„A vásárlók ráhangolhatóbbak lennének egy a mostanitól fenntarthatóbb divatra” – Dr. Egri Petra divatkutatóval beszélgettünk

Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Egri Petra könyve a divatot komolyan vevők számára igazi különlegesség, ami azonnal meg is nyerte az Év könyve díjat az Ismeretterjesző kategóriában.

Egri Petra Divatelmélet, teatralitás, dekonstrukció című könyve a laikusoknak is megmutatja, hogy sokkal több múlik a divaton, mintsem gondolnánk  Fotó: Körtvélyesi László, Könyvborító: Mészáros Lúcia
Egri Petra Divatelmélet, teatralitás, dekonstrukció című könyve a laikusoknak is megmutatja, hogy sokkal több múlik a divaton, mintsem gondolnánk Fotó: Körtvélyesi László, Könyvborító: Mészáros Lúcia
Fotó: GLAMOUR

Egri Petra az itthon még csak gyerekcipőben járó fashion studies képviselője. Filozófiával, művészetelmélettel foglalkozik, kutatási területe a divat és a performanszművészet. Nemrégiben megjelent könyvének címe Divatelmélet, teatralitás, dekonstrukció - Kortárs divatperformanszok.

Mi volt a könyved - mely egyben a doktori disszertációd is - fő koncepciója?

2011-ben kezdtem el divatkutatással foglalkozni, és 2018-ban jelentkeztem a Pécsi Tudományegyetem PhD képzésre a divatperformanszok témájával, ami akkor már nagyon foglalkoztatott Alexander McQueen látványos performanszai felől. Akkor itthon a divatkutatás még nagyon gyerekcipőben járt, és nem más volt a célom a disszertáció megírásával, mint tágítani a divatról való tudományos diskurzust itthon. A kötet egy erősen elméleti munka, ami legnagyobb meglepetésemre a divattervezők, stylistok, és divatújságírók, vagyis az iparági szereplők számára is olvasható és élvezhető könyv lett. A könyv lényegében négy év tudományos munkájából áll össze a divatkutatás terepén. A fókuszát meghatározta egyrészt az a szakmai közeg, ahonnan jövök (az itthoni bölcsész, irodalmár háttér) és a különféle európai és amerikai divatkonferenciák tapasztalatai, illetve a kollégákkal ezeken a fórumokon létrejött eszmecsere. A könyv fő csapásiránya a divatperformanszok témája maradt a színházelmélet, a pszichoanalízis és a filozófia felől, de elkalandoztam a dekonstrukció tervezőinek (Maison Martin Margiela, Rei Kawakubo, Hussein Chalayan) irányába is.

Azonnal díjat is nyertél vele, mesélsz erről?

Ősszel egy olvasó nevezte a könyvet az Év Könyve versenyen három kategóriában: elsőkönyves szerző, ismeretterjesztő, borító. Meglepődtem, amikor először a TOP 30-ba bejutott mindhárom kategóriában, aztán a TOP 10-ig két kategóriában is folytatta a versenyt, már ekkor maga mögé utasítva egy ugyanebben a kategóriájában versenyző divat és önismerettel foglalkozó könyvet is. A TOP 10 sikere után csak reménykedtem, hogy szeretik az emberek eléggé ezt a könyvet annyira, hogy elnyerhesse a díjat. Hatalmas szeretet és összefogás volt a szavazás mögött, amiért nem győzök eléggé hálás lenni a kiadóm (Vincze Ferenc), és borítótervezőm (Mészáros Lúcia) mellett Lakatos Márknak és Varga Erikáéknak (Romani Design), akik sokakat megszólítottak azzal, hogy ők maguk is olvassák a könyvemet és szavazásra bíztatták saját követőiket. Megjelenése óta sok bemutatót megélt a könyv, így azoknak is nagyon hálás vagyok, akik ezeket a beszélgetéseket moderálták. Burkhart-Szentiványi Gabriella barátnőmnek, aki az összes bemutató szervezésében segített és az utolsó napig tartotta bennem a lelket, hogy összejön a díj. Csapatmunka volt tehát az egész. December 15-én délelőtt, amikor megérkezett a hír, hogy közel ezer szavazattal az én könyvem nyerte el az ismeretterjesztő kategóriát, kimondhatatlanul boldog voltam. Tapintható volt az emberek szeretete. Nehéz szavakba önteni.

Egri Petra díjnyertes divatkönyvével Foró: Körtvélyesi László

Miért fontos a divattal teoretikusan is foglalkozni? Ez csak egy zárt kör úri mulatsága, vagy van, lesz köze ennek a tudományágnak a mindennapi divatfogyasztáshoz, a divat befogadóihoz, viselőihez is?

Sok ága és terepe van ma a divatkutatásnak (a történeti aspektustól a fenntarthatósági kérdésekig) és véleményem szerint egyik sem haszontalan. Elmélet nincs gyakorlat nélkül, ahogyan gyakorlat sincs elmélet nélkül. Azt gondolom, hogy az iparági szereplőknek is elengedhetetlen az a kritikai gondolkodás, amit a divatelmélet közvetíteni tud. Nagyon fontos ma, hogy reflektáljunk azokra a folyamatokra, amelyek a divatipart vezérlik, és amelyek a divatipar mögött állnak. Nemcsak a befogadóknak (a divatot viselő közönségnek), hanem a divatot előállító szakembereknek is egyre fontosabb, hogy kapcsolódni tudjanak a divattörténethez vagy az elmélethez. Az, hogy stylistok és tervezők polcán is találkoztam a könyvemmel pedig azt mutatja, hogy a gyakorlati szakemberek is elismerik, hogy szükség van a divatról tudományos igényű munkát írni, amely bevonható az oktatásba, de akár a nem szakmabeliek számára is hasznos történeti szálakat mozgat.

Mi volt az elmúlt időszakban a legérdekesebb számodra a divatban?

Egyre jobban foglalkoztat a digitális divat kérdésköre. Az NFT-k olyan divattárgyak, amelyeket fizikailag ma még nem tudunk viselni, mégis teret kezdenek hódítani maguknak a világban. Azért is izgalmas ez, mert a ruhadivat eddig alapvetően mindig a fizikai világhoz volt kötve, ma pedig már az avatarjaink ugyanúgy viselhetnek egy egyedi Gucci NFT-t a virtuális valóságban. Ennek is van egy izgalmas történeti síkja, amellett, hogy a művészet világára is erősen kihat. Korábban a „megfogható” dolgokért fizettünk és rajongtunk, mára a „megfoghatatlant” veszi körül egy hasonló aura. Az is izgalmas, hogy ezt az új trendet hogyan aknázzák ki a márkák, és az is, hogyan mozdul utána a divatkutatás, hogy megértést kínáljon a jelenségkörhöz. 2023-ban már nemzetközi szakmai konferenciákat szántak a témának Antwerpenben, a divat és dizájn egyik fontos városában, és az olyan nagy és neves kiadók mint a Bloomsbury is kiadványokat készítenek a digitális divat jelenségkörének szélesebb megértéséhez.

Álomkarrier: Egy magyar származású sminkes útja a diákmunkától Scarlett Johansson és Emilia Clark sminkeléséig

Álomkarrier: Egy magyar származású sminkes útja a diákmunkától Scarlett Johansson és Emilia Clark sminkeléséig

Hogyan látod a divat jövőjét?

Nem mindig fényesnek. Egy olyan iparágról van szó, amely a fast fashion miatt állandóan célkeresztben van. Ha környezettudatosabb igyekszik lenni egy márka, akkor a gyakorlata felől éri kritika, ha nem, akkor pedig környezetterhelő magatartása miatt bélyegzi meg a média, s így vonódik kritika alá. Nagyon sokféle nem fenntartható magatartásformánk létezik (az étkezési szokásainktól egészen az utazási szokásainkig), a divat azonban mindig egy olyan ütőkártya, ami felől sokkal könnyebb rámutatni az árnyoldalra. Egyáltalán nem vitatom azt, hogy borzasztóan fenntarthatatlan a divatipar számos gyakorlata, ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy a vásárlók valószínűleg ráhangolhatóak lennének egy ettől fenntarthatóbb divatra. Az egyik divatkutató társam éppen egy tudományos esszéjében fogalmazza meg, hogy a jövő egyértelműen a tudományé, amely a kutatás és fejlesztéssel összekapcsolódva lehetővé teszi majd a divatipar számára, hogy nem ellehetetlenülve, új anyagok bevonásával egy fenntarthatóbb jövőképet tudjon nekünk ajánlani. Megfelelő kommunikációval pedig ez eléri majd a fogyasztókat és elősegít egy fenntarthatóbb világot. Ezt én is így látom. S pontosan ez az értelme a divatkutatásoknak is: reflektálni azokra a folyamatokra, amelyeket nem megfelelő kommunikáció mellett az emberek csak feketének vagy fehérnek látnak.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

glamour plusz ikon Yohji Yamamoto: „Az igazi divat eltűnőben van, de amíg élek, harcolok érte”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)