Így vált az Oscar a túlsúlyos emberek rémálvává
Érdekes kérdést feszeget, hogy az Oscar-gálán A bálna című, kóros elhízástól és depressziótól szenvedő férfiról szóló film, kiben milyen érzéseket vált ki. Ismerjük meg most azt a nézőpontot, ami szerint a túlsúlyos embereknek nem azzal segít a filmvilág vagy a társadalom, hogy szörnynek és gusztustalannak állítja be őket, pláne nem egy olyan eseményen, ahol a hamis csillogás már-már alapvető kellék.
Ezeket láttad már?
A Buzzfeed véleménycikke amellett érvel, hogy az öngyűlölet új szintjére lehetett eljutni akkor, amikor egy rakás vékony ember vonult végig a pezsgőszínű szőnyegen, és drukkolt annak, hogy Brendan Fraser A bálna című filmben viselt 300 kilós protézise nyerjen, elismerve ezzel azt, hogy kellőképpen szörnyszerűen tudtak ábrázolni egy kórósan elhízott embert. Fraser pedig Oscar-díjat nyert azért, mert hitelesen játszotta el egy túlsúlyos ember nyomorúságos életét.
A közösségi oldalak nyílt titka
Mi azért óvva intenénk mindenkit attól, hogy elhiggyen mindent, amit a közösségi oldalakon lát és olvas, de azért beszédes, hogy az utóbbi idők egyik legfelkapottabb témája az Ozempic nevű gyógyszer, és a hírességek elképesztően látványos fogyásának kapcsolata. A cikk szerint rengetegen állítják, hogy pontosan tudják, hogy a hírességek ezt, az egyébként 2-es típusú diabéteszre felírt gyógyszert használják bizonyos hírességek, míg a felhasználók másik fele azt találgatja, hogy kikről lehet szó.
Az Ozempic hashtag 662 millió elérést generált a TikTokon, de kiemelt téma az Instagramon, Facebookon és Youtube-on is. Bár az Ozempic egy olyan injekció, ami nélkülözhetetlen életmentő szer a cukorbetegek számára, rengeteg kockázattal jár azok számára, akik csak szórakozásból szedik, mégis olyan sokan választják ezt az utat, hogy Magyarországon is gondot okozott, hogy hiánycikké vált.
A baj azzal van, hogy még mindig ez a téma
A testpozitivitás nem a túlsúlyt ünnepli, hanem arra hívja fel a figyelmet, hogy a világ változatos, és ez így van rendjén. Nem egyfajta test létezik, hanem rengeteg, nem csak az lehet egészséges testkép, ami másnak az, hanem ez mindenkinél egyéni. Ami az egyik ember számára ideális, az a másiknak túl kevés vagy éppen már sok. A testpozitivitás célja, hogy elfogadjuk az adottságainkat, és e mentén törekedjünk az egészségre, és a saját legjobb formánk elérésére.
A Buzzfeed szerint pedig végre addig lenne álomszerű eljutni, hogy egy embert ne a fogyása vagy a hízása határozzon meg, ne a teste miatt kapjon különböző jelzőket, hanem azért, amilyen ember. Ha valakire felszalad néhány kiló, ne süssék rá azonnal a lusta jelzőt, ha pedig lefogy, akkor ne vádolják meg azzal, hogy illegálisan használt gyógyszerekkel tette, és ne a testsúly döntse el, hogy valaki méltó-e a dicséretre.
A társadalom szeret utálni embereket
A túlsúlyos emberek sokak szerint lusták, ezért nem is érdemelnek annyi tiszteletet. Ha lefogynak, akkor biztosan csaltak és a könnyebb utat választották, és csak bevettek ezt-azt. Ha hosszabb ideig tart az átalakulás, akkor nem küzd eléggé, mert lusta. De elég csak a nepo-baby témában végiggondolni, hogy ők szintén azt kapják meg, hogy csak azért lehetnek sikeresek, mert a szüleik is azok.
Közben nem csak itthon, az egész világon hiánycikk az Ozempic. „Olyan világban élünk, amely egyenlőségjelet tesz a soványság és az egészség között, és valószínűleg azok, akik hozzájuthatnak a gyógyszerhez, ugyanezt a logikát fogják használni a használatuk igazolására” – érvel a cikk, miközben arra is felhívja a figyelmet, hogy ez a hozzáállás egyáltalán nem segít a túlsúlyos embereknek, akik az orvosnál is első körben azt kapják meg a legtöbbször, hogy bármi is a betegsége, annak biztosan a túlsúly az oka.
A megoldás nem jön egy csapásra, nem is feltétlenül igaz, hogy csak egyfajta megoldás létezik, azonban nagyon fontos, hogy beszéljünk róla, tartsuk a felszínen a témát, és együtt dolgozzunk egy olyan világon, ahol a kedvesség és egymás segítése a legfontosabb erény.