Ennyi időt rabolt el tőled a Trónok harca - a sorozat hihetetlen számai
Akárhogy is ítélik meg sokan a Trónok harca befejező évadát, az biztos, hogy még a felháborodást kiváltó zárlat ellenére is minden idők egyik legsikeresebb sorozata lett a George R. R. Martin egyébként befejezetlen regényfolyamából készült széria.
Ezeket láttad már?
A Trónok harca első fejezeteit még 1991-ben vetette papírra a fantasy író, hogy aztán nyomtatásban az első rész 1996-ban kerüljön a könyvespolcokra. A tűz és jég dala címre keresztelt sorozatnak öt része jelent meg, a további két részesre tervezett befejezéssel azonban adós maradt a szerző. A televíziós sorozat ötlete 2006-ban merült, amihez Martin megadta a beleegyezését. Az HBO 2007-től fejlesztette a projektet, de a 2009-re elkészült pilot rész csalódást okozott, és felmerült, hogy a sorozatot elkaszálják. Végül megemelt költségvetéssel, és újragondolt szereposztással elkészült a második verzió. A Trónok harca első évadát 2010 második felében kezdték forgatni, és 2011. április 17-én (Magyarországon 18-án) került adásba a debütáló rész.
Nem nézed a Trónok harcát? Akkor most meggyőzlek, hogy elkezdd!
Nem nézed a Trónok harcát? Akkor most meggyőzlek, hogy elkezdd!
A sorozat robbanásszerű sikere meglátszott nézőszámok alakulásán, az első évad kicsit több, mint 9 millió nézőt ért el, a hetediket már csaknem 33 millióan követték hétről hétre csak a tévéképernyő előtt, csak az USA-ban. Ezzel párhuzamosan nőttek a kiadások is, míg az első évad összköltsége 60 millió alatt maradt, addig a záró, nyolcadik évad költségvetése 90 millió dollárra rúgott. A hatodik évad ugyan több, mint 100 millió dollárba került, de akkor ezért 10 epizód készült, tehát részenként 10 millió dollárba került egy rész, míg a záró évad epizódjai legalább 15 millióba fájtak az HBO-nak.
Mindez meglátszott a produkcióba fektetett energián is, az első évad 17 hetes utómunkát igényelt, a legrövidebb záró évadnál azonban 42 hetet kellett utómunkálatokkal tölteni a rengeteg speciális effekt miatt.
A Trónok harca forgatásának főhadiszállása Észak-Írországban volt, a stáb itt töltötte a legtöbb időt, hiszen egyedül itt 49 forgatási helyszínt használtak. Ezen kívül még 9 ország adott helyszít a sorozatnak : Írország, Marokkó, Skócia, Izland, Horvátország, Málta, Spanyolország, Kanada és az USA. Valószínűleg a Trónok harca produkálta a televíziózás történetének legnagyobb ökológiai lábnyomát, hiszen a nyolc évad forgatása során csaknem 20 ezer utazással kapcsolatos dokumentumot iktattak, és 68 ezernél is szállodai szobát foglaltak le.
Ezek a színészek visszautasították, hogy szerepeljenek a Trónok harcában
Ezek a színészek visszautasították, hogy szerepeljenek a Trónok harcában
A produkció nyersanyagéhsége is hatalmas volt. Nem kevesebb 15 ezer liter művért használtak el, elégettek húszezernél is több gyertyát, másfél tonna fém kellett a fegyverzetek elkészítéséhez. A díszlethez 20 millió csavar kellett, 65 ezer zsák vakolóanyag, és elképesztő mennyiségű faanyag.
Az elképesztő ráfordítás persze elképesztő sikereket is hozott, az HBO még soha egyetlen sorozatának a licenszjogát nem értékesítette ilyen számban, 100-nál is több üzletet kötöttek, a Trónok harca pedig eddig 47 Emmy-díjat gyűjtött be.
És, hogy a címben feltett kérdésre is válaszoljunk, ha végignézted a Trónok harca összes évadának minden epizódját, akkor csaknem három teljes napod ment rá a sorozatra, hiszen összes 71 órát tesz ki a sorozat teljes játékideje.