Pszichológia izgalmasan és közérthetően: különleges beszélgetés-sorozat indul a Várkert Bazárban
Különleges beszélgetés-sorozat indul a Várkert Bazárban szeptembertől. A Mindennapi Pszichológia alkalmain hónapról-hónapra terítékre kerül majd női létünk és emberi működésünk egy-egy témája, de ezúttal kicsit másképp, mint ahogy megszokhattuk. Szily Nóra műsorvezető és coach ugyanis nemcsak szakértő pszichológusokat lát vendégül, hanem a kulturális élet jeles személyiségeit is, akik saját szemszögükből szólnak hozzá az irodalom, a divat, vagy a pletyka és a tökéletesség kapcsán felvetett kérdésekhez.
Ezeket láttad már?
Az elmúlt évtizedben egyre népszerűbbé vált a pszichológia tudománya, hiszen életünk minden pillanatát pókhálóként szövi át, az emberi működésünk, kapcsolataink alapját határozza meg. Nőként különösen érzékenyek vagyunk a napról-napra felbukkanó lelki rezdülésekre, amelyek befolyásolják családi és közösségi létünket, nem csoda, ha szeretnénk tudni, mi és miért történik körülöttünk. Ezt a fokozódó érdeklődést érzékelve indítja el a Várkert Bazár a Mindennapi Pszichológia magazinnal közös rendezvénysorozatát.
A sorozat első előadása azokat a gondolatokat és impulzusokat járja körül, melyek egy adott helyzetben spontánul és nagyon gyorsan jutnak a tudatunkba. De honnan jön ez az intuíció, mi az eredete? Misztikus, ezoterikus jelenségről, velünk született tudásról, esetleg valamilyen korábbi tapasztalatról, emlékről van szó? Mikor bízhatunk az intuícióban, és lehet-e fejleszteni?
Ezekről a kérdésekről beszélget a téma kutatója, Dr. Németh Dezső kognitív pszichológus és Dragomán György József Attila-díjas író, műfordító.
Októberben Dr. Tárnok Zsanett klinikai szakpszichológus és neuropszichológus, a Mindennapi Pszichológia Magazin kiadója és felelős szerkesztője, valamint egy élvonalbeli, sikeres sportoló lesz Szily Nóra vendége.
A téma pedig talán sokunk számára is ismerős a mindennapokból, amikor számtalan elvárásnak próbálunk legjobb formánk szerint megfelelni: nevezetesen, hogy a tökéletességre törekvés áldás vagy átok számunkra? A perfekcionizmus és a maximalizmus szavakat hallva ugyanis sokaknak olyan pozitív fogalmak jutnak eszébe, mint a tökéletesség és a hibátlanság. Azonban a hajlam a perfekcionizmusra egyáltalán nem jár együtt a megelégedettség és a hibátlanság érzésével, sőt ennek a szöges ellentétéről van szó. A maximalizmus hátterében vajon a szülői elvárásoknak való megfelelés vagy gének által meghatározott jellegzetesség áll? És hogyan hat a szülői maximalizmus a gyermek, illetve annak felnőttkori teljesítményére? Mi a különbség a kóros és a hasznos perfekcionizmus között? És hogyan küzd meg a perfekcionizmussal egy élsportoló?
Vajon hasznos vagy káros a pletyka? Ki fog derülni novemberben.
Elöljáróban csak annyit, hogy a tudomány sokáig hamis információt tartalmazó hírként kezelte a pletykálást, de ez mára megváltozott. A pletyka az emberi közösségek kialakulása óta, több tízezer éve létező jelenség, amelynek fontos szerepe van a társadalmi rend megőrzésében. De mi ennek a szerepnek a lényege? Mi lenne velünk pletyka nélkül? Miről pletykálnak leginkább az emberek? Tényleg többet pletykálnak a nők? Ezekről a kérdéseket járja majd körbe Dr. Szvetelszky Zsuzsanna szociálpszichológus és vendége.
Ízelítőül egyelőre ennyit gyűjtöttünk össze számotokra. De biztosak vagyunk benne, hogy sokakat érdekelni fognak a beszélgetések, úgyhogy irány a Várkert Bazár Mindennapi Pszichológia sorozata, amely a tervek szerint jövőre is folytatódni fog.
Részletek és jegyvásárlás: varkertbazar.hu