Sosem járt drámaiskolába, most mégis mindenki a Sárkányok háza sztárjáért rajong - Ewan Mitchell felemelkedése
„Otthon felejtette a szemkötőjét?” - kérdezte nemrég Manhattanben egy szállodai portás Ewan Mitchelltől, karakterére, a bal szemét elvesztett Aemond Targaryenre utalva. Mitchell a nepo-bébik teljes ellentéte, akinek még mindig szoknia kell, hogy felismerik - márpedig ahogy színészi játékát elnézzük, egyre nagyobb tömegek lesznek oda érte a közeljövőben.
Ezeket láttad már?
Ewan Mitchell a Sárkányok háza első évadának második felében debütált, mint a felnőtt Aemond Targaryen, és hamar az előzménysorozat egyik legérdekesebb és legfélelmetesebb karakterévé vált. Alaposan felkavarta a történéseket a záróepizódban, és akik hétről-hétre követik a második évadot, azok tudják, hogy a csendes ragadozóhoz hasonlítható Aemond egyre meghatározóbb szereplővé válik. De mit tudunk alakítójáról?
Angliából a Sárkányok háza tájára
A hangsúlyos arcéllel megáldott Ewan Mitchell 1997-ben született, az általa alakított Aemondhoz hasonlóan második fiúgyermekként. Mondhatjuk, hogy a nepo-bébik teljes ellentéte, mindenféle szülői hátszél nélkül ért el oda, ahol most tart. Derbyben, egy angol iparvárosban nőtt fel, és szülei arra számítottak, hogy bátyja nyomdokaiba lépve ő is egy repülőgép- és ipari technológiával foglalkozó vállalatnál fog dolgozni.
Mitchell viszont más pályát képzelt el magának, az Aranypolgárhoz és a Taxisofőrhöz hasonló klasszikus filmeket nézve már korán elkezdett a színészet iránt érdeklődni. A családja azonban nem engedhette meg, hogy Mitchellt színiiskolába járassa, ezért a fiatal srác középiskolai tanulmányai mellett egy étteremben és a helyi futballklub ügyfélszolgálatán dolgozott, hogy előteremtse egy képzés összegét.
„A családomból senki sem dolgozott a filmiparban, nem jártam drámaiskolába és sosem részesültem hivatalos színészképzésben. Beletelt egy kis időbe, mire meggyőztem őket” - nyilatkozta egy argentin lapnak. Végül felvették a nottinghami The Television Workshopba, ahol elkezdhette tanulni a mesterséget - a drámacsoport öregdiákjai között egyébként olyan neveket találunk, mint Bella Ramsey, Felicity Jones és Samantha Morton.
A műhelynek köszönhetően 2015-ben megkapta első főszerepét egy rövidfilmben, ez volt a Fire. Megjelenése után Mitchell fogta magát, vett egy tucat CD-t, kiírta rájuk a filmet, elvonatozott Londonba, és minden útjába eső ügynökség irodájában leadott egyet belőle. „Akárhogy is, de biztos akartam lenni abban, hogy ebben a szakmában maradok" - mondta a a New York Timesnak. Egyetlen ember hívta fel, ő pedig ma is képviseli a fiatal színészt - a többiek most biztos fogják a fejüket Mitchell sikerét látva.
A rövidfilmet kisebb-nagyobb sorozatbeli és filmszerepek követték, majd jött a vikingek korában játszódó Az utolsó királyság, ahol 28 epizódon keresztül alakította Osferthet, de feltűnt a tavalyi év egyik legőrültebb alkotásában, a Saltburnben is. Azonban a szakmai fordulópontot egyértelműen a Sárkányok háza és Aemond karaktere hozta el a számára. „Amióta megkaptam őt, úgy érzem, hogy most már képes vagyok irányítani a karrieremet" - mondta a szerepről.
Így lett Ewan Mitchellből Targaryen-fiú
Elmondása szerint épp az 1958-as Vikingeket nézte és azon gondolkozott, hogy milyen jó lenne egy Kirk Douglaséhez hasonló, erkölcsileg megkérdőjelezhető karaktert eljátszani, amikor e-mailt kapott: küldjön egy castingvideót Aemond Targaryen szerepére. A felvételt látva behívták egy személyes meghallgatásra is, amiről Ryan Condal, a sorozat showrunnere így mesélt: „Amikor Ewan belépett a szobába, olyan jelenléte volt, amit leginkább nyugtalanítónak tudok leírni. Valahogy csendesen félelmetes volt, ahogyan előadta a jelenetet, és teljesen más volt, mint a többiek.
Aztán nagyon udvariasan megköszönte nekünk a lehetőséget, és elhagyta a helyiséget." A többi pedig már történelem, hiszen tudjuk: ő lett a másodszülött Targaryen, aki jobban illene és jobban is vágyik a Vastrónra, mint a bátyja, és aki az egyik leghátborzongatóbb karakter most a szériában - nem csak számunkra. „Amikor beöltözöm Aemondnak, és elkapom magam a tükörben, még engem is megijeszt egy kicsit" - mondta Mitchell egy ízben.
A felkészülést igen komolyan vette, elolvasta George R. R. Martin Tűz és vér című könyvét, amely a sorozatot ihlette, valamint hosszasan tanulmányozta Michael Fassbender játékát a Prometheusban és Peter O’Toole-t az Arábiai Lawrence című filmben.
Imádjuk utálni Aemondot
A Redditet vagy az Instagramot böngészve látható, hogy egyre csak nő az Aemond Targaryen-fanok száma. A jeges tekintetű fiú azon karakterek közé tartozik, akiket antihősnek hívunk, akikre egyszerre neheztelünk megkérdőjelezhető tetteikért, ugyanakkor valamiért szimpatizálunk is velük. Sosem tudni, mit gondolnak, mi lesz a következő tettük, Aemondtól látszólag még tulajdon édesanyja, Alicent is fél. A családi dinamika mögött Mitchell szerint egy nehéz gyerekkor áll:
„Aemond, bár ő volt a második fiú, nagyon is úgy érezte, hogy neki kellett volna az elsőnek lennie. Sosem érezte igazán a feltétel nélküli szeretetet az anyjától. Elhanyagolták, ő volt az egyetlen gyermek a családban, aki nem kapott sárkánytojást. És a gyerekeknek szükségük van erre a feltétel nélküli szeretetre, hogy kiegyensúlyozott képet alakítsanak ki magukról.” De nemcsak a karakterért, hanem karakteres arcú alakítójáért is egyre többen vannak odáig.
Ewan Mitchell, a magánember
Az Aemond Targaryenhez hasonlóan komoly és csendes Mitchell visszahúzódó, privát embernek tartja magát, barátai „Jéghegynek” hívják. A rajongók nagy sajnálatára nincs is jelen a közösségi médiában sem, azt vallja, „ha egyszer elveszíted a titokzatosságot, nem igazán tudod visszaszerezni". Azonban ahogy Aemond kulcsszereplővé lépett elő a második évadban, úgy volt “kénytelen” Mitchell is többet megmutatni magából a nyilvánosságnak a sajtókörúton.
Elmondása szerint megtanulni azt, hogy hogyan kell kezelni és fenntartani ezt a sikert, egy kicsit olyan, mint megszelídíteni és meglovagolni Vhagart, a sorozat legnagyobb sárkányát.
Most, hogy már a sárkányon vagyok, csak rajta kell maradnom