Lakáskoncertek Liszt Ferencnél
Októberben öt szombaton át tartó Liszt-fesztivállal várja a közönséget a Liszt Emlékmúzeum, ahol a szerző legemlékezetesebb művei lesznek hallhatóak, kiváló magyar művészek tolmácsolásában.
Ezeket láttad már?
A Liszt Ferenc téri zenepalota előtt állva sokszor hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a Zeneakadémia története nem az ország talán legszebb szecessziós épületében kezdődött, hanem jó pár sarokkal odébb. Miután a megalapítás negyedik évében a Hal téri ideiglenes székhelyéről a mai Andrássy út és Vörösmarty utca sarkára költözött az intézmény, már nem pusztán az ország elsőszámú felsőfokú zeneiskolájaként szolgált, hanem a világhírű géniusz, a névadó Liszt Ferenc otthonaként is. A ma Liszt Ferenc Emlékmúzeumként, kutatóközpontként és koncertteremként egyaránt funkcionáló "Régi Zeneakadémia" közel egy évszázad távlatából is hűen őrzi az alapító egykori otthonának legszemélyesebb tárgyait és különlegességeit.
Az idén fennállásának harmincadik évfordulóját ünneplő Liszt Ferenc Emlékmúzeum, a jubileum alkalmából öt hétvégén át tartó fesztivált rendez falai közt. A tizenegy koncertből álló sorozat előadóművészei Liszt életművének elkötelezett és avatott tolmácsolói, a múzeum régi pártolói és támogatói. A műsor összeállításakor igyekeztek felölelni Liszt életművének minél szélesebb választékát a zongorára komponált, több műfajt képviselő kompozícióktól kezdve a kamaraműveken át a férfi és vegyes kórusra írt művekig, de helyt kaptak a ritkán megszólaltatott darabok is. Liszt művei mellett néhány olyan zeneszerző kompozíciója is megszólal, akik fontosak voltak számára, vagy kortársai voltak, mint Orlande de Lassus, Franz Schubert, Robert Schumann vagy Eduard Lassen, illetve rajtuk kívül számos más zeneszerző is jelen lesz a műsorokban Liszt átiratain keresztül.