Bolygóbarát Budapest – séta a fenntarthatóság nyomában

Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Noha a klímaváltozást okozó károsanyag-kibocsátás túlnyomó részét a nagyvállalatok okozzák, nem szabad elhanyagolni a közösségek, sőt az egyének szerepét sem.

A Bolygóbarát Budapest séta a Gellért Hotel elől indul, de igazán izgalmas, a tömegek elől rejtett helyekre is elvezet
A Bolygóbarát Budapest séta a Gellért Hotel elől indul, de igazán izgalmas, a tömegek elől rejtett helyekre is elvezet
Fotó: Getty Images

Ezt szem előtt tartva alkotta meg a társadalmi felelősségvállalásra nagy hangsúlyt fektető két cég: a Ringier Axel Springer Magyarország és a Sétaműhely- Budapest Walkshop a "Bolygóbarát Budapest" című sétát.

A tematikus történelmi, kulturális séták népszerűsége az elmúlt években ugrásszerűen megnőtt. Nem csoda, hiszen e programok lényege, hogy túlmutatnak az útikönyvekben szereplő szokványos, „kipipálandó” városi nevezetességeken, így nemcsak a turisták, hanem a helyi lakosság részére is számos érdekességet tartogatnak. További előnyük, hogy egyszerre biztosítják a kulturális programot és az aktív kikapcsolódás lehetőségét: az új ismeretek megszerzése közben nem egy helyben ülünk, hanem (természetesen megállókat beiktatva) a szabad levegőn gyalogolunk. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a tematikus séták, mivel kültéren zajlanak és a fülbemondó készülékek által lehetővé válik a távolságtartás, járványhelyzetben is biztonságos szabadidős programot jelentenek.

A „Bolygóbarát Budapest” séta a Szent Gellért téri Forrásháztól indul, mely Budapest gyógyfürdőváros jellegét szimbolizálja. Megőrzendő természeti értékekben, változatos növény- és állatvilágban gazdag a pár lépésnyire levő Gellérthegy is, mely a Duna-Ipoly Nemzeti Park része - ezt a Sétaműhely egy másik sétáján fedezhetik fel közelebbről az érdeklődők. A „Bolygóbarát Budapest” első megállóján a sétavezető (Péczely-Kozák Zsuzsanna művészettörténész, vagy Lénárd Anna képzőművész, a Sétaműhely alapítója) a Duna jelentőségét vázolja fel, majd egy olyan köztéri műalkotást mutat meg a résztvevőknek, amely a közösségi értékek jegyében a Gellért-fürdő vizét azok számára is elérhetővé teszi, akik nem engedhetik meg maguknak a belépő árát.

Aki nem járt még a csomagolásmentes boltok valamelyikében, annak most lehetősége nyílik megtekinteni ezt a környezetbarát újítást, egyúttal hasznos ötleteket kaphat a háztartási hulladék csökkentésére. A sétálók benéznek az adományboltok egyikébe is: ezek szintén az utóbbi években jelentek meg, szintén (többek közt) a szemét csökkentésének céljával. Feleslegessé vált, még használható tárgyaidat ne a kukába dobd, hanem vidd el az adományboltok valamelyikébe – ezáltal elkerülöd a hulladéktermelést, ráadásul segítesz egy rászorulónak, akinek a háztartásából lehet, hogy éppen azok a tárgyak hiányoznak. (Az adományok egy részét ingyen továbbadják, másik részét alacsony áron az üzletekben eladják.)

A séta a Bartók Béla úton folytatódik. A közelmúltban megújult környéken sok új vállalkozás nyílt, akik a környezettudatosságra is nagy hangsúlyt fektetnek. A résztvevők, miután megtudják, milyen méreteket ölt a nagyüzemi állattartás (például hány milliárd állatot vágnak le évente), és pontosan hogyan függ össze a globális felmelegedéssel, valószínűleg el fognak gondolkozni azon, hogy étrendjükből kiiktassák, vagy legalábbis csökkentsék az állati eredetű táplálékokat. Akár rögtön a séta után be is ülhetnek egy vegán étterembe új fogásokat kipróbálni: a környék ugyanis bővelkedik ilyen létesítményekben. A sétálók részletes információkat kapnak a textilipar jelenkori változásairól, a fast fashion káros hatásairól is, és megnéznek egy olyan üzletet, ahol hazai dizájnerektől igazán időtálló (életre szóló) darabokat lehet vásárolni. Szó esik a felelős bankolásról, az adalékmentes pékárukról és az organikus kozmetikumokról is – a bejárt útvonalon mindegyikhez hozzájuthatunk. Bekukkantunk a Down Alapítvány egyik műhelyébe is, ahol, szintén a fenntarthatóság jegyében, például bőrhulladékokból készítenek dísz- és használati tárgyakat.

A séta két további meglepetést tartogat – az egyikről csak annyit árulunk el, hogy egy mellékutcába befordulva bukkanunk rá, és a különböző kultúrák egymás mellett éléséhez kapcsolódik. A másik Temesi Apol műhelye: itt maga a művész mondja el és mutatja meg, hogyan készít ipari textilhulladékból innovatív, egyúttal esztétikus hangszigetelő paneleket. A jövőtudatosság számos szempontját felölelő, egyúttal rendkívül változatos és jó hangulatú séta egy közösségi kert megtekintésével zárul.

Nagy értéke a programnak, hogy – miközben nem hallgatja el a tényeket – a klímaszorongás fokozása helyett lehetőségeket mutat meg arra, hogy hogyan élhetünk környezettudatosabban még egy nagyvárosban is. Ötleteket ad, hogy egyénként, vagy kisebb közösségként hogyan tehetünk kis lépéseket – melyek, főleg, ha minél többen követik őket, szintén sokat számítanak bolygónk megóvásában.

A sétán legközelebb február 12-én szombaton vehetsz részt, és itt tudsz jegyet vásárolni.

Szerző: Antoni Rita, a Sétaműhely egyik sétavezetője

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Rúzsa Magdi: „Vajdaság a bölcsőm, Magyarország viszont az a föld, amely megengedte, hogy megvessem a lábam és megvalósítsam az álmaimat”

Rúzsa Magdi: „Vajdaság a bölcsőm, Magyarország viszont az a föld, amely megengedte, hogy megvessem a lábam és megvalósítsam az álmaimat”

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)