„Ha valaki 8 éves korában tudja, hogy meleg, az oké, ha 30 évesen, az is. De az nem, ha valaki álszentkedik a családja mellett!"

2021. szeptember 3.
Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Ebben a cikksorozatban 6 nagyon különböző személyiségű ember coming out sztoriját és tapasztalatait ismerheted meg, akik mind-mind más városokból, vagy országokból származnak.

„Ha valaki 8 éves korában tudja, hogy meleg, az oké, ha 30 évesen, az is. De az nem, ha valaki álszentkedik a családja mellett!"
Fotó: Gettyimages.com

Az első cikk Dalma (28) történetét mesélte el, amit itt tudtok elolvasni:

Az én coming outom: „Leélni úgy egy életet, hogy nem vagyunk autentikus önmagunk, tragikus."

Az én coming outom: „Leélni úgy egy életet, hogy nem vagyunk autentikus önmagunk, tragikus."

A mostani interjú partnerem először nemet akart mondani a felkérésre, mert még nem teljesen biztos a szexuális irányultságában – úgy érzi, jelenleg a férfiak foglalkoztatják jobban, viszont fent tartja annak a lehetőségét, hogy a jövőben egy nőbe lesz szerelmes és vele alapít családot. Hosszas mérlegelés után viszont arra jutott, hogy meg szeretné osztani a perspektíváját és fel szeretné hívni a figyelmet olyan fontos veszélyekre, amikről nem beszélünk eleget. Tehát hallgassátok meg a sztoriját!

Dani (18), Magyarország

Amikor kiállunk a melegekért, akkor nem bálványoznunk kell őket, hanem kiállni az ellenük irányuló erőszak, bántalmazás ellen.

– jegyezte meg Dani a beszélgetésünk elején, amire később részletesebben is kitértünk. Mivel ő egy visszafogott, introvertált személyiség, nem érzi szükségét annak, hogy például Pride-ra járjon és hangosan ünnepelje a szexuális irányultságát – viszont megjegyzi, hogy olyan országokban, ahol kevésbé elfogadóak az emberek, fontos többet beszélnünk ezekről a témákról és felvállalnunk az identitásunkat, hiszen hosszútávon így lehet normalizálni azt, hogy sokfélék vagyunk és vannak, akik a saját nemükhöz vonzódnak. Nem érzi úgy, hogy a környezete befolyásolta volna, hiszen mindig főleg heteroszexuális barátai voltak. Nehezebb volt felvállalnia és elfogadnia a szexualitását a melegekről kialakult sztereotípia miatt, miszerint erősen femininek – ami viszont rá egyáltalán nem igaz, hiszen versenyszerűen sportol és nem az a tipikus hangos „meleg legjobb barát” karakter, akit a filmekben ismerhetünk meg a főhősnő legjobb barátjaként. Akkor hallott legelőször a homoszexualitásról, mikor 8 évesen megkérdezte az édesanyját egy fogalomról, amit szitokszóként ismert: „Mit jelent az, hogy buzi?”, amire egy nagyon normális választ kapott: „Amit használtál, az egy csúnya kifejezés, de egyébként a jelentésével semmi probléma nincsen. Azt jelenti, hogy két férfi szerelmes egymásba, ugyanúgy, mint ahogy egy nő és egy férfi.”

Ezért amikor 14 évesen coming outolt a szüleinek, nem számított különösen negatív reakciókra. Viszont az édesapja nem igazán volt tájékozódott a témában, ezért megijedt és nem tudta, hogyan reagáljon. Az egyik első dolog, amiről beszéltek, az a HIV-fertőzés volt. A szülei részletesen elmagyarázták neki, milyen súlyos betegség alakulhat ki belőle és hogyan tudja megelőzni – habár néhányan azt gondolhatják, hogy túl korai egy 14 évessel ilyen dolgokat megbeszélni, sose tudhatjuk, hogy egy kamasz mikor fog elkezdeni szexuális életet élni és az a legfelelősségteljesebb dolog, amit tehettek, hogy felvilágosították ezzel kapcsolatban.

„Amit problémának tartok, az az iskolai felvilágosítás hiánya. Hiszen nálunk ez nem tért ki külön arra, hogy használj mindenképpen óvszert akkor is, hogyha azonos neművel vagy – és inkább az volt hangsúlyozva, hogyan kerülhetjük el a terhességet.” Szerinte hogyha egy szülő nehezen is kezeli azt, hogy a gyermeke a saját neméhez vonzódik, nagyon fontos, hogy beszéljenek róla otthon és ennek megfelelően a szexualitásról is.

Sajnos a melegeket nem csak a heteroktól, hanem a közösségen belül is érheti bántalmazás. Talán ez még nehezebb is, mivel erre nincs protokoll, hogy ilyenkor mit kell csinálni és hogyan kell viselkedni.

– magyarázza Dani.

Véleménye szerint az emberek fejében meg van az a sztereotípia a #MeToo mozgalom óta, hogy mindig a férfi a zaklató és nő az áldozat. Viszont ez nem minden esetben így van és arra figyelmezteti a fiatalokat, hogy legyenek nagyon óvatosak a netes randizással, mert neki korábban voltak nagyon rossz tapasztalatai. Találkozott olyan férfival, aki sokkal idősebb volt nála, tisztában volt az életkorával és ennek ellenére is próbálta rábeszélni arra, hogy szexeljenek az első randin. Tapasztalata szerint a Tinderen is sok olyan embert lehet találni, akik titokban tartják a szexuális orientációjukat és úgy mennek el fiatal srácokkal randizni, hogy otthon várja őket a feleségük.

Ha valaki 8 éves korában tudja magáról, hogy meleg, az tök oké, ha 30 évesen, az is tök oké. Csak azok a dolgok nincsenek rendben, hogyha álszentkedik valaki, vagy egy család mellett éli meg a vágyait – szintén titokban.

Nem kell feltétlenül ebbe a közösségbe tartozni, vagy hangosan támogatni a melegséget, viszont mindenkinek meg kell hogy legyen a lehetősége az önelfogadásra és mások támogatására.

Hogyha hasznosnak tartottátok Dani történetét, akkor szeretettel figyelmetekbe ajánlom a cikksorozat folytatását. Következő cikkben megismerhetitek egy transznemű férfi, Ben (26) küzdelmes történetét, utána pedig hallhattok arról is, másoknak milyen tapasztalatai vannak külföldi országokban élve.

Ha bármilyen kérdésetek van az eddigi interjúalanyok felé, a kerdesekglamour@gmail.com címre írhattok – hiszen szeretnénk, hogyha egy párbeszéd alakulna ki és az emberek előítéletek helyett inkább nyíltan mernének kérdezni a jövőben.

Szerző: Horváth Anett

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

glamour plusz ikon Ennél a multinál bátran szólhatunk a HR-nek vagy a főnöknek, ha a menopauza megnehezíti a munkavégzésünket

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)