Feminizmus, szex, még több feminizmus – Megnéztük a Sárkányok háza első részét
Augusztus 22-én érkezik az HBO Max műsorára a Trónok harca előzménytörténete, a várva várt Sárkányok háza, amelynek első részét volt szerencsénk premier előtt megnézni, így első kézből számolhatunk be arról, mire számíthatsz az új sorozattól.
Ezeket láttad már?
Az HBO Max jóvoltából jártunk a Sárkányok háza első részének premier előtti vetítésén, ami kifejezetten exkluzív moziélmény volt, tekintve, hogy a sorozatot csak az otthoni képernyőkön érheti majd el a közönség. Annál inkább volt felkavaró élmény mozis körülmények között szembesülni azzal a nyers ábrázolásmóddal, amit a Trónok harca rajongóiként már megszokhattunk, de talán kissé el is feledkeztünk róla a három évvel ezelőtt lezárult nyolcadik évad óta.
Az előzménytörténet a Targaryen-dinasztiát mutatja be 172 évvel Daenerys születése előtt, és abban az első rész alapján biztosak lehetünk, hogy továbbra is olyan expliciten naturalista jelenetekkel fogunk szembesülni, amelyek láttán esetenként rendkívül kényelmetlenül érezzük majd magunkat. Ez azonban már csaknem tradíció ebben a fantasy-univerzumban, így térjünk is át inkább arra, mi vár a sorozat női főszereplőjére.
Tűz, vér és női erő
Daenerys Targaryen, Arya és Sansa Stark, Cercei Lannister, Tarth-i Brienne és megannyi erős női karakter sorakozott fel a Trónok harcában, és bár a Sárkányok háza csaknem két évszázaddal korábban játszódik, ez nem akadálya annak, hogy friss, progresszív női energia érintse az arcunkat a prequelt nézve.
A történet kezdetén Vyserys Targaryen elsőszülött lányát, Rhaenyra hercegnőt jelöli ki örökösének – az mellékes, hogy ezt csak akkor lépi meg, miután megbizonyosodott róla, hogy saját öccse egy igazi gazember –, és természetesen ebből bontakozni ki az egész konfliktus és a véres polgárháború, hiszen elsőre mindenki felesküszik a hercegnőre, ám valószínűleg rövidesen álmatlanul forgolódnak majd a gondolattól, hogy a jövőben egy nő uralkodhat felettük. Rhaenyrára tehát az vár, hogy a patriarchális rendszer ellen harcoljon és új rendet teremtsen, egy olyan világban, ahol
a férfiak inkább lángba borítanák a birodalmat, mintsem hogy egy nőt lássanak a vastrónra ülni.
Már apja, Vyserys trónra lépése előtt is annak nagynénjére, Rhaenys Targaryenre, vagyis a „sosemvolt királynőre” kellett volna szállnia a koronának, így kisebb csoda, hogy egy generációval később a király a lányát jelöli ki utódjának, és egyben bocsánatot is kér tőle, amiért hosszú éveket pazarolt el arra, hogy megszállottan egy fiú érkezésében bízzon ahelyett, hogy több időt töltött volna vele. A fiatal Rhaenyra egyébként az egyetlen, aki öt elvesztett gyermek után ismét várandós édesanyjának testi és lelki egészségével törődik, miközben az mindenkinek fontosabb, vajon lesz-e végre fia a királynak.
Rhaenyrában minden megvan az uralkodáshoz: nemcsak rendkívül igazságszerető és intelligens, forr benne a harci készség i,s és szívesebben lovagol egy sárkányon, minthogy a férfiak poharát töltse újra. Rövidesen azonban nemcsak a birodalom nagyuraival, hanem a hozzá legközelebb állókkal is szemben találja magát. Mi már izgatottan várjuk a következő részeket, és reménykedünk benne, hogy továbbra is helyet kap az erős női karakterek reprezentációja a tűzzel és vérrel fűszerezett sorozatban.