A legjobb őszi program: egy elképesztő kiállítás a Balatonról, amit magyar kutatónők inspiráltak
Algazöld csend bont virágot bennem címmel nyílik szeptember 3-án Herbert Anikó aka Haniko magával ragadó, új művészeti kiállítása Budapesten. A művész új tárlata a kedvenc tavunkat, a Balatont állítja alkotása középpontjába. Két remek magyar kutatónőt is bemutat nekünk, akiket lehet, hogy eddig nem is ismertünk.
Ezeket láttad már?
Herbert Anikó aka Haniko vizuális művész Karinthy Szalonban megvalósuló tárlata a kortárs képzőművészet és a környezeti fenntarthatóság közös nevezőjét keresi egy nem mindennapi témát feldolgozva, illetve tovább folytatva.
Magyar kutatónők inspirálták a művészt
Az alkotó folytatja A tó súlya című, 2023-as duókiállításon megkezdett, művészetalapú kutatását, amely során Sebestyén Olga (1891–1986) hidrobiológus-limnológusnak a Balaton élővilágával kapcsolatos munkásságát alakította át vizuális nyelvezetére.
A további vizsgálatok során egy másik tudós, Kol Erzsébet (1897–1980) algológus, a hó- és jégalgák leltározójának tudásöröksége is felszínre került. Haniko e két kutató eredményeit, női életútjukat vizuális tér-képekké alakítja kollázsolással és kartografálással, miközben a látogató számára felfedi az ökológiai válság alga-ambivalenciáját is.
A művész vizuális meseszövéssel segít abban, hogy napjaink környezeti, társadalmi és mentális dilemmái közepette képesek legyünk lélegezni – az algákkal együtt, egyként. Haniko alkotásai olyan formák tárházát vonultatják fel, amelyek folyamatos metamorfózisban lebegnek. Ezek a biomorf lények búvópatakként rétegződnek egymásra, és olyan kolóniákat alkotnak, amelyek összeszövik élő és élettelen, ember és nem ember, állat és növény területeit.
Ki is Haniko?
Herbert Aniko aka Haniko vizuális művész 2011-ben diplomázott az egri Eszterházy Károly Egyetem Vizuális Művészeti tanszékén. Munkái megtalálhatók hazai közgyűjteményekben és az UNESCO kollekciójában is. Művészetének legfőbb inspirációja a természet, annak mindennapi jelenléte.
Hétköznapjaiban és alkotói szemléletében fontos szerepet kap a fenntarthatóság és az újrahasznosítás. Alkotásai között nagyméretű akvarellek, apró kollázsképek, papírból és más természetes anyagokból készült installációk és objektek is megtalálhatók. Célja minél több művészeti ággal kapcsolódni és különféle helyszínekre és közönséghez eljuttatni alkotásait.
A kiállítás ideje: 2024. szeptember 3. és október 3. között (hétfőtől péntekig 12-18 óra között látogatható)
A megnyitó: 2023. szeptember 3., 18:00. A kiállítást megnyitja Winkler Nóra művészeti újságíró.
A Kiállítás helyszíne: Karinthy Szalon, 1111 Budapest, Karinthy Frigyes u. 22.
A kutatásban a Magyar Természettudományi Múzeum Növénytára és a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársai nyújtottak segítséget. A kiállítás címe idézet Siri Ranva Hjelm Jacobsen Tengerlevelek című kötetéből. Ø kiadó, 2023.
Zene: Noémo; mozgókép: Vadas Géza; társalkotók: Vinczemill, Szakács Niki, Faék Műhely; kurátor: Szabó Annamária.
A kiállítást számos esemény fogja kíséri, amelyekben a holisztikus életszemlélet kerül fókuszba. A megnyitó első hetében a Magyarországon még úttörőnek számító Human Design rendszerével ismerkedhetnek meg az érdeklődők (szeptember 6. 16:00-18:00), azt követően jóga nidra hangtál kísérettel várják az érdeklődőket (szeptember 13. 17:00-18:00), továbbá lesznek tárlatvezetések (szeptember 18-án 17:00-tól), és egy különleges finisszázzsal (október 3.) is készül az alkotó.