Ezt imádni fogod! Az Eurovíziós Dalfesztivál győztese végre kommentálta törött díját
Az Eurovíziós Dalfesztivál történelmének legrövidebb életű díját adták át tegnap. Hiába dolgozott meg érte nagyon a svájci Nemo, egy váratlan pillanatban összetörte az üvegből készült csodás trófeát. De nyugodjon meg mindenki, a svédek ennél jóval felkészültebbek voltak.
Ezeket láttad már?
Nem csak a kódot törtem fel, hanem a díjamat és a hüvelykujjamat is. De rendben vagyok. És kaptam egy új trófeát, szóval most gyakorlatilag kettő van.
- jegyezte meg viccesen Nemo, a 2024-es Eurovíziós Dalfesztivál nyertese a győzelme utáni sajtótájékoztatón.
A 25 éves nem bináris énekes számára, aki az újságírók válaszaira már egy új és teljesen ép (reméljük, még mindig az) díj büszke tulajdonosaként válaszolt, különleges jelentéssel bír The Code című dala, miután identitását ünnepli vele. Nehezen találom a szavakat, az egész nagyon intenzív tapasztalat volt magasságokkal és mélységekkel.
- magyarázta, és hozzátette, bízik benne, hogy dala és annak üzenete eljutott a megfelelő emberekig, a nem bináris közösségekig, akik reprezentálva érezték magukat általa az dalfesztiválon.
Azt is elárulta, hogy a The Code volt az első olyan munkája, ami ennyire nyíltan szólt arról, milyen is a queer öröm és önazonosság, milyen jó érzés, ha az ember önmaga lehet, és ebben az önazonosságban ünnepelheti önmagát. A fiatal énekesnek egyébként elmondása szerint mindegy volt, milyen eredménnyel zárul számára a döntő, egyszerűen szerette volna megélni annak minden pillanatát. Csak szerettem volna élvezni a show-t, jelen lenni abban a három percben, ami szerintem sikerült, és elmesélni a történetemet.
De mit is jelent pontosan nem binárisnak lenni?
A nem bináris nemi identitás lényege, hogy az illető nem tartja magát sem férfinak, sem nőnek, amit Nemo ruhája, sminkje és frizurája tökéletesen közvetített. És hiába nő egyre inkább a nyitottság és az elfogadás az LMBTQ-közösségek iránt a felmérések alapján, a nem bináris emberek előbújását a mai napig leginkább értetlenség övezi.
Antoni Rita genderszakértő, nőjogi aktivista GLAMOUR-nak írt cikkében hangsúlyozza, hogy a nem bináris identitáson belül is léteznek bizonyos altípusok.
„Agender az, aki semmilyen nemmel nem azonosul, genderfluid az, akinek változó a nemi identitása. A bigender (korábbi kifejezéssel: androgün) az, aki két nemmel is azonosul. A demigender szintén, de az ő esetében az egyik nemmel való azonosulás erősebb.
Vegyük figyelembe, hogy a gender kifejezés ezekben a szóösszetételekben a nemi identitásra (gender identity), azaz a belsőként megélt, pszichológiai nemre utal, azaz nem az úgynevezett társadalmi nemre, amely a tanult nemi szerepeket és a kívülről jövő nemi szerepekre vonatkozó elvárásokat jelenti.”
Antoni Rita szerint az irányzat képviselői arra bátorítják az embereket, hogy merjenek elszakadni a megkövesedett klasszikus nemi sztereotípiáktól (a férfiak nem viselhetnek rózsaszínt vagy szoknyát), hogy senkit ne érjen azért megszégyenítés, mert nőként férfias hobbit, foglalkozást választ magának, vagy férfiasnak számító külsőségeket vesz fel, és fordítva. Nemo győzelme már csak azért is fontos mozzanat a kollektív érzékenyítés folyamatában, mert az Eurovíziós Dalfesztiválnak köszönhető médiafigyelem révén fókuszba kerül a téma.