A legnagyobb sztárok is a környezettudatos fesztiválozást választják
Ahogyan a mindennapokban egyre több szó esik arról, hogyan lehet úgy élni, hogy közben a bolygónkat kevésbé terheljük, úgy hat ki ez a mentalitás az életünk egész területére. Egyre többen vannak azok is, akiknek a bulizás és a fesztiválozás is csak úgy lesz igazán nagy élmény, ha közben a környezetvédelemre is odafigyelnek. Megnéztük, mi mindent tudsz tenni ennek érdekében a Szigeten, és arra is kíváncsiak voltunk, hogy a sztárok hogyan vélekédnek erről a kérdésről.
Ezeket láttad már?
A környezetvédelemet idén is prioritásként kezelik a Sziget szervezői, hiszen ma már nem csak a látogatók, de egyre inkább a zenekarok részéről is fontos az, hogy egy nagyobb fesztivál kiálljon ezek mellett az értékek mellett, és erre a látogatók figyelmét is felhívja.
Csiszár Virág, a Sziget booking menedzsre a beszélgetésünk alatt elmondta, hogy észrevehető az a tendencia, hogy a nagyobb sztárok is egyre tudatosabbak. Ez a legnagyobb neveknél természetesen ott kezdődik, hogy kevesebbet használják a magángépeket, de egészen odáig tart, hogy kifejezetten kérik, hogy helyi termelők ételeit kóstolhassák meg. A műanyag palackok helyett inkább már ivóvíz vételező pontokat kérnek, és a stáb hozza a saját kulacsát, és a konfettirendelésnél is odafigyelnek, hogy azok ne terheljék a környezetet, hanem lebomló anyagokból készüljenek.
De nem kell ehhez messze menni, Bartis Szilárd, a Bagossy Brothers Company dobosa a nagyszínpados fellépésük előtt arról mesélt nekünk, hogy a zenekarnak nagyon fontos a környezetvédelem. Ők szintén ügyelnek arra, hogy lehetőleg ne palackos vizet kapjanak, a szelektív hulladékgyűjtés pedig már magától értetődő. Ők évek óta faültetéssel kompenzálják a turnékkal járó károsanyag-kibocsátást, amihez már több gyergyói zenekar, 2022-ben pedig rajongók is csatlakoztak, és kétezer facsemetét ültettek el Budaörs határában.
Sziget környzettudatosan
Már ott kezdődik az egész, hogy hogyan érkezik valaki a fesztiválra. Az autót nem csak környezetvédelmi, de kényelmi szempontból sem érdemes használni, ugyanis parkolóhelyet nem lehet találni a közelben, és egy dugó vagy távoli parkolás miatt lemaradni a koncertről, nem alapozza meg túl jól a hangulatot. Ott van viszont a közösségi közlekedés, sőt a biciklire is szívesen vigyáznak az arra kijelölt pontokon, de rollerrel is lehet érkezni.
A Szigeten évek óta működik a Repohár rendszer, ami azt jelenti, hogy egyszeri hozzájárulás fejében nem eldobható, hanem többször is használható poharakban kapja a fesztiválozó az italát. Aki szeretne magának egy örök emléket, az pedig keresheti a különféle színes-mintás darabokat, hogy a fesztivál végeztével otthon is évekig használhassa és emlékezhessen a 2022-es fesztiválélményekre.
Ne hagyj magad után szemetet!
Rengeteg helyen találhatóak szelektív hulladékgyűjtő-pontok, így érdemes szétválogatni a szemetet, és ezzel is zöldebbé tenni a fesztivált. A Sziget tanácsai között szerepel a szívószálmentes élet, ami a vödrös koktél elfogyasztását eggyel nagyobb kihívássá teszi ugyan, de mindenképpen kevesebb hulladékkal jár. Mára a vendéglátóhelyeken sem lehet műanyagtányérokkal és evőeszközökkel találkozni, de ennél is többet tehetsz a környezetért, ha tudatosan étkezel, és olyan helyeket választasz, amelyek odafigyelnek arra is, hogy az alapanyagok beszerzésének minél kisebb legyen az ökológiai lábnyoma.
Aki egész héten a fesztiválon kempingezik, attól azt kérik a szervezők, hogy a buli végével tisztán hagyja ott maga után a kempinghelyet. Aki erre fogadalmat tesz, és be is tartja az egyébként láthatja magát a Nagyszínpad óriás kivetítőjén, sőt naponta tizen pólót nyernek, a fesztivál végén pedig kisorsolnak tíz darab bérletet a jövő évi bulira. Ha valamilyen okból mégsem vinnéd magaddal a kempingfelszerelésed, akkor pedig arra kérnek, hogy azt az arra kijelölt ponton add le, hogy a szervezők gondoskodhassanak az újrahasznosításról.