30 éves a Sziget Fesztivál! Nézd meg, milyen volt anno a hangulat
Talán olvasóink egy része még meg sem született, amikor már javában buliztak a Szigeten a fiatalok. Akkor még persze nagyon sok minden más volt, de akik akkor ott voltak, élőben is megtapasztalhatták, hogyan született meg a Sziget, ami ma már Európa egyik legmenőbb fesztiválja.
Ezeket láttad már?
Valószínűleg az akkori fesztiválozók ma már rá sem ismernének a Szigetre, kivéve, ha azóta is rendszeres visszajárók, merthogy ez sem ritka. A Sziget Fesztivál az a hely, ahol nem számít, ki honnan jött, mennyi idős, hogyan néz ki. Nem csoda, hogy egyik hívószava: a Szeretet Forradalma.
Itt az ideje, hogy képbe kerülj!
A Sziget már az indulásakor többről szólt, mint hogy melyik színpadon milyen zenei produkciókat lehet éppen megnézni. Néhány év elég volt, hogy egy olyan életérzés legyen, amelynek egyre többen, külföldről is szerettek volna a részesei lenni. Ráadásul a 30 év alatt tényleg a világ legnagyobb előadói fordultak meg itt, és fogadta őket olyan hangulat, hogy sokan későbbi interjúikban vagy koncertjeiken is megemlítik, milyen emlékezetesek voltak azok a bulik.
A Sziget Gerendai Károly és Müller Péter Sziámi ötlete alapján indult el 1993-ban, a pedig helyszín mindig is az Óbudai Hajógyári-sziget volt. Míg korábban zömében alternatív és rock stílus volt a jellemző, a kétezres években elkezdett lágyulni ez a vonal, miközben a fesztivál nagyon hamar az Európai fesztiválok éllovasa lett.
Különlegességét az adja, hogy nemcsak zenei programok találhatóak rajta, hanem gyakorlatilag a város közepén, és nem a kietlenségben fogadja a látogatókat. Sosem alszik, nincs megállás, állandóan talál az ember valamilyen programot. Bátran állíthatjuk, hogy nincs még egy ilyen fesztivál Európában, bátran állíthatjuk, hogy nincs még egy Európában, de talán a világon sem, így nem csoda, hogy akár Brazíliából vagy Új-Zélandról érkező látogatókkal is össze lehet futni.
A szeretet nyer!
„A 'szeretet forradalma' egy nagy közös ünnep: boldog és békés ünneplése annak, hogy tudjuk, közösen képesek vagyunk elérni, hogy erőszak és félelem nélkül élhessenek az emberek szerte a világban, hogy egy élhető Földet hagyjunk utódainkra, hogy az alapvető emberi jogok mindenhol sértetlenek maradhassanak, hogy szűnjön meg az előítéletesség és a kirekesztés” – írták a Sziget szervezői a 2017-ben megfogalmazott Love Revolution kiáltványban, mely a Sziget, kezdetek óta képviselt értékeit foglalja össze. De már ez előtt is fontos volt a Sziget szervezői számára, hogy kiálljanak, hangot adjanak és cselekvésre szólítsák az embereket olyan kérdésekben, amely a körülöttünk lévő világ legégetőbb problémáira hívja fel a figyelmet.
Ismered ezeket a neveket?
„Én egy világegyetemista vagyok” - áll az 1993-as Diáksziget programfüzetének elején. A nagyszínpadon még hajnali kettőkor is szólt a zene, és már az első napon is volt amerikai fellépő, a Lajka Icons személyében. Az egy hét alatt olyanok léptek fel, mint a Sziámi, MÉZ, Vidámpark, Kispál és a Borz, Republic, Tankcsapda, VHK, Hobo, az Ági és a fiúk vagy a Lord. Érdekesség, hogy már ekkor is voltak színházi előadások, mozi és videó is, sőt vetélkedő környezetvédelmi és általános kérdésekkel is. Aztán az évek alatt egyre több lett a külföldi fellépő, és egyre ismertebb zenészek jöttek el.
1996-ban már Slash, a The Bates, a Stone Roses, Iggy Pop, a Prodigy, a Sonic Youth és a Therapy? zárta esténként a nagyszínpad programját. 1997-ben pedig már David Bowie, a Motörhead, Toy Dolls, Faith No More, Prodigy, Rollins Band és a Foo Fighters is fellépett, és ha ezek a nevek nem mondanak semmit, akkor annyit segítünk, hogy egytől-egyig nagyon menők voltak, és mikor azt hallod, hogy „bezzeg régen, mennyivel jobb volt”, akkor ezt az időszakot sírják vissza az emberek, és most mutatjuk ezt az életérzést képekben is!