„Tudtad, hogy Iránban bűnnek számít, ha kiengeded a hajad a szélben?” - Így vált az ellenállás jelképévé Mahsza Amini
Lassan már egy hete tartanak a Mahsza Amini halála kapcsán kirobbant kormányellenes demonstrációk Iránban, egyre több városban tüntetnek a nők jogaiért.
Ezeket láttad már?
A tüntetések egy 22 éves iráni nő, Mahsza Amini halálának kapcsán robbantak ki, akit az erkölcsrendészet őrizetbe vett, amiért nem viselte az előírások szerint a hidzsábot. A nőt a hatóságok megverték, majd kómába esett, és rövid időn belül meghalt - a rendőrség Amini halálát utólag szerencsétlen incidensnek nevezte. A temetésén összegyűlt nők az égbe emelték levetett fejkendőiket, az azóta egyre brutálisabbá váló zavargásokon pedig dühösen dobják a tűzre hidzsábjukat – Mahsza Amini neve az ellenállás jelképévé vált.
A választás joga
Több mint 40 éve, az 1979-es iráni iszlám forradalom óta törvény írja elő, hogy a nőknek kötelező hordaniuk a fejet és a nyakat eltakaró fejkendőt, a hidzsábot. A törvényt, amely a nők öltözködési szokásait szabályozza, Ebrahim Raiszi iráni elnök augusztusban tovább szigorította – a férfi tegnap a CNN-nek ígért interjúját is lemondta, amiért Christiane Amanpour udvariasan visszautasította, hogy fejkendőt viseljen.
Az iráni kormány ráadásul a térfigyelő kamerák arcfelismerő rendszerrel való felszerelésével biztosítaná, hogy a nők az utcán és a tömegközlekedésen is betartsák a szabályokat. Válaszul nyár óta nők ezrei árasztották el a közösségi médiát a #no2hijab hashtag alatt olyan képekkel és videókkal, amelyeken fejkendő nélkül sétálnak, utaznak vagy a kamera előtt bátran és felszabadultan leveszik a hidzsábjukat. Mahsza Amini halála óta a tiltakozás intenzitása eszkalálódott: a nők levágják a hajukat és elégetik fejkendőiket, hogy felhívják mindenki figyelmét arra az abszurditásra, hogy Iránban erkölcstelennek számít, ha egy nőnek fedetlen a haja, de az nem, ha ezért halálra verik.
„A világnak meg kell értenie, hogy Iránban nők milliói élnek, akik teljes szívükből hisznek a hidzsábuk erényében, de gyűlölik annak kötelező kényszerítését a rezsim erőszakos és archaikus politikája miatt. Ugyanígy iráni nők milliói vannak, akik egy szívdobbanás alatt elveszítenék a kendőjüket. De inkább a választás szabadságára vágynak.” – emelte ki Tara Kangarlou, a Time magazin iráni-amerikai származású szerkesztője.
Harc a nők jogaiért:
- Abortusztilalom, melegellenesség, élő inkubátorok - Egyre jobban hasonlít a valóságunk A szolgálólány meséjére
- A szívhang kényszerű meghallgatása az abortuszok számát nem csökkenti, csak a nők jogait csorbítja
- Az Európai Unió határozott véleménye: fenn kell tartani a biztonságos és legális abortuszhoz való jogot