Ismerd meg a zsenit, aki a Trónok harca jelmezeit tervezi: Michele Clapton

2019. május 14.
Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A filmek, sorozatok esetében a leginkább a cselekmény, és a szereplők ragadják meg a figyelmünket. Természetesen jó forgatókönyv, rendező és színészek nélkül semmi nincs, de ahhoz valóban életre keljen egy történet rengeteg ember, nagyon-nagyon precíz és aprólékos munkája lett.

Michele Clapton
Fotó: Rexfeatures

Az operatőrök, világosítók, hangmérnökök, vágók, sminkmesterek, kaszkadőrök stb a háttérben végzik a munkájukat. Ritkán kerülnek a rivaldafénybe, pedig gyakran emberfeletti munkát végeznek egy produkció sikeréért. A Trónok harca elképesztő népszerűségéhez a történet és szereplők mellett elképesztően fontos az is, hogy a sosemvolt Hét Királyság tényleg életre keljen. Ehhez csodálatos helyszíneket kellett találni, a berendezőknek meg kellett teremtenie egy archaikusnak látszó világot. És ehhez bizony kell egy zseniális jelmeztervező is, aki megalkotja az elképzelt korszakhoz, a karakterek jelleméhez passzoló kosztümöket.

A Trónok harca sorozatban sok kiemelkedő szakember dolgozik együtt, és az elképesztő sikerhez ők is nélkülözhetetlenek. A széria jelmeztervezője, Michele Clapton például egészen kivételesen zseniális szakember. Pályafutása során nem kevesebb, mint 16 díjat zsebelte már be a jelmezekért, nyert például négy Emmy-t a Trónok harcáért, és még egyet A korona című sorozatért.

Igazából Michele Clapton egész eddigi pályája abba az irányba mutatott, hogy egy ilyen lehetőséggel belépjen a szakma legnagyobbjai közé. Csaknem harmincéves karrierje során egyértelműen kirajzolódott, hogy a nem a kortárs, vagy esetleg jövőben játszódó, futurisztikus történetekben érzi otthon magát. A dizájner a kosztümös filmek, sorozatok mestere. A Casanova minisorozat, az Értelem és érzelem BBC sorozat, vagy a Cromwell XVII. századi Angliájában játszódó Az ördög szeretője című sorozattal már megmutatta, hogy az erős atmoszférájú darabokhoz a jelmezek terén sikerül hozzátennie fantasztikus öltözékeket.

Michele Clapton számára a braavosiak öltözködése volt a legnagyobb öröm, mert klasszikus francia és spanyol öltözékeket álmodhatott a szereplőknek:

5 Trónok Harca forgatási helyszín, ahova akár te is ellátogathatsz

5 Trónok Harca forgatási helyszín, ahova akár te is ellátogathatsz

A Trónok harcának az első epizódtól kulcsfontosságú alkotója. Ahogy egy interjújában elmesélte a kosztümök megtervezése során nagyon megfontoltan építi fel, hogy milyen jellembeli, pozícióbéli változásokon esnek át a karakterek és ezekhez igazítja a nekik szánt ruhákat. Clapton mesélt arról, hogy külön kihívás volt például a dothrakiak öltözékét az északi hideg időjáráshoz alakítani. A legkedvesebb kihívásnak a női szereplők öltözködésbéli változásának megjelenítését nevezte. Ebből a szempontból a változatos életutat bejáró Sansa Stark volt az egyik kedvence.

Öltözék szempontjából Clapton szerint Sansa volt az egyik legérdekesebb karakter:

Michele Clapton egy-egy évadra nagyjából 120 outfitet tervezett meg, és nem kevesebb, mint 70-100 ember dolgozott a keze alá a sorozat készítése során. A Trónok harca legnagyobb nehézsége ugyanis az volt, hogy a jelmezek 90%-át el kellett készíteni. És itt nem csupán a ruhákról, cipőkről volt szó, hanem az ékszerekről, mindenféle kiegészítőkről is. Éppen ezért a jelmeztervező stábjában mindenféle szakember megtalálható volt az ötvöstől a varrónőig. Ugyan az archaikus hatás miatt elég sok bőrrel, szőrmével dolgoztak, de Clapton elárulta, hogy bár a hangulat inkább régies, nagyon sok esetben a legmodernebb technikákat használták, és sok 3D-s nyomatatóval készített jelmezt láthatunk (bár nem vesszük észre) a sorozatban.

Az egyik kedvenc szereplője Kiujj, mert bár nagyon hasonló volt mindig a megjelenése, de az őt megformáló Aidan Gillannek nagyon határozott ötletei volt a karakter megjelenéséről, és megkönnyítette Clapton munkáját:

A hatodik évadban ugyan átadta a stafétabotot egy másik jelmeztervezőnek, de az utolsó két évadra újra visszatért a Trónok harcába, Közben a Mamma Mia! folytatásának jelmeztervezője volt, a legközelebbi nagy dobása pedig a Kingsman következő epizódja lesz majd. Természetesen azonban a Trónok harcával került be a szakma krémjébe, és bár nem az első, de eddig a legtöbbet díjazott munkája is. Michele Clapton egyébként annyira fontos része volt a stábnak, hogy éles szeműek több jelenetben is kiszúrhatják, első sorban olyan jelenekben ugrott be a képernyőre, amikor valami ruhával, öltöztetéssel kapcsolatos dolog történt. Erről azt nyilatkozta, hogy az az öt perc, amíg tart a tényleges felvétel, az nagyon izgalmas, de a forgatás alatti hosszú várakozás őt megőrjítette, így sosem cserélne a színésznőkkel, ami nem is baj, mert valószínűleg sem Emilia Clarke, vagy Sophie Turner nem tudott volna ilyen kifejező jelmezeket készíteni.

Könyv is jelenik majd meg Michele munkájáról:

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)

Így kerüld el otthon a bakteriális vaginózist (x)