Étel, dizájn és művészet különleges találkozása
Egy rendhagyó installációval mutatkozik be a B55 Kortárs Galériában április 28-án a Meonin Furniture.
Ezeket láttad már?
A Bogár Máté által tavaly létrehozott bútormárka, ami mindenképpen rendhagyó vállalással indult a hazai piacon, hiszen a nem a funkciót és a formát tartja elsődlegesnek, hanem az ember és a bútor kapcsolatát. A bemutatkozó installáció nemcsak a dizájn szerelmeseinek, hanem a modern gasztronómia iránt érdeklődők számára is izgalmas kalandot jelent.
A COLLECTION OF SIMPLE ELEMENTS by MEONIN / Bogár Máté installációhoz maga a megálmodó adja meg a kulcsot:
Az emberek nap mint nap rengeteg tárggyal veszik körül magukat és nehéz ennek a súlynak a felismerése. A bőség zavara folyamatosan olyan tudattalan döntésekre ösztönzi az embereket, amire nincs lényegi szükség. A bútor a saját tárgyainkkal kel életre, viszont azok el is tudják nyomni azt. Az installációval azt szeretném érzékeltetni, hogy mennyi terhet vesznek az emberek a vállukra. Ezt a fajta zsúfoltságot nem más, mint a társadalom generálja, ez a társadalmi öntőforma. Személyes kapcsolatot alakítunk ki olyan tárgyakkal is, amelyekkel valójában csak hátráltatnak.
Mindennapi mozdulatokat kerestem egy üres lakásban. A kényelem relatív, magát a történést, az esszenciális mozdulatokat próbáltam lemodellezni a bútorok megalkotása során.
A Meonin ember és bútor kapcsolata, a forma és funkció másodlagos, a fő alakító erő maga az egyén. Elengedhetetlen számunkra a tárgy és ember személyes kapcsolatának kialakítása, a mindennapos tevékenységekre fókuszáló emberi környezet megértése.
A letisztult tervezés a rend harmóniáját segíti, dinamika és természet találkozása. Az esztétikai minimumra való törekvés során kialakul a szükség és hasznosság egyenértekű megnyilvánulása, a bútor maga a tárgyainkkal lesz igazán az, amire megszületett, azaz mi magunk. - mondta a márkáról és a kiállításról Bogár Máté, a Meonin létrehozója.
Bogár Máté, a Meonin Furniture alapítója
A food dizájn és bútor különös találkozási lehetőségéről Matók Zsuzsi, a Nedill art & food alapítója mesélt:
Az ételnek az a tulajdonsága, hogy ehető, számomra a legtöbb esetben nem szempont. Amit képviselek az nem a gasztronómiához köthető, hanem a vizuális és konceptuális művészethez. Célom, hogy az ételeket minél távolabb vigyem a konyhától és a tányéroktól, tágítsam az értelmezési határokat. Így a létrehozott tárgyak érzeteket és különböző üzeneteket közvetítenek, amellett hogy ehetőek. Az anyagok, amiket használok élő növények, gyümölcsök, húsok. Sokszor nyersen jelenítem meg őket, mert eleve tökéletes formában jelennek meg.
Közös munkánk a MEONIN-nal egy véletlen találkozás révén indult, melynek eredménye a MAMA kollekció. A designt kiegészítve a funkcionális részletek kidolgozásában is segítettem, ismerve felhasználók igényeit.
"A kapcsolódási pont a bútorokhoz a technológia. A közös munka során a MEONIN faműhelyben alkalmam nyílt azokat a szerszámokat használni az ételek megformálásánál, amivel maguk a bútorok is készülnek. Egyes helyeken formailag is lemintázom a fa anyag külső megjelenését." - tette még hozzá Matók Zsuzsi.
Matók Zsuzsi a Nedill art & food alapítója
A kiállítással egy időben megnyílik a MEONIN showroom a Malomudvarban, a Közvágóhíd szomszédságában, ahol májusban létrehozunk egy kísérleti konyhát is a MEONIN show roomban, ahol a bútorok mellett különböző tematikájú design vacsorákat és eat art kiállításokat mutatunk be a NEDILL art & food projekten belül.