Izgalmas krimiben nyomozhatunk Erdély hátborzongató hegyei között
Igazi izgalmas téli krimit nézhetünk meg november 21-től a mozikban, a Valan – Az angyalok völgye egy fiktív erdélyi kisvárosba kalauzol el, ahol titokzatos módon tűnnek el fiatal lányok, és ez úgy tűnik, csak az innen elszármazott tettre kész nyomozót érdekli csak igazán.
Ezeket láttad már?
A leginkább skandináv krimik stílusához hasonlítható Valan a posztkommunista erdélyi kis bányaváros rejtelmeibe, az emberkereskedelem, a prostitúció sötét bugyraiba viszi bele a nézőt, azonban minél jobban kezdünk elmerülni a valani lányok eltűnése körüli titkokban, egyre jobban kezdjük megérteni a nyomozó Péter (Krisztik Csaba) motivációját is. Péter ugyanis nagyvárosi rendőrként emberkereskedők után nyomoz már egy ideje Brassóban. Az életét annak szenteli, hogy eltűnt lányokat találjon meg, akiket minden bizonnyal prostituáltaknak adtak el. Elkötelezettsége mögött az rejlik, hogy minden megmentett lányban valahol a saját húgát, Julit látja, akinek huszonkét évvel korábban nyoma veszett szülővárosukban, a romániai forradalom káoszában felbolydult Valanban. Péter egy telefonhívás miatt kénytelen visszatérni az erdélyi bányavárosba, amikor felmerül annak a gyanúja, hogy testvére holtteste került elő a hófödte fenyvesek között. A múltba vezető nyomozás útvesztőjében a férfinek nemcsak a várost fojtogató bűnözéssel kell megküzdenie, hanem a saját démonjaival is, míg végre felfedi ki is a gyilkos.
Bagota Béla első nagyjátékfilmje skandináv bűnügyi történetek nyomvonalán haladó, éjfekete és sokkoló thriller. A film fő helyszíne az erdélyi bányaváros, Balánbánya, melynek román neve a Balan, és innen jön a Valan elnevezés. A magas hegyek közé ékelt, hófödte, részben lakatlan Balánbánya tökéletes terep volt Bagota titkokkal teli krimijéhez, így nem csoda, hogy amikor Kántor László producerrel közösen először ellátogattak ide, akkor egyből megszületett nemcsak a film helyszíne, de a neve is rövid időn belül.
Egy igazán lebilincselő horrorsorozat, amit tilos egyedül nézni: A Hill-ház szelleme
Egy igazán lebilincselő horrorsorozat, amit tilos egyedül nézni: A Hill-ház szelleme
A Filmalap támogatásával, a Matrix Film gyártásában készült produkció főszerepében látható karizmatikus, komoly kvalitásokkal bíró Krisztik Csaba annak ellenére, hogy filmvászonra termett, eddig még nem jutott főszerephez magyar filmben. A Valanban azonban duplán bizonyít, hiszen magyarul és románul is kifogástalanul szólal meg, ami csak még többet hozzátesz a film különböző rétegeinek a sikeres kibontakozásához. A rendező a film sajtótájékoztatóján többek között azt is elárulta, hogy Krisztiknak fizikailag is igencsak megterhelő volt Péter szerepét megformálni, az erdélyi havasokban több hónapon át tartó forgatásokat megelőzendő komoly diétát és edzéstervet kellett követnie annak érdekében, hogy bírni tudja a téli hidegben zajló, feszített tempójú jelenetek forgatását. Így csak még jobban értékelni lehet azt, ahogyan Krisztik elviszi a hátán az egész filmet, aminek a komoly, feszültségekkel teli hangvételét kellemesen oldja néhány humoros jelenet, melyek általában a valani rendőrség tagjainak a viselkedésének és inkompetenciájának köszönhetők. Ha feltétlenül bele szeretnénk valamibe kötni, akkor csupán két dolgot tudnánk kiemelni: a történet szempontjából valamiért érthetetlen az a bizonyos, már-már groteszk szexjelenet a főszereplő és a kétségbe esett, öngyilkosságot megkísérlő, mélyszegénységben élő, bántalmazott nő között, illetve a múltba visszatekintő iskolajelenetben elhangzó néhány kifejezés garantáltan nem hagyhatta el az erdélyi gyerekek száját, főleg nem a 80-as években, és ez kizökkentheti a nézőt egy-egy pillanatra, azonban csak azokat, akik konkrétan ezen a környéken, éppen ebben az időben nőttek fel.
Bagota Béla 2010-ben diplomázott a Színház- és Filmművészeti Egyetemen Grunwalsky Ferenc és Kende János osztályában. Tiszta kézzel című kisjátékfilmjével elnyerte a legjobb diplomafilmnek járó Simó-díjat, a Valan – Az angyalok völgye az első nagyjátékfilmje, azonban a szakmában rendezőasszisztensként már régóta dolgozik többek között a stáb tagjaival is. Krisztik Csaba mellett főbb szerepet játszik Nyakó Júlia, illetve az erdélyi magyar színjátszás legnagyobbjai: Hatházi András, Pál Emőke, Tollas Gábor, Mátray László. De meg kell említenünk Ciugulitu Csaba, Meszesi Oszkár, Fekete-Lovas Zsolt és Szélyes Ferenc színművészek alakítását is, akik izgalmas karaktereket visznek a történetbe még ha csak pár jelenet erejéig is.
Az idén nyáron nagy nemzetközi felháborodást keltett calani merényletre való tekintettel abszolút jó időben érkezik a film annak ellenére, hogy az egész történet fikció. A helyi rendőrség hibájából is brutális körülmények között elhunyt fiatal lány tragikus esete bejárta a világot, és Románia-szerte több tüntetést is kiváltott, azonban fontos megemlíteni, hogy a Valan nem tükröt akar állítani ennek és párhuzamot sem próbál vonni az esetleges hasonló szociális problémákkal, éppen ezért nem is megy el a szociodráma irányába, hanem megmarad a thriller medrében, ahol ezekről az esetekről csak éppen annyit tudunk meg, amennyit a főhősnek is sikerül kideríteni, így pedig tűkön ülve nyomozunk vele együtt addig, ameddig a sötét titokra fény nem derül.
Magyarországon forgalmazza a Mozinet, 16 éven aluliak számára nem ajánlott.