Budapest rejtett építészeti kincsei – interjú Mártonffy Melinda művészettörténésszel
Mártonffy Melinda és az általa alapított ARTEM/BOOKS kiadó első könyve rögtön el is nyerte a 2020-as Szép Magyar Könyv Művészeti és ismeretterjesztő kategóriájának díját. A Franciaudvaros bérházak Budapesten hiánypótló alkotás, eddig nem ismert oldaláról mutatja be Budapestet, alternatív sétaútvonalakra invitál és minden oldalával elvarázsol.
Ezeket láttad már?
Mit látsz ezekben az épületekben, amit egy hétköznapi ember nem vehet észre?
Alapvetően a franciaudvaros bérházakkal akkor kezdtem el foglalkozni, amikor az ELTE-n a művészettörténet szakos diplomamunkámat írtam. Már a záróvizsgámon is azon gondolkodtunk a tanáraimmal, hogy meg kéne jelentetni a témát, mert korábban még nem született publikáció ezen a területen. Tavaly előtt kezdtem el tudatosan foglalkozni a könyvvel és az előkészítő munkálataival. Érdekelt, hogy miért jöttek létre ezek a "hátrahúzott" homlokzatú épületek, nagyon izgalmas kinézetet kölcsönöznek a zártsorúan beépített utcáknak, melyek főleg a belső kerületekben jelennek meg, de Budán is találhatunk szép számmal példákat belőle. Arra is szerettem volna választ találni, hogy melyek voltak az első budapesti franciaudvaros bérházak, illetve hogyan terjedt el nálunk ez a beépítési forma?
A könyv formai megjelenéséhez honnan gyűjtöttél inspirációt?
A könyvtervet, a designt Bárdy Anna tervezőgrafikus készítette, az ő víziója szerint öltött testet a kiadvány. Amit az elején tudtam, hogy szeretnék sok archív felvételt és eredeti tervrajzot is felhasználni és megmutatni, illetve, hogy az épületek mai állapotának bemutatásához jó minőségű fotókkal szeretném illusztrálni a kötetet. Utóbbi Schmal Fülöp fotóművész munkáját dícséri, aki csodálatos képeket készített. Végig az a cél lebegett a szemem előtt, hogy ne csak a szakmának készítsem a könyvet, hanem a laikusok érdeklődését is felkeltsem, amihez szerintem elengedhetetlen a minőségi design. Lehet, hogy olyan mélységében nem érdekel valakit a téma, de a vizualitás által beszippantja; akárcsak, ha belelapoz és jó érzéssel tölti el, rácsodálkozik milyen szép épületek vannak Budapesten.
Mit gondolsz miért fontos nekünk a könyved? Miért fontos ismernünk a város építészeti örökségét?
Egyrészt azért, mert ez egy nagyon izgalmas téma, Budapest történetének egy olyan speciális területe, ami gazdagítja a tudásunkat. Másrészt egy olyan korszaknak a lenyomata (dualizmus), amire büszkék lehetünk és amelynek örökségét ápolnunk kell, a könyv egyben ezeknek az épületeknek a dokumentációja is, amellyel megőrizhetőek az utókornak.
Milyen könyveket várhatunk még az ARTEM/BOOKS kiadótól?
Már készül a franciaudvaros bérházak második kötete, hasonló formában, mint az első, ahol még több izgalmas épület történetével ismerkedhet meg az olvasó. Szintén az ARTEM/BOOKS kiadó gondozásában fog megjelenni idén egy limitált példányszámú művészeti album, melyben Horváth Lóczi Judit képzőművész karantén alatt készült alkotásai lesznek bemutatva, külön perforált oldalakon Judit képeivel, hogy a könyvből kivéve printként használhassuk őket.
Csibra-Kaizler Tamara