5 világsztár, akit az Eurovíziós Dalfesztivál indított el a pályáján
Amint a neve is utal rá, az Eurovíziós Dalfesztivál az európai zenei kiválóságok tehetségét hivatott megmutatni, ám sokak számára egyenes utat kínált a világsztárság felé. A dalverseny tökéletes példája annak, hogy nemcsak azok számára nyílhatnak meg kapuk, akik a nagy "amerikai álom" szülöttjeiként zenei babérokra törnek, hanem a lehetőség bárkinek adott, akire felfigyel a közönség. Az alábbi tehetségek az Eurovíziós Dalfesztivál színpadáról egészen a világsikerig jutottak.
Ezeket láttad már?
Tudtad, hogy az ABBA zenekar a maga 375 milliós lemezeladásával az Eurovíziós Dalfesztiválon mutatta meg először tehetségét a nagyérdeműnek? És azt, hogy Céline Dion senkiéhez sem hasonlítható hangjára is itt figyelt fel a világ? A Måneskinről nem is beszélve, akik ugyan az olasz X-Faktorban is felszántották a színpadot, de az Eurovíziós Dalfesztivál hozta meg számukra a nagy áttörést? Nos, ők csak a jéghegy csúcsa, ugyanis még számos olyan világsztár van, akiknek az Eurovíziós Dalfesztivál a világot jelentő deszkákat jelentette.
Céline Dion
Kezdjük is minden idők legikonikusabb énekesnőjével: Céline Dion mindössze 20 éves volt, amikor 1988-ban részt vett az Eurovíziós Dalfesztiválon. A kanadai tehetség a Ne partez pas sans moi című francia dallal állt színpadra, és elsöprő produkciójával az összes indulót maga mögé utasította. Bár Dion ekkor már Franciaországban és Kanadában is ünnepelt sztár volt (karrierje 12 éves korában kezdődött), hírneve az Egyesült Államokban az Euróvízió után tört égi magaslatokba - azóta hat Grammy-díjat is bezsebelt, nevét pedig örökre beleírta a popkultúra történelmébe.
ABBA
Két évvel azután, hogy az ABBA zenekar megalakult Svédországban, az Eurovíziós Dalfesztivál indulójaként lehetőségük nyílt arra, hogy megmutassák tehetségüket az egész világnak. Kifejezetten erre az alkalomra írták Waterloo című dalukat, amivel meg is szerezték az első helyet. Az együttes több mint 375 millió lemezt adott el világszerte, és a nagy sikerű Mamma Mia! musical létrejöttét is nekik köszönhetjük.
t.A.T.u
A t.A.T.u nevű zenekar a legmegosztóbb lányegyüttes volt a 2000-es évek elején. Az orosz popduó a 2003-as versenyen a harmadik helyen végzett a Ne Ver, Ne Boisia című dalával. A lányok zenei státusza világméretűvé vált az All the Things She Said című slágerük megjelenésével, amely 13 országban vezette a slágerlistákat, és milliós tömegeket mozdítottak meg. A leszbikus-vonal polgárpukkasztó mivolta felborzolta a közvéleményt, de a rajongók száma egyre csak nőtt. Bár utólag kiderült, hogy mindez csak egy marketingfogás volt, ez semmit nem vont le a lányok forradalmi zenei sikereiből, mindemellett valódi úttörőnek számítottak akkoriban az LMBTQ közösség elfogadtatásának tekintetében.
Bonnie Tyler
A walesi énekesnő a svédországi Malmőben tartott 2013-as versenyen a Believe in Me című dallal indult. Noha a 19. helyen végzett, előadása után világszintű sikereket ért el, három Grammy-jelölést is kapott. Egyike volt azon nyugati énekeseknek, akik először turnéztak Szovjetunióban, és ő volt az első walesi énekesnő, aki az amerikai toplisták élére került.
Måneskin
Az olasz Måneskin glam-rock együttes tagjai először 2017-ben, az olasz X-Faktorban mutatták meg tehetségüket, ahol a második helyig jutottak. 2021-ben pedig "hivatalosan is" eljött az ő idejük: a Zitti e buoni című dalukkal valósággal felszántották az Eurovíziós Dalfesztivál színpadát, ezzel megszerezve a hőn áhított első helyet. Azóta is megállíthatatlanok: a Billboard Hot 100 listáján az élen végeztek Beggin című feldolgozásukkal.
Rajtuk kívül pedig még Loreen marokkói-svéd énekesnő és Conchita Wurst osztrák drag queen is maradandót alkotott a zenei világban.