Tudtad, hogy 95 év alatt csupán 3 női filmrendező nyert Oscart?
Az Oscarra jelölt alkotók idei felhozatalában nincsenek női rendezők. A díjátadó közel száz éves történelme során elenyésző számú női rendező szerepelt a jelöltek, és még kevesebb a díjazottak között. De hol maradnak a női rendezők az Oscar-díjátadókról?
Ezeket láttad már?
2023. március 13-án rendezik meg a 95. Oscar-gálát, amely bár bővelkedik a fantasztikus alkotásokban, nélkülözi a női rendezőket és a női szemszögű történeteket egyaránt – annak ellenére, hogy az elmúlt két évben csak nők nyertek a kategóriában. Természetesen kiemelendő Sarah Polley Women Talking című filmje, amely idén a legjobb filmnek járó Oscar kategóriában versenyez, a kanadai rendezőt azonban nem jelölték Oscarra – filmje egy erőteljes portré az elszigetelt vallási közösségben élő nők szexuális zaklatás ellen való küzdelméről.
Akik nyertek
Az első Oscar-szobrokat 1929-ben adták át, csaknem száz év leforgása alatt azonban csupán 8 nőt jelöltek a legjobb filmrendező kategóriájában, ebből pedig mindössze 3 váltotta díjra a jelölését. 1977-ben Lina Wertmüller volt az első nő, akit jelöltek a legjobb filmrendező kategóriájában Világszép Pasqualino című filmjéért. Az olasz rendező és forgatókönyvíró végül nem sokkal halála előtt, 2019-ben Oscar-életműdíjban részesült.
2010-ben Kathryn Bigelow volt az első nő, aki megnyerte a legjobb filmrendezőnek járó Oscar-díjat A bombák földjén című filmért, egyben ő volt a negyedik női jelölt a gála történelmében. 2021-ben A nomádok földje nemcsak a legjobb filmnek és a legjobb női főszereplőnek (Frances McDormand) járó díjat zsebelte be, Chloé Zaónak is meghozta a legjobb filmrendezőnek járó Oscart. A kínai rendező és forgatókönyvíró ezzel az első nem fehér bőrű nő, és a második nő lett a díjátadó történelmében, aki hazavihette a szobrocskát ebben a kategóriában. A film, amely egy hatvanas éveiben járó nő történetét öleli fel, több szempontból is nagyon fontos szerepet játszott a nők reprezentációjában, így akár azt is gondolhattuk volna, hogy a díjátadó megérett a változásra.
2022-ben még volt remény, és Jane Campion nyerte a legjobb rendezőnek járó Oscar-díjat A kutya karmai közt című filmért, ezzel a harmadik Oscar-díjas nő lett a gála történelmében. Az új-zélandi rendező 1994-ben Zongoralecke című filmjével az első nő volt, akit Arany Pálma-díjat nyert a cannes-i filmfesztiválon és a második nő, akit jelöltek a legjobb női rendezőnek járó Oscarra. Idén azonban nemcsak a női rendezők, de a női szemszögű történetek is háttérbe szorultak, és visszatért a fehér férfiakat preferáló tendencia – legalábbis a rendezőket tekintve mindenképp.