Hány Oscar-díja van Leonardo DiCapriónak? Sokkal kevesebb, mint amennyi járt volna neki
Az elmúlt 20 év hangos (méghozzá tartósan hangos) volt Leonardo DiCaprio szakmai sikereitől, és nincs év, amikor ne adott volna olyan filmet, amire az idők végezetéig (na jó, életünk végéig) emlékezni fogunk. Ezért jogosan merül fel a kérdés: hány Oscar-díja van Leonardo DiCapriónak? A válasz pedig újabb kérdést vet fel: és miért csak ennyi?
Ezeket láttad már?
Leonardo DiCaprio neve valahogy egybeolvadt az Oscar-díjéval - na nem azért, mert annyi lenne neki belőle otthon, sőt. Jelöléssel viszont annál többel büszkélkedhet – egészen pontosan 6 alkalommal nominálták, amit 2016-ban díjra is váltott. Íme a jelölések, és a várva várt 2016-os aranyat, jobban mondva Oscar-díjat érő pillanat.
- Oscar-jelölés: A legjobb férfi mellékszereplő, Gilbert Grape (1994)
- Oscar-jelölés: A legjobb férfi főszereplő, Aviátor (2005)
- Oscar-jelölés: A legjobb férfi főszereplő, Véres gyémánt (2007)
- Oscar-jelölés: A legjobb film, A Wall Street farkasa, 2014
- Oscar-díj: A legjobb férfi főszereplő, A visszatérő, 2016
- Oscar-jelölés: A legjobb férfi főszereplő, Volt egyszer egy Hollywood, 2020
Tényleg csak ennyi?
Jogosan táncol a szemöldököd, hiszen nem csak a jelölésből van sok, de azokból a filmekből is, melyeket az elmúlt évek legemlékezetesebb blockbustereiként tartunk számon, ha leszámítjuk a szuperhős-érát, élén a Marvellel. Leonardo DiCaprio ugyanis azon színészek közé tartozik, akik masszívan elhatárolódnak a szuperhős műfajtól, sőt fiatal kollégáit (lásd Timmothée Chalamet) is óva inti a dologtól. Ebben nagyon hasonlóan gondolkodik Martin Scorsese rendezővel, akinek ugyancsak határozott, és nem túl kedves véleménye van a Marvel munkásságáról. Ennek ellenére Leonardo DiCaprio karrierje ősrobbanása a mozi epicentrumában van, és az összes fontos rendező összes fontos filmjében szerepet kapott, kezdve Martin Scorsese-től (Aviátor, New York bandái, A Wall street farkasa) Steven Spielbergen át (Kapj el, ha tudsz) egészen a kultikus Tarantinóig (Django, Volt egyszer egy Hollywood).
És bár 2021 decemberében kijött egy Netflix-filmje (Ne nézz fel!), a nevéről elsősorban még mindig a mozis kasszasikerek és a nagy hollywoodi stúdiók jutnak eszünkbe, mint a Warner Bros., a Walt Disney vagy a Paramount. Nem véletlenül tűnik a vele való munka jó befektetésnek (szinte már aranyfedezetnek) a stúdiók számára, amiben ugyanis szerepel, az a Titanic óta tényleg kasszasiker lesz. (FYI: már a Titanic is popkultúra egyik legnagyobb pénzmágnese a maga 2,239 milliárd dolláros bevételével, ami James Cameron második legnagyobb bevételét produkáló filmje a 2009-es Avatar óta, ami 2,923 milliárd dollárt hozott a stúdiónak, úgy, hogy potom 237 milliócskából készült.) Christopher Nolan Incepciója például 836,8 millió dollárt hozott DiCaprio főszereplésével, a Kapj el, ha tudsz pedig hiába nem a legnagyobb Spielberg-kasszasiker, mégis hatszor annyit hozott vissza, mint amennyiből készült.
Első jelöléstől az első díjig
Ha Timothée Chalamet-t fiatalnak éreztük, amikor 2018-ban Oscarra jelölték a Szólíts a neveden című filmben nyújtott alakításáért, gondoljunk Leonardo DiCaprióra, aki mindössze 19 évesen kapta az első nominációját a Gilbert Grape című filmért, melyben Johnny Depp értelmi fogyatékos öccsét alakította. Egyébként ez volt a film egyetlen jelölése az Oscaron (a fiatal színész elől akkor Tommy Lee Jones orozta el a díjat).
22 évvel, egy sor kiemelkedő film és alakítás, valamint 3 Oscar-jelölés után 2016-ban ismét elérkezett a lehetőség, hogy DiCaprio díjra váltsa a jelölését: ekkor jött ugyanis a négyszeres Oscar-díjas mexikói rendező, Alejandro González Iñárritu A visszatérője, amit azóta is egyfajta technikai csodaként tartanak számon. Igaz, a mozi marketingjét akkoriban sokkal inkább a zord forgatási körülményre húzták fel, mint a színész zsenijére, de a drog működött. DiCaprio tehát alaposan megszenvedett az elismerésért, viszont megérte, 2016-ban végre övé volt a nagy pillanat.