Mozart-hatás a Nagyteremben
Egy ezredforduló körül született elképzelés szerint Mozart zenéje nem egyszerűen a fülre van jótékony hatással, a 260 éve született géniusz műveinek elmélyült hallgatása nagy mértékben serkenti az agyműködést és a logikus gondolkodást is. A mítoszt Mozart-hatásnak elnevező Don Campbell ugyan soha nem bizonyította be tudományos eszközökkel elképzelését, a zene gyógyító hatására már az ókori görögök is felfigyeltek, maga Platón pedig így írt egy helyen Azért legfontosabb a zenei nevelés, mivel a ritmus és összhang merül alá leginkább a lélek mélyébe, és a legerősebben ragadja meg azt, szépérzetet támasztva benne… és mivel a rút alkotást a zenében nevelt ember érzi meg és – méltán háborogva – a szépet dicséri és örömmel a lelkébe fogadja, s belőle táplálkozva maga is széppé és jóvá válik.
Ezeket láttad már?
Bármi is legyen az igazság, Mozart páratlan népszerűségnek örvend, művei rendre ott szerepelnek nemcsak a világ élvonalbeli zenei központjainak műsorán, hanem a YouTube vagy épp a Spotify legnépszerűbb komolyzenei lejátszási listáin. A zeneszerző már a saját korában is páratlan népszerűségnek örvendett. Az 1780-as évek elején Bécs és ezzel együtt az osztrák birodalom legjobban csodált zongoristája volt. Koncertjeit – vagy ahogyan a korban hívták, muzsikai akadémiáit – rendszeresen látogatta az uralkodó és mellette számos neves herceg és közméltóság is, akik annyira lelkesedtek Mozartért és zenéjéért, hogy a komponistának a népszerűség és az anyagi kérdések miatt jó ideig nem kellett aggódnia. Ebben a különösen termékeny időszakban születtek meg máig meghatározó hatású zongoraversenyei, amelyeket május 24-én és június 3-én, két estén át hallhat a Zeneakadémia közönsége.
A koncerten fellépő Várjon Dénes zongoraművész és Keller András karmester és hegedűművész több évtizede zenélnek együtt, a közelmúltban pedig több olyan grandiózus műsor fellépőiként is hallhattuk őket a Zeneakadémián, mint amilyen a Beethoven összes zongoraversenyének előadása, vagy nem olyan régen Simon Izabellával kiegészülve Bartók Béla és Pásztory Ditta 1940-es búcsúkoncertjének újrajátszása volt. Várjon és Keller egyaránt olyan művészek, akik soha sem elégednek meg a legmagasabb szintű technikai tudással, hanem mindig a legelmélyültebben, a legnagyobb alázattal és igényességgel fordulnak a zene felé. Pontosan úgy, ahogyan a világhírű magyar zongorista, Schiff András is nyilatkozta egy helyen Mozart zongoraművei kapcsán: "Ezek a művek minden idők legeslegjobb, legszebb, legtisztább zenéi közül valók. Alázattal közelíts hozzájuk!"
Május 24. és június 3. 19:30 Zeneakadémia, Nagyterem