Ezeket a könyveket válaszd, ha fontos témákról olvasnál
Szerencsére továbbra is el vagyunk kényeztetve, a könyvkiadók hónapról-hónapra szállítják az igazán ígéretes új regényeket, legyen szó izgalmas pszichológiai thrillerről, lebilincselő családi történetről, vagy romantikus szerelmi kalandról, teljesen naprakésznek érezhetjük magunkat.
Ezeket láttad már?
Ráadásul egyre több nem fikciós könyv, amelyek nagy nemzetközi párbeszédeket indítottak el, nagyon gyorsan megérkeznek a magyar olvasókhoz. Újabb fontos könyveket ajánlunk a friss megjelenések közül!
Emily Ratajkowski: A TESTEM
A sztármodell könyve igencsak pikáns csemege, hiszen a meztelenkedést gyakran és büszkén vállaló híresség az utóbbi időben jelentősen árnyalta a róla kialakult képet, ugyanakkor meglehetősen váratlan fordulattal éppen azzal helyezte magát pozícióba a feminista párbeszédben, amiért a legtöbb támadást kapta korábban. A saját testéhez való viszonya, illetve a társadalom a női testhez és a női szexualitáshoz kapcsolódó viszonya áll az esszéinek középpontjában. Emily Ratajkowski végigkíséri az olvasóit a saját fejlődésén, illetve bemutatja a divat- és szórakoztatóipar színfalak mögötti hozzáállását a női egyenjogúsághoz. A modell gondolatmenetei nem egyszer talán meghökkentőek, de egy biztos, mindenképpen gondolatébresztőek és tanulságosak. Ideje, hogy leszámoljunk a sztereotípiákkal!
Katrine Marcal: TÉNYLEG NINCS INGYEN EBÉD?
Elgondolkodtál már valaha azon, hogy a társadalom miért csak a termelő munkát tartja igazán fontosnak, a gondoskodást, az idősek, betegek ápolását, az érzelmi támogatást nem igazán becsüljük. Vajon véletlen, hogy éppen az utóbbiak azok a típusú tevékenységek, vagy éppen munkák, amelyeket jellemzően nők végeznek? Az emberiség szempontjából tényleg az előbbi lenne fontosabb? Aligha. Ez a könyv teljesen új megvilágításba fogja helyezni azt, amit a közgazdaságtanról eddig gondoltál, sőt arra buzdít, hogy igenis gondolj rá időnként.
Rahaf Mohammed: A LÁZADÓ
Sokan gondolják, hogy a világ egyik leggazdagabb országában élni akkor sem lehet olyan szörnyű, ha éppen a női jogok erősen korlátozottak. Szaúd-Arábiában az állampolgárok szinte mindent megkaphatnak, amire vágynak, feltéve, ha ezek az állampolgárok férfiak. Egy fiatal lány, akinek a történetére az egész világ felfigyelt, nem akart másodrendű állampolgár lenni, nem akart egész életében rejtőzködni, ezért hosszú tervezgetés után megszökött. A története egyszerre megdöbbentő és magával ragadó.
Sheera Frenkel - Cecilia Kang: MANIPULÁTOROK – A FACEBOOK DIKTATÚRA
Minden nap használjuk, szinte mindent tud rólunk, emlékszik helyettünk a barátaink születésnapjára, a segítségével tájékozódunk a világ dolgairól. De mit tudunk mi róla? A két New York-i újságírónő elképesztő munkájának eredményeként most már nagyon is sokat tudhatunk a Facebook működéséről, és ha elolvassuk ezt a könyvet, lehet, hogy kétszer is meggondoljuk majd, hogy mit osztunk meg a felületen.
Naomi Klein – Rebecca Stefoff : HOGYAN VÁLTOZTASSUNK MEG MINDENT?
Sokan beszélnek arról, hogy ideje lenne változtatnunk, a bolygónk és vele együtt az emberiség a vesztébe rohan. A klímakatasztrófa már itt van, a társadalom beteg, a jövőnk nem túl rózsás. De azon kívül, hogy félünk, mit tehetnénk, hogy megváltozzanak a dolog? Nos, éppen erről esik a legkevesebb szó. Az egyik legfontosabb kortárs gondolkodó, az ökofeminista, rendszerkritikus Naomi Klein szerzőtársával ebben a könyvében nem riogatni akar, hanem cselekvésre szólít. Igenis mindannyian tehetünk azért, hogy megváltozzanak, jobb irányba menjenek a dolgok.
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es májusi lapszámában jelent meg.