Miért kell 2023-ban is harcolnunk a nőgyűlölet ellen?
A nőgyűlölet mélyebben gyökerező és károsabb probléma, mint azt gondolnánk. Nem mondhatjuk, hogy a reneszánszát éli napjainkban, hiszen tulajdonképpen sosem szabadultunk meg tőle teljesen. A felszámolása azonban mindannyiunk felelőssége.
Ezeket láttad már?
Félreértés ne essék, a nőgyűlölet nem kizárólag a férfiak bűne. A nők gyakran nagyobb ellenségei egymásnak, mint maga a patriarchátus, ennek azonban ideje véget vetnünk. Felfoghatatlan, hogy 2023-ban még fel kell szólalnunk azért, hogy a nők szabadsága és integritása kellő tiszteletet érdemeljen. Lássuk, mi történt az elmúlt egy-két évben, és miért különösen fontos tisztáznunk, hogy mit is jelent pontosan a feminizmus.
Egyértelmű, hogy a nőgyűlölet és szexizmus a mai napig rendszerszintű problémák, amelyeknek a megállítása szó szerint élet-halál kérdéssé vált. A nők lenézése, valamint a nőkkel szembeni előítéletek kisebb-nagyobb mértékben mindannyiunk hétköznapjait áthatják, továbbra is mozgásban tartva a patriarchátus rozsdásodó fogaskerekeit. Kétségkívül hosszú utat tettünk meg az elmúlt száz évben a nők választójogának kivívása óta, de ne feledkezzünk meg arról, hogy van még hova fejlődnünk, legyen szó a munka világában biztosított esélyegyenlőségről, a női testet övező mítoszok és tabuk ledöntéséről, valamint az egymást felemelő nővéri összetartásról.
Mi történt a politikában?
2021-ben a tálibok hatalomátvételekor a nők szó szerint láthatatlanná váltak Afganisztánban, minden előző két évtizedben megszerzett egyenlő joguk odaveszett, amikor a szélsőséges vezetés feláldozta a szabadságukat és az önrendelkezésüket az archaikus, patriarchális berendezkedés oltárán. Az életbe lépett rendelkezések szerint a nők csak sürgős esetben, a teljes testüket fátyollal fedve hagyhatják el házaikat és nem utazhatnak kísérő nélkül, mondván gyenge és védtelen teremtmények egyedül. Elvesztették a tanuláshoz való jogukat és a munkavállalási lehetőségeiket. Az afganisztáni nők jogai szinte megszűntek létezni, és 2023-ban továbbra is változatlan a helyzet.
Mindeközben Ebrahim Raiszi iráni elnök tovább szigorította a nők öltözködési szokásait már több mint 40 éve szabályozó törvényt. Nem sokkal később sorra robbantak ki a kormányellenes demonstrációk, miután a 22 éves Mahsza Aminit halálra verte az erkölcsrendészet, amiért nem viselte az előírások szerint a fejet és a nyakat eltakaró fejkendőt, a hidzsábot. A nők válaszul világszerte a hajuk levágásával és a fejkendőik elégetésével hívták fel a figyelmet arra az abszurditásra, hogy Iránban erkölcstelennek számít, ha egy nőnek fedetlen a haja, de az nem, ha ezért halálra verik. A hatalom a tiltakozásokat kegyetlen kivégzésekkel torolta meg.
2022-ben nők millióit fosztották meg az Egyesült Államokban az abortuszhoz való joguktól, amikor hatályon kívül helyezték az 1973-as Roe kontra Wade ügyében hozott ítéletet, amely azt mondta ki, hogy alkotmányellenes a művi terhességmegszakítás szabályozása az állami szintű törvényhozásban. Hazánkban pár hónappal később szintén módosítottak az abortusztörvényen, és a szívhang kényszerű meghallgatásához kötötték a művi terhességmegszakítást. A „traumarendelet” lelkiismeret-furdalás keltése puszta kegyetlenség, a terhességre és a szülésre manipulálni vagy kényszeríteni a nőket pedig a testi integritás alapvető jogával ellenkezik.
Mi történt a médiában?
A nők és férfiak egyenlő elbírálásának és megítélésének kérdése kapcsán érdemes visszaemlékeznünk arra az esetre, amikor a finn miniszterelnöknő jól merte érezni magát a szabadságán a barátaival, majd ezért lejárató kampányt indítottak ellene. Hány férfi politikust ismerünk, akiket az ilyesmiért nemhogy elő sem venne senki, de a valóban szörnyű tetteiket is megússzák? De a közelmúltban számos ismert nő részesült az emberek olyan határtalan gyűlöletében, mint a hozzájuk hasonló helyzetben lévő férfiak soha – ahogy ez Amber Hearddel vagy Meghan Markle-lel is történt. Akármi is legyen az álláspontunk velük kapcsolatban, a gyűlöletkeltésnek semmi értelme.
Mindeközben az internet egy emberként szedte szét Madonnát szimplán azért, mert önmagához hűen, mások véleményére fittyet hányva mert meghozni bizonyos döntéseket a saját testével kapcsolatban. Selena Gomez pedig arra kényszerült, hogy a közösségi médiában magyarázkodjon arról, mi okozza drasztikus súlyingadozását, miután sorra kapta a testszégyenítő kommenteket – nem mintha bárkinek tartozott volna a magyarázattal. Arról nem is beszélve, ami Hailey Bieberrel történt: természetesen nem volt szép tőle, ahogy Selena Gomezen gúnyolódott, de azt semmiképp nem érdemelte meg, hogy a halálát kívánják, ezt pedig Selena Gomez is így gondolja.
Feminizmussal a nőgyűlölet ellen
A feminizmus célja nem a nők egyeduralma vagy a férfiak elnyomása, hanem a nemek politikai, gazdasági, személyes és társadalmi egyenlőségének megalapozása. Az esélyegyenlőség az egész társadalom jólétének feltétele, ami hangsúlyozza a szabad választás jogát. A megjelenésünk, a testünk és az egész életünk felett ugyanis csakis mi rendelkezhetünk, a döntés szabadsága pedig a világon minden nő számára lehetségessé kell hogy váljon: az első lépés az, hogy legalább mi nők felemeljük egymást.
Olvass tovább az év inspiráló nőiről:
- Sydney van den Bosch: „Nincs annál szebb dolog, mint amikor valaki megdicséri egy nőtársát” - interjú a GLAMOUR Women of the Year Az év közösségimédia-sztárjával
- „Nem hiszek a rivalizálásban. Együtt kell dolgozni, és örülni a másik sikerének” – Kovács Patríciával, a GLAMOUR Women of the Year Az év színésznője díj nyertesével beszélgettünk
- „Mi, nők ahelyett, hogy rivalizálnánk, fogjuk meg egymás kezét” - interjú a GLAMOUR Women of the Year Az év énekesnője díj nyertesével, Lábas Vikivel