„Minden egyes próba felért egy terápiával” – Beszélgetés a Loft című előadás színésznőivel
Nagyot megy az egész országban az Adorján Beáta által megálmodott Loft című előadás, melyet Naszlady Éva rendezett. Igazi női történet ez barátságról és szerelemről. Persze, hogy mindannyiunkat érdekel!
Ezeket láttad már?
A Loft című színdarab élethelyezeteivel, dilemmáival legtöbbünk találkozott már, ezért is távozik a néző elégedetten az előadás után. Mindenki magával viszi a tanulságot saját életére nézve. Három színésznő, Sajgál Erika, Auksz Éva és Sárközi-Nagy Ilona játssza a három barátnőt, és a való életben is szoros kötelék alakult ki közöttük. Erről meséltek a nekünk.
Miért tetszett meg nektek ez a darab?
Éva: Három különböző nőről szól, akik bár barátnők, egy kiélezett helyzetben konfliktusokba keverednek egymással. Nem értenek egyet, bár mindháromnak megvan a maga igazsága. Mindenki a sajátját viszi végig, de a darab végére felismerik a hibáikat, és engednek az álláspontjukból. Az én szerepem kísértetiesen hasonlít a való életbeli személyiségemre. Mindenbe beleszól, irányításmániás. A családom ezt nem értékeli, a kollégák is csak módjával (nevet). A darabban úgy gondolom, hogy az én életemmel minden rendben van, de valójában nincs. A barátnőim életét akarom rendbehozni, annak ellenére, hogy nem kerek a saját történetem sem.
Ilona: Én azért szeretem a Loftot, mert a három nő barátsága nagyon életszerű, bár minden picit felnagyított a színpadi jellege miatt. Sűrű érzelmek vannak jelen másfél órában. Az én szerepem a szabadszellemű nő, aki kihúzza magát mindenféle kötöttségből és úgy próbál ellavírozni. Mindig kívülálló marad, aztán rájön, hogy olykor igenis bele kell tennie magát a kapcsolatokba. A darab azt boncolgatja, meddig lehet húzni, meddig jó a függetlenség. Nagy kérdőjel napjainkban, ezzel is biztos tud azonosulni sok nő.
Erika: Engem a barátság ereje vonz benne. Mindenki tolja a saját igazságát, szeretettel próbálja a másikat változásra ösztökélni. Mindenkinek megvan a maga útja saját döntésekkel kikövezve, de nagy segítség, ha valódi jó barátok vesznek körül és támogatnak a nehéz helyzetekben. A nézők azért kedvelik az előadást, mert mindenki ráismerhet magára, és a nevetés által kioldódnak a feszültségei. Kívülről látva a saját életünket egy komédiában feloldódhatnak a mindennapok frusztrációi. Munkaként is kedves a szívemnek a Loft, mert mi, alkotók és színészek szeretjük egymást, minden próba felér egy terápiával is.
Tudtok a való életből hasonló példát mondani, mikor egy barátnőtök nem hallgatta meg a tanácsotokat?
Éva: Nekem most is van számtalan ilyen barátnőm, de teljesen feleslegesen tépem a számat, végig kell járniuk a nekik szánt hadak útját. Nem részletezem, nehogy magukra ismerjenek!
Erika: Mindig dilemma, mennyire lehet beleszólni mások életébe. Mi az, amit még szívesen meghall a másik. Nem mindig sikerül megtalálni az egyensúlyt.
Csalódtatok már barátban?
Éva: Voltak nagy barátnőim, akiket másfelé vitt az élet, elmaradtunk egymás mellől. De ez nem csalódás.
Ilona: Elmúltunk egymás mellől, de csalódás nem ért engem sem soha.
Erika: Nekem is hasonló. A pasikban meg ki nem csalódik olykor?
Miért szerettek együtt dolgozni?
Erika: Alapvetően mindegyikünket nagy szeretet vesz körül a magánéletben, nem szorongunk attól, hogy a másik nincs jól. Nyíltan tudunk egymás között kommunikálni. Gondolkodunk a következő etapon, hogyan tudnánk továbbra is együtt dolgozni.
Éva: A Loft hiánypótló, mert alig van a drámairodalomban olyan alkotás, ami a 40-50 körüli nőket játszatja és szólítja meg. Az írók elfelejtik ezt a kort, pedig van élet negyven után is. A nézők részéről is van erre igény, és férfiak is nagyon nyitottak rá. A társadalom nyitottabb az új világra és a nők új szerepére.
Ti hogy érzitek, keres a nő ebben a korban új identitást?
Erika: Ha idáig nem keresett, megteheti, mivel a gyerekek ebben a korban már önállóbbak. Ötven körül egy nőnek sok tapasztalata és ereje van, kiforrott egyénisége. Beiratkozhat egyetemre, új szakmát tanulhat és ez csodálatos. Egyes kapuk záródnak, de számos új kitárul. Ha változtatni akar az életén, van lehetőség váltani. Én például a fiam születésekor kiszálltam a pályámból. A családra koncentráltam, nem igazán vettem részt a szakmában. Mostanában fordultam újra vissza a színészet felé.
Ilona, te fiatalabb vagy a többieknél - milyen érzés eggyel idősebb generációval szorosan együttműködni?
Ilona: Anyáskodnak olykor felettem, de jólesik. Figyelmet kapok és segítséget. Sőt, Éva esküvője után a házassághoz is kedvet kaptam. Két hete mentem férjhez a páromhoz nyolc év együttélés után. Tehát látszik, hogy jó hatással vagyunk egymásra.
Éva, a te esküvőd sokat váratott magára. Elmeséled, miért?
Éva: Most volt minden adott hozzá. Számomra a gyermekeink jelenléte és öröme miatt volt különleges a szertartás. Nagyon édesek voltak, kivették a részüket az egészből. Erika ajándéka egy kosár volt, amiből két galamb repült ki.
Erika: Lehet én is újra megkérem a férjem kezét!
Kit küldenétek be a Loftra?
Erika: A színház akkor jó, ha terápia is egyben. Ha utána gondolkodik a darabon a néző, és jó irányba formálja őt. Nők és férfiak egyaránt tanulhatnak az előadásból.
A színdarab tökéletes barátnős program lesz, ne hagyjátok ki!