Hass, alkoss, gyarapíts: s a haza fényre derül! Vagy mégsem?
Munkájában az irónia gyönyörűen ötvöződik az angol humorral, a Shoreditch-i Street Arttal és energiájával. Ellenben hány olyan fiatal van jelen pillanatban, aki visszajön, mert szeretné itthon átadni külföldön szerzett szakmai tudását? Nem sok. Ezért is figyelemre méltó a KOBY név mögött működő enigmatikus fiatalember munkája.
Ezeket láttad már?
A design azonban önmagában nem elégíti ki, kell egy üzenet is, mert vallja, anélkül mit sem ér a munka, legyen az divat vagy művészet. A kérdés megfogalmazódik: lehet-e ma Magyarországon magyar szimbólumokat átértelmezni és büszkén úgy viselni, hogy ne legyen az ember elvakult szélsőséges?
Amit jelenleg a zenében Sena Dagadu Füst Milán verseivel alkotott, KOBY ugyanezt tette dizájnban. A pólók elkészültek, ByeAlexnek is megtetszett Kossuth, Szűz Mária, Putyin olyannyira, hogy mindegyikből rendelt, bár tudjuk az énekesről, hogy csak azt viseli, ami neki tetszik… És ekkor csapódott ki a biztosíték. Az énekes részt vett egy televíziós műsorban, Kossuth bekerült a tévébe, és egy szűk kis réteg, nevezhetnénk "szélsőségnek" is, a magyarság megbecstelenítését látták felfedezni pólóiban és hadjáratot indítottak a tervező ellen. A tőlük várható színvonalon, minősíthetetlen módon provokáltak és bojkottot hirdettek a cég ellen.
De mi is volt a pólók mögötti üzenet? Lehet-e valami közös Szűz Mária, Kossuth vagy épp Putyin között?
A tervezőnek eszébe se jutott bárkit megsérteni vagy a vallás ellen felszólalni. Üzenete ennél mélyebb és tisztább volt. Szűz Mária vagy a keresztes póló valójában egy új "vallás" jelenlétét tükrözik, a média-vallás népbutító oldalát fricskázza, ahol az új generációt már nem mi neveljük, hanem a média, ami gyakran olyan emberek kezében van, akiknek nem fontos a tartalom és a minőség, és nem akarnak tudni a felelősségről. Nagyon nem mindegy, mit látunk vagy olvasunk, a távirányító használata pedig már nem elég.
…És Kossuth hipszter szemüvegben, baseball sapkában? Igen, ő valójában így nézne ki, ha ma köztünk élne, egy reformkori liberális. Az üzenet pedig nyilvánvaló: még több Kossuthot az országnak!
Az értetlenek, azonban addig gyűlölködtek és szították a pólók körüli feszültséget, amíg a cég kénytelen volt kivonni a dizájnpólók egy részét a forgalomból. A szélsőség erre a "megtisztítottuk" szlogennel válaszolt. De, hogy a kör teljes legyen, az egyik követségről is megjelent valaki, és követelte a Putyin pólók betiltását.
A hisztéria azonban nem tántorította el az ifjú tervezőt, mert március 21-én a Kazinczy utcai Kockában újra megjelennek az Adyk, Petőfik és Bartókok, sőt a betiltott Kossuthok is visszatérnék hozzánk egy estére, büszkén és rendületlenül.
Az interjút készítette: