Hány alkalommal szerepelt magyar film a legjobb idegennyelvű film Oscar-díjának öt jelöltje között?
Az Egyesült Államok legrangosabb filmes díját a Filmművészeti és Filmtudományi Akadémia tagjai 1929 óta ítélik oda az alkotóknak. De vajon a szobrocska közel száz éves történelme során hány alkalommal szerepelt magyar film a legjobb idegennyelvű film Oscar-díjának öt jelöltje között?
Ezeket láttad már?
2023-ban 95. alkalommal kerül megrendezésre az Oscar-díjátadó gála, amelynek keretein belül 1947 óta díjazzák a nemzetközi filmeket. Az idei jelöltek között nem találkozunk magyar alkotókkal, azonban az évtizedek során számos magyar filmes szakembert érte az Oscar-jelölés megtiszteltetése. Cikkünkben összeszedtük, hogy hány alkalommal szerepelt magyar film a legjobb idegennyelvű film Oscar-díjának öt jelöltje között.
Az Oscar-díj története során eddig két Magyarország által nevezett film váltotta a híres 35 centiméteres, 24 karátos arannyal bevont szoborra a jelölését: 1982-ben Szabó István Mephisto című filmje, majd 2016-ban Nemes Jeles László Saul fia című filmje nyert a legjobb idegennyelvű film kategóriájában. 1981-ben Rófusz Ferenc A légy című alkotása a legjobb animációs rövidfilm, míg 2017-ben Deák Kristóf Mindenki című alkotása a legjobb élőszereplős rövidfilm kategóriájában aratott győzelmet.
A magyar és magyar származású művészek a kezdetektől fogva jelen voltak az Oscar-díjátadókon, gondoljunk csak Kertész Mihály legjobb rendezőként aratott 1944-es győzelmére a Casablancáért, vagy George Cukor legjobb rendezőként aratott 1965-ös győzelmére a My Fair Lady-ért. Zsigmond Vilmos operatőrtől kezdve Sipos Zsuzsanna látványtervezőig rengeteg magyar filmes szakember nyert már Oscart, de most lássuk, hogy hány Magyarország által nevezett film került be a jelöltek közé.
Magyar filmek a legjobb idegennyelvű film Oscar-díjának jelöltjei között
Először Fábri Zoltán A Pál utcai fiúk című filmje került be a legjobb idegennyelvű film Oscar-díjának öt jelöltje közé 1968-ban, amely többek között François Truffaut és Miloš Forman filmjeivel versenyzett együtt. Makk Károly Macskajáték című filmje Kuroszava Akira és Federico Fellini filmjei mellett kapott jelölést 1974-ben, míg ismét Fábri Zoltán Magyarok című filmjét 1978-ban nominálták.
Szabó István Bizalom című filmje egy évvel a Mephisto győzelme előtt, 1980-ban került be a jelöltek közé François Truffaut és Kuroszava Akira filmjeivel egy csoportban. 1983-ban Gyöngyössy Imre és Kabay Barna Jób lázadása című filmjét jelölték Carlos Saura és Ingmar Bergman filmjei mellett. Szabó Istvánnak ezt követően újabb két filmje szállt versenybe, a Redl ezredes 1985-ben, majd a Hanussen 1988-ban.
28 év hosszú kihagyást követően Nemes Jeles László Saul fia című filmjét nemcsak nominálták, de díjra is váltotta a jelölését, egy évvel később, 2017-ben pedig Enyedi Ildikó Testről és lélekről című filmje szerepelt legutóbb a legjobb idegennyelvű film jelöltjei között. A nemzetközi filmeknek járó díj 76 éves történelme során tehát tíz alkalommal szerepelt magyar film a legjobb idegennyelvű film Oscar-díjának öt jelöltje között, amelyek közül kettő váltotta díjra a jelölését – ez pedig fantasztikus eredmény, amelyre mindannyian büszkék lehetünk.