Kortárs művészettel a Balaton örökségéért – A MOME x Balatorium projekt a dizájn nyelvén hívja fel a figyelmet a tó védelmére

Ez a cikk több mint 6 hónapja frissült utoljára, a benne lévő információk elavultak lehetnek.
Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Az augusztus 26-27-ei hétvégén, a Balaton északi partján található Örvényesi szabadstrandon két napig a tó kulturális és ökológiai kérdéseiről fog szólni minden. A VEB2023 eseményén a kerekasztal beszélgetések mellett a látogatók felfedezhetik a Strandkönyvtárat, falatozhatnak a szabadonbalaton bárban, részt vehetnek a Slowwalk sétákon, vagy ámulhatnak a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) építészhallgatói által tervezett ünnepi pavilonon.

A Balatorium művészeti projekt a Balaton védelmének fontosságára hívja fel a figyelmet a művészet és a design eszközeivel
A Balatorium művészeti projekt a Balaton védelmének fontosságára hívja fel a figyelmet a művészet és a design eszközeivel
Fotó: Mome

Ezenfelül a Balatorium projekt egyik partnere, a MOME izgalmas workshopokkal készült a gimnazista diákoknak, hogy játékos módon ismertessék meg velük a tó élővilágát, és beszélgetést kezdeményezzenek az égető természetvédelmi témákról. Mi Szalontai Ábellel, a MOME Balatorium programjának vezetőjével beszélgettünk az örvényesi hétvégéről, és a dizájn szerepéről a környezetvédelemben.

Hogyan indultak a MOME Balatonnal kapcsolatos projektjei? Régi szenvedély volt a Balaton vagy annak védelme?

2014-ben Bója címmel indult a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Balatont érintő programja. Nem volt egyértelmű, hogy a hallgatók a Balatont és az ott élő közösségeket, a környezet izgalmas és egyedi adottságait inspirációként élik majd meg. Kezdetben az ARTplacc Kortárs Művészeti Fesztivál meghívását élvezve és a Tihanyi Bencés közösséget és Iskolát megismerve kihívásokkal és nehezen megfogalmazható kérdéssel találtuk magunkat szembe. Egyértelművé vált, hogy a régió többet rejteget a hallgatóink számára, mint egy kiemelt turisztikai célpont.

Az ott élő közösségek sokszínűsége, eltérő szándékai, de gyakran meglepően hasonló céljainak kereszttüzében megerősödött bennem, hogy a MOME jelenléte katalizátora lehet a felmerülő problémák megoldásának. Ebben az összefüggésben a Balaton védelmének komplexitása minden ott élő számára az együttélés művészeteként fogható föl.

Miért pont a 14-18 korosztály edukációjára fókuszál az egyetem Balatoriumhoz kapcsolódó programja?

A korosztály kiválasztása a Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa program kiemelt projektje, a Balatorium célkitűzéseit követve alakult, amely kulturális és művészeti projekteken keresztül kezdeményez párbeszédet a Balaton ökológiai rendszeréről és értékeiről. A cél leginkább az, hogy az oktatási környezetbe beolvadva olyan új módszertant alkalmazhassunk, aminek segítségével az érzékenyítés a leghatékonyabb lehet a tizenéves korosztály számára. A program egyik fókusza a játékosság és a tanulás kombinációja, ami izgalmas perspektívákat teremtett.

MOME Foliorium pavilon, Túrós Balázs- Pad Alapítvány
Fotó: Mome

Két évig készültek a “projektcsomaggal”, amint az a Facebook-eseményben olvasható. Az elmúlt két év szociális és környezeti változásai miként hatottak a munka arculatára, alakulására? Időközben volt olyan ötlet, ami átalakult?

A kezdéskor megfogalmazott mátrix, amit az edukáció-művészet-design összefüggésében határoztunk meg, nem változott. A MOME különböző intézeteinek bevonásával (Építészeti, Média, Design és Elméleti Intézet) viszont állandó mozgásban tartottuk, és különböző egyensúlyokkal kísérleteztünk. Ennek hatására és a hallgatók egyre aktívabb érdeklődésének köszönhetően alakult a végeredmény. Így bővült például az adatvizualizáció adatfizikalizációvá, a kooperatív társasjáték ötlete is így nyerte el a végleges formáját. Számomra a legizgalmasabb folyamat az oktatók és hallgatók közös munkájának alakulása volt, valamint annak ténye és ígérete, hogy több projekt a hallgatók diplomamunkáját vagy annak részét képezték.

A Foliorium pavilon installációt a hétvégén a közönség is megtekintheti. Van valami különleges kulturális szimbolikája a pavilon-formának? A tervezői milyen üzenetet szeretnének vele átadni?

A Foliorium leveleket szimbolizáló formája allegóriaként értelmezhető. Az installáció egyrészt a természet törékenységét (egyesek szerint kártyavárszerűségét), másrészt az ember és környezete között jelenlévő megtartó erőt fogalmazza meg. Ennek felismerése a térben a megértést és elmélyülés lehetőségét teremti meg. A tér transzparenciája, kapcsolata a fénnyel a széllel és hanggal tulajdonképpen az általunk tervezett programok korpusza.

MOME Foliorium pavilon- Lakos Máté
Fotó: Mome

Melyek a legégetőbb ökológiai kihívások a tóval és annak környékével kapcsolatban, amelyekre egy művészeti és design egyetem reagálni tud?

Számomra a művészet és design egyik legizgalmasabb eszköze a provokáció és figyelemfelkeltés. Ennek amplitúdója részben a célok meghatározásától és az alkotó személyiségétöl is függ. A MOME hallgatói a gondolat szabadságának határtalanságában fogalmazhatják meg véleményüket. Megnyugtat a tudat, hogy a tanáraik felelősségteljes attitűdjének és felkészültségüknek köszönhetően a Balatont és környékét érintő kihívásokra izgalmas és releváns válaszokat fogalmaznak meg. Pillanatnyilag a legégetőbb kihívásnak az emberi jelenlét megkérdőjelezhető minőségét látom. Ha sikerül a Balatorium program kapcsán 2023 után megerősíteni a közös gondolkodás és cselekvés lehetőségét a régióban aktívan jelenlévő és jószándékú közösségekkel, megállíthatónak gondolom azokat a negatív tendenciákat, amik pillanatnyilag még beárnyékolják jövőképünket.


Galéria

2023.08.25.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Az 51 éves Heidi Klum forró fotójától azonnal zavarba jössz, kamerák előtt villantotta meg a mellét

Az 51 éves Heidi Klum forró fotójától azonnal zavarba jössz, kamerák előtt villantotta meg a mellét

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

A nők több mint felét érinti az inkontinencia az élete folyamán – szülész-nőgyógyász beszél a tabukról (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Három zseniális budapesti étterem, amit ki kell próbálnod (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)