Arcon lőtték, most címlapsztár lett: minden, amit tudnod kell a csodálatos Nobel-díjas Malála Júszafzai-ről
Malála Júszafzai mindössze huszonhárom éves, mégis olyan elképesztő dolgokon ment már keresztül, amivel szerencsés esetben az emberek többségének soha életében nem kell szembesülnie. A pakisztáni születésű lány ellen ugyanis 2012-ben tálib szélsőségek merényletet követtek el, amit valóságos csoda, hogy egyáltalán túlélt. Felépülése után Angliában telepedett le, ahol létrehozott egy alapot annak érdekében, hogy minden lánynak joga legyen a tanuláshoz. Csodás tetteit a világ minden táján elismerik, és napjainkban ő a világ legfiatalabb Nobel-békedíjasa.
Ezeket láttad már?
A kezdetek
Malála 1997. július 12-én látta meg a napvilágot a pakisztáni Míngora városában. A tanulás fontossága már korán tudatosult benne: költő és tanító édesapja sokat foglalkozott azzal, hogy lánya művelt és széles látókörű legyen. Nagy bátorságra vall, hogy Malála elképesztően fiatalon, mindössze tizenegy évesen felszólalt az iszlám fundamentalista tálibok azon határozota ellen, hogy a lányok tanuláshoz való jogát egyszerűen betiltották. A fiatal lány blogolásba kezdett, és Gul Makar, vagyis Búzavirág néven megrázó történéseket tárt fel a fundamentalisták uralmáról. A beszámolók annyira nagy nyilvánosságot kaptak, hogy még a BBC is publikálta azokat a honlapján.
A közelgő veszély
A tálib uralom háttérbe szorulása után Malála már nem bújt többé álnév mögé, rendszeresen nyilatkozott, interjúkat adott, és még dokumentumfilm is készült az életéről. Ezek a lépések viszont egyre kockázatosabbnak bizonyultak: Maulána Fazlulláh tálib vezető megrögzötten dolgozott azon, hogy elhallgattassa. Folyamatosan fenyegetéseket kapott, ez azonban egy cseppet sem rettentette el attól, hogy kiálljon a lányok tanulási jogáért. A veszély pedig egyre csak közeledett.
A merénylet
A fiatal lányt érő fenyegetések egészen odáig fajultak, hogy már az otthonába is a megölésével fenyegető üzeneteket juttattak el, hamarosan pedig a tálibok feltett szándékává volt, hogy meggyilkolják őt. A fenyegető szavak néhány hónapon belül tettekké váltak: Malála 2012 október 09-én éppen egy iskolabuszon utazott, amikor fegyveresek állták a gépjármű útját, név szerint felszólították, és őt felismerve egy tálib fegyveres férfi többször is rálőtt. Az életveszélyes lövéseket követően merénylői biztosak voltak abban, hogy Malála meghalt, ám igazi csodaként túlélte a támadást.
Malála, a nemzeti hős
Malála az életveszélyes sérülésekből néhány hónap alatt felépült, és 2013. februárjában újra a nyilvánosság elé állt, és biztosította az őt támogatókat arról, hogy korábbi törekvéseit folytatja, sőt bejelentést tett, hogy létrehozott egy olyan alapot, amelynek célja az, hogy a világon minden lány és gyermek lehetőséget kapjon a tanulásra. Malálára példaértékű bátorsága és nemes tettei miatt hamarosan már nemzeti hősként tekintettek Pakisztánban, azóta pedig nemzetközi szinten is példaképpé vált.
Elismerések sorozata
Malálát elképesztő bátorságát már 2011-ben jutalmazták: Pakisztánban Nemzeti Ifjúsági Békedíjat kapott, majd ugyanebben az évben a Nemzetközi Gyermek Békedíjra is jelölték. Egy éven belül kétszer is szerepelt a Time magazin címlapján, és több világpolitikai szempontból fontos személy, köztük Barack Obama és Pan Gimun, az ENSZ korábbi főtitkára. 2013 óta pedig – kétség sem férhet hozzá, hogy megérdemelten - ő minden idők legfiatalabb Nobel-békedíjasa.
Munkássága napjainkban
Malála 2017 augusztusában felvételt nyert az Oxfordi Egyetemre, tavaly pedig meg is szerezte filozófiai, politikai és közgazdaságtani diplomáját. 2013-ban létrehozott alapítványa élén jelenleg is azon dolgozik, hogy a világon minden lány és gyermek biztonságos körülmények között, ingyenes, minőségi oktatásban vehessen részt. Munkáját többek közt Angelina Jolie is támogatja, mint az alapítvány egyik szóvívője. Élete történetéről, mindennapjairól pedig egy könyv is megjelent, amely az Én vagyok Malala - A lány, aki harcolt, hogy tanulhasson, és lelőtte egy tálib fegyveres címet viseli, és szemléletesen bemutatja, hogy ez a csodálatos lány egymaga is elég volt ahhoz, hogy jobbá tegye a világot.
Jó látni, hogy egy ilyen különleges ember, mint Malála Júszafzai mosolyog a Vogue címlapján!