Sosem gondolnád, hogy ilyen egy átlagos hét Amszterdamban
Ezeket láttad már?
Szigeti Zsófi, a Shaibo énekesnője
Zsófi blogjának előző részét, amelyben bemutatja a kedvenc helyeit Amszterdamban, ide kattintva olvashatjátok
!
Ezen a héten "Project Week" van az egyetemen. Ilyenkor nincs tanítás, helyette reggeltől estig workshopok és koncertek váltják egymást.
Hétfőn egy nagy közös reggelivel nyitottunk, és kaptunk egy kis füzetet, amiben minden program le volt írva, így könnyen meg tudtuk tervezni előre, hogy melyik foglalkozáson akarunk részt venni. Az egyetem minden Project Week alkalmával (félévente egyszer) meghív néhány előadót, akik workshopokat tartanak, a nap végén pedig koncertet adnak. Ezen a héten részt vehettem Seamus Blake, Peter Bernstein, illetve John Scofield workshopján. Számomra ezek az élmények nagyon meghatározóak. Sokszor igazából fel sem tudom fogni, hogy ott ülök egy ilyen kvalitású művésztől három méterre, és azt hallgatom, ahogy sztorizgat.
Az egész programsorozatnak az a célja – amellett, hogy rengeteget tanulunk ezektől az elképesztő zenészektől –, hogy mi diákok közelebb kerüljünk egymáshoz, ezt pedig különböző pedagógiai eszközökkel érik el.
Az énekes foglalkozásokat például egy három lépéses pozitív megerősítéses gyakorlattal kezdtük. A feladat az volt, hogy hozzunk egy szabadon választott dalt, és játsszuk el egy zongoristával. A közönség pedig az összes énekes és énektanár volt. Ez így elsőre viszonylag stresszes, és az ember azonnal azt érzi, az életét kockáztatja a döntéssel, hogy mégis melyik dalt válassza, de még élek, szóval ebből is látszik, kár volt rettegni.
Minden énekes kiállt, elénekelte a dalt, és akkor jött az a bizonyos három lépés. Első lépés: pozitív feedback, azaz a közönségből aki szerette volna elmondhatta, hogy mi az, ami tetszett neki.
Második lépés: nyitott kérdés. A közönség olyan kérdéseket tett fel az előadónak, ami nem utalt semmire, csak közelebb hozta az előadót a hallgatóhoz (mire gondolt éneklés közben, miért azt a dalt választotta stb.).
Harmadik és egyben utolsó lépés: tippek. A közönségből, aki akart megoszthatott néhány ötletet, ami szerinte az előadó hasznára válhat. Érdekesség, hogy a harmadik lépést az előadónak külön kellett kérnie, tehát ha valaki úgy érezte, hogy most senki javaslatára sem kíváncsi, nyugodtan jelezhette azt (nem volt ilyen).
Kihagyhatatlan helyek Amszterdamban - Szigeti Zsófi körbevezet a városban
Kihagyhatatlan helyek Amszterdamban - Szigeti Zsófi körbevezet a városban
Én életemben nem találkoztam ennyire hasznos és közösségformáló gyakorlattal. Kettő perc után az egész foglalkozás olyan volt, mint egy szeretettel töltött buborék, teljesen el tudtam vonatkoztatni az iskolai keretektől, azoktól a "normáktól" amik a korábbi zenei tanulmányaim során ragadtak be. Nagyon produktív és tanulságos volt az egész, illetve sokszor nagyon megindító volt egyesek előadása, és az, hogy mertük megélni az érzelmeinket. Az egyik legmeghatóbb dalt egy meleg barátom énekelte. Nem ismertem a számot, egy nagyon szomorú, szerelmes dalt választott. Elképesztően gyönyörű volt azt megélni, hogy Ő kiállt, nyugodtan, nyitott szívvel elénekelte a dalt, és a végére az egész terem könnyekben ült a meghatottságtól.
Mindent összevetve azért jók az ilyen hetek, mert kiszakadunk az iskolai keretek közül, más irányokból közelítjük meg a tanulást és a közös munkát. Olyan foglalkozásokon veszünk részt, amik pihentetően hatnak, közben mégis aktívan fejlődünk. Igazán jó érzés egy ilyen haladó közösségben működni nap mint nap.