Ugorjatok be Alice Csodaországába!– Garden of Lights kiállítás nyílt az ELTE Füvészkertben
Megnyílt a nagyközönség előtt a nemzetközi Garden of Lights multimédia kiállítás fényshow a budapesti ELTE Füvészkertben. A márciusig látogatható produkciót egy exkluzív sajtóbejáráson tekinthettük meg elsőként, és a hazai kivitelezői meséltek nekünk a színfalak mögötti kulisszatitkokról.
Ezeket láttad már?
Mindenki által ismert a klasszikus Lewis Caroll Alice Csodaországban története: a kislány egy fejetetejére állt világban találja magát, ahol a macskák láthatatlanná válnak és a Szív Királynők flamingókkal golfoznak. A képtelen csodavilágot választotta idei tematikájának a Garden of Lights és az ELTE Füvészkert közösen.
Sétálgass a csodás kertben és kövesd Alice kalandjait!
Alice bájos meséje idén télen a 250 éves botanikuskertben elevenedik meg az ott gondozott egzotikus és ritka növény-és állatfajok társaságában. A lengyel Garden of Lights show a kerttel együtt szervezte meg a nagyszabású fénykiállítást, amely csupán egy maroknyi nemzetközi munkatárs összefogásával született meg. Dr. Orlóci László, a Füvészkert igazgatója elárulta, hogy a megközelítőleg 500.000 LED izzót és a tizenkét kilométernyi felhasznált fényfüzért kilenc kamion szállította egyenesen Kínából, hogy felépülhessen az összesen 40 attrakció; a grandiózus tárlatnak több mozgó és zenélő szobor, fényalagút és két hatalmas fényfestés is a része.
Az Alice kalandját bemutató produkció minden napszakban egy különleges program, de magától értetődően napnyugta után, a sötétben válik igazán látványossá az installáció. A körbejárási útvonal úgy lett kialakítva, hogy a három hektáros botanikuskert minden szegletén végigvezesse a látogatókat, akik a séta közben megismerkedhetnek az ELTE Füvészkert többi lakójával is. Dr. Orlóci kiemelte, hogy minden installáció, szobor, hang-és fénytechnika úgy lett kialakítva, hogy az semmilyen szinten se avatkozzon bele, vagy zavarja az állatok és a növények természetes élővilágát, a bioritmusuk ütemét.
A kertben sétálva egyrészt lenyűgözőek a minden érzékszervre ható kiállítás elemei, hiszen látni a fényeket, hallani a hangeffekteket és érezni a vadvirágok édes illatát. Azonban a nézelődés közben érdemes emlékezni, hogy vendégként vagyunk jelen a botanikuskertben, és az intézmény vezetői bíznak benne, hogy a fénykiállítás látogatói értékelni fogják a show volumenét és nemzetközi színvonalú kivitelezését – különös tekintettel azok, akik eddig nem jártak a Füvészkertben.
Miénk a kert!
A szervezők reményei szerint az Alice Csodaországban tematika meg fogja mozgatni több korosztály fantáziáját is: a kisgyerekes szülők, az idősebb párok, a romantikus programot kereső fiatalok, vagy csak a kikapcsolódni vágyó emberek egyaránt megtalálják majd a saját terüket a meseországban. Az ott dolgozók és az alkotók a Garden of Lights produkció kivitelezésével szeretnének egyrészt egy szélesebb közönséget bevonzani a kertbe, másrészt pedig szívükön viselik a botanikuskert fenntartását és az ottlakóinak életminőségét, így a jegyeladásból befolyt összeg az intézményt és a Füvészkert alapítványát támogatja.
„Ülhetünk az elefántcsonttornyunkban, de az nem védi meg télen a növény-gyűjteményünket a fagytól – fogalmaz Dr Orlóci. – A Füvészkertnek novembertől márciusig a zord időnek és a természet pihenésének köszönhetően igen kevés látogatója van, és a Garden of Lights kiállítás, amellett, hogy tökéletesen beleillik az arculatunkba, megszólítja, behívja hozzánk a családokat azokban a hónapokban, amikor a kertben sokkal kevesebb látványosságra lelhetünk. Azonban a kert üzemeltetése ekkor sem állhat le, az egekben a növényházak fűtésköltsége. Nem titok, hogy a rendezvény bevételének egy része a Füvészkertért Alapítványunkat is támogatja, és ez – sok más futó együttműködésünk mellett – lehetővé teszi, hogy a mi nagymúltú botanikuskertünk még sokáig fennmaradhasson az emberek örömére.”
Galéria