Egyszerre sokkoló és reménykeltő a dal, ami arra szólítja fel a nőket, hogy merjenek felszólalni a bántalmazók ellen
Csányi Rita, a The Anahit zenekar frontembere testközelből ismeri az abuzív kapcsolatokat és az utcai erőszakot: a lányt többször is bántalmazták, és több év hallgatás után most úgy döntött, hogy ország-világ előtt mesél traumáiról. A nőnapon kiadott Heart Alive című dalban arra szólítja fel nőtársait, hogy merjenek segítséget kérni, merjenek felszólalni a bántalmazók ellen, és soha ne érezzék magukat egyedül. Az egyszerre sokkoló és reménykeltő dalt a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene alapítvány is támogatta.
Ezeket láttad már?
Legújabb dalotok, a Heart Alive kapcsán elmesélted, hogy többször is ért inzultus, a párkapcsolatodban és az utcán egyaránt. A Deák téri esetnél mindössze 15 éves voltál. Hogy küzdöttél meg ezzel a szörnyű emlékkel? Honnan gyűjtöttél erőt, hogy felállj?
Ez az incidens annyira felfoghatatlan volt, hogy sokáig semmit sem tudott kezdeni az agyam és a lelkem a történtekkel. Sokáig magamat okoltam, hogy biztos azért történt ez, mert ilyen tenyérbemászó arcom van, vagy mert visszaszóltam és káromkodtam és egyebek. A szüleimnek is irtózatosan nehéz volt elmesélni, de azt hiszem, az segített leginkább, hogy a családom mellett biztonságban éreztem magam. Viszont az biztos, hogy magát a traumát csak 1-2 éve sikerült feldolgoznom, egy pszichológus segítségével. Egészen addig csak próbáltam nem emlékezni erre az egészre. Úgyhogy a legjobb tanácsom az, hogy ha valaki hasonló helyzetben volt vagy van, akkor mindenképpen kérje egy szakember segítségét.
Mi volt az a pont, amikor eldöntötted, hogy a nyilvánosság előtt is beszélni szeretnél a történtekről?
A szakmámból adódóan azok az emberek, akik hallgatják a dalaimat, mindig is tudni fogják, hogy éppen hogy vagyok, min mentem keresztül és mi foglalkoztat, hiszen őszinte dalokat írok. Miután megszületett a Heart Alive, biztos voltam benne, illetve a zenekarunk és a management is, hogy muszáj eljuttatnunk minél több emberhez, mert fontos az üzenet. Fontos, mert erről a témáról nem lehet eleget beszélni, illetve azért, mert lehet, hogy valaki éppen emiatt tud majd megnyílni vagy akár kiszabadulni egy bántalmazó szituációból. Ezért éreztem azt, hogy itt az ideje beszélni erről.
A The Anahitben három sráccal zenélsz együtt. Hogy reagáltak a témára?
Kicsit megdöbbentek először, hiszen nem is gondolták, hogy átéltem ilyen dolgokat, viszont az első perctől kezdve támogattak és egyértelmű volt számukra, hogy férfiként talán még fontosabb kiállni egy ilyen fontos ügy mellett.
A Heart Alive dalszövege nagyon erős és pozitív attitűdöt tükröz. Igaz rád a mondás, hogy ami nem öl meg, az megerősít?
Sokat gondolkodtam ezen, és nagyon nem szeretem ezt a mondást, mert azért hosszú időre kicsit megölnek ezek a traumák, és nyilvánvalóan sokkal jobb lenne, ha sosem történt volna meg. Viszont az tény, hogy enélkül nem születtek volna meg az eddigi dalaink, és talán egy picit bölcsebb lettem az elmúlt évek során.
Milyen érzés most visszahallgatnod a dalt? Úgy képzelem, fontos mérföldkő lehetett a traumafeldolgozási folyamatban.
Szeretem visszahallgatni, mert felszabadító érzéssel tölt el a mai napig. Úgy érzem, most végleg el tudtam engedni az engem ért eseményeket. Ugyanakkor hatalmas hálát érzek, amikor hallgatom. Azért hálát, mert hálás vagyok a jelenlegi élethelyzetemért, még így is, hogy pandémia van. Rengeteg szeretet és fantasztikus emberek vesznek körül.
Ha most leülhetnél beszélgetni a kiskori önmagaddal, milyen tanácsot adnál neki?
Mondj NEMet mindenre és mindenkire, aki csak mérgezi az életed.
És milyen tanácsot adnál a férfiaknak?
Nem igazán a férfiaknak tanácsolnék valamit, hanem sokkal inkább az egész társadalomnak. Tanítsuk meg a gyerekeinknek azt, hogy semmi sem jogosít fel arra, hogy erőszakosak legyünk, és ezt a fajta edukációt már óvodás korban kezdjük el.