5 szerelmes film, amit a párterapeuták szerint minden embernek kötelező jelleggel meg kellene néznie
Örök kérdés: a romantikus filmekből tényleg tanulhatunk a szerelemről? Párterapeuták segítenek eligazodni a románcok világában, és elmondják, mely filmek mutatják be hitelesen a párkapcsolatokat – és miket érdemesebb elkerülni, vagy legalábbis kritikus szemmel nézni.
Ezeket láttad már?
A romantikus vígjátékok képesek elvarázsolni, de vajon mennyire tükrözik a valóságot? Egyes filmek szívhez szóló történeteket mesélnek el, míg mások olyan irreális elvárásokat keltenek, amelyek messze állnak a valóságtól. Párterapeuták mondják el, melyik az az 5 szerelmes film, amit minden embernek kötelező jelleggel meg kellene néznie.
Hát nem romantikus? (2019)
Ez a film nemcsak egy romantikus vígjáték, hanem annak paródiája is. Rebel Wilson karaktere, Natalie beüti a fejét, majd egy alternatív világban ébred, ahol minden a romantikus filmek kliséit követi: tágas lakás, gyönyörű ruhák és egy sármos férfi, aki randizni hívja. Irene Schreiner párkapcsolati szakértő szerint nincs is más olyan romantikus film, amelyik ennyire nyíltan kritizálná a zsáner sablonjait: „Terapeutaként azt mondanám, hogy ez az egyetlen romantikus vígjáték, amit jónak tartok, mert jól kifigurázza az összes romantikus klisét.”
Őrült, dilis, szerelem (2011)
Az Őrült, dilis, szerelem valósághűen mutatja be, milyen bonyolultak lehetnek az emberi kapcsolatok. Ebben a történetben egy házaspár a válás szélére sodródik, a filmben pedig azt is láthatjuk, hogy ez milyen hatással van a gyerekeikre. Laura Petiford terapeuta így fogalmaz: „Ez a film remekül bemutatja a házasság paradox erejét és törékenységét, valamint azt, hogy mennyire fontos az önismeret és a közös gondoskodás.” Hozzáteszi: „Kiválóan bemutatja az emberi kapcsolatok sokoldalúságát, különösen azt, hogy az egyéniség megőrzése milyen fontos a tartós vonzalom fenntartásához.”
Kvíz: Te felismered a legnépszerűbb romantikus filmeket egyetlen idézet alapján?
Rögtönzött szerelem (2017)
A Rögtönzött szerelem a szerelmi kapcsolatok mellett a családi elvárások és kulturális különbségek szerepére is rávilágít. A film egy pakisztáni származású, amerikai komikust ábrázol, aki beleszeret egy amerikai végzős diákba. Ahogy a kapcsolatuk kivirágzik, felmerül a kérdés: mit gondolnak majd a muszlim vallású, konzervatív szülők a kapcsolatról. Aleigh Huston-Lyons terapeuta ezt gondolja a filmről: „Tele van érzelmi mélységgel és őszinteséggel, miközben bemutatja, milyen nehéz lehet egy kapcsolat, ha összeolvadnak a különböző kultúrák."
10 dolog, amit utálok benned (1999)
Ez a nosztalgikus tinifilm egy Shakespeare-adaptáció, amelyben Kat (Julia Stiles) karaktere egy fontos párkapcsolati leckét tanít meg nekünk. Huston-Lyons azt vallja: „Kat felsorolja azokat a dolgokat, amiket utál a szerelmében, de kiderül, hogy mindezek ellenére szereti őt. Ez az egyik legfontosabb párkapcsolati igazság: senki sem tökéletes, a kérdés az, hogy tudunk-e alkalmazkodni egymáshoz, és elfogadni a másik hibáit." Az is nagy igazság benne, hogy két ember személyiségének, szokásainak, jellemvonásainak és értékeinek egyesítése mindig súrlódásokat okoz – de ez így van rendjén.
Egyszerűen bonyolult (2009)
Ez az alkotás valósághű képet fest arról, milyen bonyolult érzelmekkel járhat a válás utáni élet. Laura Petiford szerint: „A film humoros módon mutatja be a válás utáni kapcsolatok érzelmi hullámvölgyeit. Legfőbb üzenete, hogy az egykori társak között fennmaradhat az érzelmi kötődés, de ha ezt nem kezelik megfelelően, az súlyos sebeket hagyhat." A szakember azt is hangsúlyozza, hogy ezen érzések feltárása érzelmileg rendkívül fájdalmas következményekkel járhat.
Micsoda nő!
Most átevezünk más vizekre: a terapeuták úgy vélik, hogy ezt a nagy klasszikust nem érdemes annyira komolyan venni. Bár sokan szeretik, Petiford szerint a Micsoda nő! című filmben ábrázolt kapcsolat sok problémát rejt magában: „Nem látjuk, hogy néz ki egy olyan pár, akinek a háttere, anyagi lehetőségei, iskolai végzettsége és élettapasztalata ilyen sokszínű, és hogyan igazodnak majd el a mindennapokban, amikor elmúlik az új szerelem varázsa.”
Minden idők legtöbb bevételét hozó romantikus filmjei - Bridget Jones a kanyarban sincs
Szex és New York - A mozifilm
Ezt az ikonikus mozit szintén nem ajánlják a szakértők. Huston-Lyons úgy gondolja, hogy a film rossz példával szolgál a konfliktuskezelésre: „Carrie hibáztatással és támadással reagál Big kétségeire, ahelyett, hogy valódi kommunikáció zajlana közöttük."
Szerelmünk lapjai
Korábban már több szakember is megerősítette, hogy a Szerelmünk lapjai bármennyire is gyönyörű és megható, az egyik legtoxikusabb film a popkultúra történetében. Bár kultikus darab, Huston-Lyons szerint romantizálja a túlzott erőfeszítéseket: „A film azt sugallja, hogy egyetlen nagyszabású gesztus megoldhat minden kapcsolatbeli problémát, miközben a valóságban a mindennapi apró gesztusok és kompromisszumok erősítik a kapcsolatokat."
6 csodálatos film az újrakezdésről, ami erőt ad a nehéz helyzetekben
Bazi nagy görög lagzi
Petiford felhívja a figyelmet arra, hogy a Bazi nagy görög lagzi fő problémája a családi közbeavatkozás: „A film szerint az, hogy a pár a családja mellett él, igazi konfliktusforrás. A való életben ez hosszútávon akadályt jelenthet a pár magánéletének kialakításában."
Forrás: businessinsider.com