Ghislaine Maxwell története – hogyan lett a feltörekvő előkelőségből elítélt bűnöző?
Ghislaine történetét olvasva az első dolog, ami eszembe jutott; vajon milyen szinten játszott közre Maxwell neveltetése abban, hogy rossz útra tért? Lehet-e bármilyen módon a szomorú, elhanyagolt gyerekkort hibáztatni?
Ezeket láttad már?
Ghislaine Maxwell-t 2021-ben a bíróság bűnösnek találta. A vádak szerint kiskorú lányok felhajtását végezte partnere számára, aki azokat szexuális célból használta. Az egykori közösségi szereplő Jeffrey Epstein-nel közreműködve követte el a bűntetteket. Maxwell botránya óriási népszerűségnek örvend a sajtóban, mindenki tudni akarja a választ; mi vitte rá Ghislaine-t ezekre a borzalmas tettekre?
Ghislaine Maxwell Robert Maxwell sajtómágnás lányaként 1961. december 25-én született. Mindössze néhány napos csecsemő volt, amikor a 15 éves bátyja autóbalesetet szenvedett, aminek következtében élete utolsó 7 évét kómában töltötte. A családi tragédiát követően Ghislaine gyermekkora nem volt felhőtlen, első éveit teljesen elhanyagolva töltötte, nem kapott elég törődést szüleitől.
Nagyon sokan boncolgatják Ghislaine élettörténetét, Betty, Ghislaine édesanyja, önéletrajzában leírta, hogy lánya gyermekkorában anorexiával küzdött, ami valószínűleg szülei nemtörődömségének volt köszönhető. A kislány szinte kétségbeesetten vágyott szülei szeretetére és végül a szülők mondhatni a ló túloldalára átesve kislányuk minden kívánságát teljesítették, elhalmozták odaadásukkal. Betty, később azt írta, hogy gyermekei közül Ghislaine volt az egyetlen, aki igazán elkényeztetetté vált.
Ez a történet minden pontján megbotránkoztató, hiszen a fényűző életmód és a rengeteg lehetőség azt sugallja, hogy a Maxwell-család sarjaként, Ghislain-nek nem akadhatott problémája az életben, főleg nem anyagi, akkor mégis mi vitte rá ezekre a bűncselekményekre? A bírósági tárgyalásokon a védőügyvédek pszichológiai felmentésekre is hivatkoztak; Maxwell manipuláció alatt állt és bántalmazta is őt bűntársa, Epstein. Ghislaine életében a bántalmazás nem lenne példátlan, hiszen a családapa, Robert Maxwell, nem csupán a munkája során volt kegyetlen, otthon is sokszor folyamodott verbális és non-verbális erőszakhoz gyermekeivel szemben. Ghislaine egyik testvére, Ian nyilatkozott erről részletesebben John Preston-nak.
Annak ellenére, hogy Ghislaine sem volt kivétel a bántalmazások alól, édesapja mindig nagy dolgokat látott a lány jövőjében, úgy gondolta, nagyon ígéretes és lánya is hasonló áhítattal tekintett apjára, folyamatosan a kedvében szeretett volna járni, le akarta őt nyűgözni. Ezt olvasva szerintem mindenkiben felmerül a kérdés; vajon milyen mentális problémák keletkezését segítette elő az egészségtelen kapcsolat apa és lánya között?
Ghislaine a Marlborough College-ban és az Oxford University-n végezte tanulmányait, a modern történelem és nyelvek elsajátítása volt fókuszban nála ezekben az években. Már ilyen fiatalon is tisztán látható volt, hogy a pénz és a hatalom végtelenül izgatta Maxwell fantáziáját. Anna Pasternak írónő, aki ugyanazokban a körökben mozgott, melyekben Ghislaine, így nyilatkozott;
Ő már akkor is egy olyan ember volt, aki amikor a partikon puszit adott neked, végig azt figyelte, van-e valaki érdekesebb, még több hatalommal rendelkező, akit behálózhat.
Habár édesapja egyetemi tanulmányai befejeztével az Oxford United futballcsapat fejévé tette, a napilapokban a pletykarovatok főszereplőjeként nem, mint üzletasszonyt, hanem mint előkelőséget említették. Később alapított egy exkluzív klubot, kizárólag nőknek. Az ötlet innovatívnak tűnt akkoriban, de Pasternak szerint Ghislaine nem volt nagy feminista. „Azt gondolom, hogy a nők nem igazán fontosak számára – inkább csak eszközként tekint rájuk, hogy közelebb kerülhessen egy újabb nagyhatalmú férfihoz.”
1991 fontos év volt Ghislaine életében. Januárban apja New York-ba küldte, hogy ő képviselje őt a Daily News ottani székhelyén, ekkor léphetett be a manhattan-i elit társasági köreibe, de ugyanebben az évben hónapokkal később újra tragédia sújtotta a családot. Robert Maxwell életét vesztette a Kanári-szigeteken. Halálának körülményei nem teljesen egyértelműek, baleset, öngyilkosság és gyilkosság gyanúja is felmerült. Apja halála után kiderült, hogy Robert kifosztotta a Mirror Group nyugdíjalapját. A nyilvánosság számára egyértelmű volt az egykori üzletember bűnössége, de lánya megrögzötten hitt ártatlanságában és erről nyilatkozott is 1992-ben a Vanity Fair írójának, Edward Klein-nak.
Az édesapja védelmező szárnyai alatt töltött évek véget értek Ghislaine számára, magára maradt. A nyomozás során a hatóságok próbálták körvonalazni Epstein és Maxwell kapcsolatát; mikor kezdődött, milyen jellegű volt, de csak egy biztos, közel álltak egymáshoz. Mindkettejük számára kifizetődő volt a partnerség; Epstein megismerkedhetett Ghislaine gazdag barátaival, cserébe pedig finanszírozta a nő megszokott, fényűző életmódját. Az egymás társaságában töltött évek során Ghislaine tökéletesen kiismerte Jeffrey igényeit, mindig olyan lányokat toborzott, akik eleget tettek Jeffrey kívánságainak
Először Jeffrey Epstein-t tartóztatták le 2019-ben és egy hónappal később a börtönben vesztette életét. Ghislaine-t később, 2020. júliusában fogták el, majd alig egy hónapja, januárban ítélték bűnösnek.
Rengetegen próbálják megtalálni a választ csupán egy egyszerű kérdésre; miért? John Sweeney újságíró, aki nagyon sokat foglalkozott az üggyel – podcastet készített róla és egy könyv is készülőben van – azt nyilatkozta; „Nem lehet megérteni Ghislaine és Jeffrey Epstein kapcsolatát anélkül, hogy megértenénk kapcsolatát az apjával. Az az igazság, hogy Ghislain-nek meg kellett tanulnia szolgálnia apját, majd később egy másik szörnyet is szolgálnia kellett. Egész életében ezt csinálta.”
Felmentést nem lehet találni ezekre a szörnyű tettekre, de abban biztos vagyok, hogy életünk során tapasztalt kapcsolati mintázataink – főleg a családunkon belül – végzetesen befolyásolják személyiségünket, fejlődésünket és tetteinket életünk során
Szöveg: Varga Fanni