Erzsébet királynő a képernyőn: Emlékezetes alakítások, amelyeket érdemes feleleveníteni
Erzsébet királynő élete és uralkodása rendkívül eseménydús volt, így nem csoda, hogy több díjnyertes alkotás is témájának választotta az évek során. Cikkünkben elhoztunk néhány fantasztikus alakítást, amelyet a királynőre emlékezve érdemes újra megnézned.
Ezeket láttad már?
Az elmúlt két évtizedben számos impozáns feldolgozás készült Erzsébet királynő életének egyes fejezeteiről, legyen szó komoly hangvételű életrajzi filmről, könnyed vígjátékról vagy éppen költségeket nem kímélő Netflix sorozatról.
Az alábbiakban összeszedtünk olyan alkotásokat és színésznőket, akik emlékezetesen ragadták meg a királynő személyét:
A királynő (2006)
Stephen Frears lebilincselő Oscar- és Golden Globe-díjas drámája a Diana hercegnő halálát követő alkotmányos válság idején játszódik. II. Erzsébet királynőnek és Tony Blair miniszterelnöknek kompromisszumra kell törekedniük a hercegnő halálának kezelését illetően, hiszen bár a királyi család személyes tragédiájáról van szó, a nyilvánosság is szeretné leróni kegyeletét. A királynő szerepében Hellen Millert láthatjuk, akinek lenyűgöző, Oscar-díjas alakítása árnyalt portrét kínál a nőről, akit kötelez a protokoll, ugyanakkor megérti a változó időkhöz való alkalmazkodás szükségességét is.
Hercegnők éjszakája (2015)
A Hercegnők éjszakája egy elképzelt beszámoló a második világháborút lezáró győzelem éjszakájáról, amikor a 14 éves Margit (Bel Powley) és a 19 éves Lilibet (Sarah Gadon) hercegnők elérik, hogy kivételesen elhagyhassák a Buckingham-palotát, hogy inkognitóban csatlakozzanak az ünneplő tömeghez. Bár a valóságban a trónörökös és kishúga éjfélkor már hazatértek, a Julian Jarrold rendezésében készült film meghosszabbítja a hercegnők kimenőjét egy szívmelengető történet keretei között, amelyben Sarah Gadon tökéletesen ragadja meg a fiatal uralkodójelölt gondtalanságát.
A király beszéde (2010)
A VI. György király alakításáért Oscar-díjat nyerő Colin Firth és az Anyakirálynő Oscar-jelölt szerepében látható Helena Bonham Carter mellett Freya Wilson mellékszerepe mondhatni eltörpül. Viszont a megható film különböző jeleneteiben is jól látható az a félelem, ami a kis Erzsébet szemében megcsillan, amint rádöbben, hogy mi is vár rá később, miután szemtanúja a nehézségeknek, amivel édesapjának akarat ellenére szembe kell néznie immár királyként, miután bátyja lemond a trónról.
A korona (2016)
A Netflix díjnyertes drámasorozata II. Erzsébet királynő uralkodását kíséri végig a 20. századot formáló események tükrében. A sorozat első két évada az újonnan házasodott hercegnőből fiatal uralkodóvá váló Erzsébet útját követi nyomon 1947 és 1964 között, Claire Foy-jal a főszerepben, aki alakításáért Golden Globe- és Primetime Emmy-díjat is nyert.
A harmadik és a negyedik évad a hatvanas és kilencvenes évek közötti időszakot öleli fel, amikor Erzsébet erős kézben tartotta a monarchiát, annak ellenére, hogy körülötte minden összeomlani látszott. Itt már Olivia Colman játssza a királynőt, aki szintén Golden Globe- és Primetime Emmy-díjakban részesült az alakításáért.
A következő évadokban pedig Imelda Staunton-t láthatjuk majd Erzsébet királynő szerepében, mondanunk sem kell, hogy a brit színház és filmgyártás kiemelkedő alakjának az alakítása biztosan minden elvárást felül múl majd a 90-es éveket átölelő korszakban, ahol Károly herceg és Diana hercegné megromlott házassága kerül majd a fókuszba.