Alföldi Róbert és Péterfy Bori együtt a színpadon az Átrium Színház új darabjában
Június 27-én mutatták be az Átriumban a Mefisztó című zenés kortárs kabarét. A Klaus Mann regénye nyomán, Mikó Csaba és Kukk Zsófia színpadi átirata alapján készült előadás szövegkönyvét Urbán András és a társulat, Alföldi Róbert, Hartai Petra, Huzella Júlia, Nagyabonyi Emese, Péterfy Bori és Tornyi Ildikó jegyzi.
Ezeket láttad már?
Ez a Mephisto-változat totálisan jelen idejű, miközben persze elmeséli a regény történetét is. „Urbán András rendezőnek a társadalomelemzésétől vagy a társadalmi problémákhoz való hozzáállásától, nyíltságáról és expresszivitásától tud még inkább arról szólni, amiben élünk. Egy nagyon pontosan megtalált stílusban, erővel, kétségbeeséssel, hangosan. Aki bármennyire is ismeri az ő munkásságát, tisztában van azzal, hogy az előadásai nagyon politikusak, a szó állampolgári értelmében, amit én is nagyon fontosnak tartok a színházban” – mondja Alföldi Róbert, aki a Hendrik Höfgen nevű színészt, a baloldali forradalmi színház kitalálóját, majd a szélsőjobboldali hatalmat kiszolgáló Nemzeti Színház intendánsát játssza a produkcióban.
Péterfy Bori – aki Dora Martin színésznőt, egy besúgó színészt és a tábornokot is alakítja többek között – úgy véli: az előadás alkotófolyamata során megélt szabadság rendkívül inspiráló volt. „Nagy élmény volt újra úgy dolgozni, ahogy régen az Arvisurában, aztán a Krétakörben. Hogy ennyire a színész felelőssége, milyen lesz a színpadon eltöltött idő. Nem egy megírt szöveget kell megtölteni élettel, hanem gyakorlatilag az egész színpadi jelenlétet ki lehetett találni. Ez a szabadság rendkívül inspiráló volt.”
Urbán András rendező, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház igazgatója úgy véli: a legigazabb, legvéresebb értelemben kabarét láthat a közönség az Átriumban, amiben a szabad gondolkodás, a szabad beszéd a műfaj harsány, szórakoztató stílusát felhasználva jelenik meg. Nem rejti véka alá azt sem, hogy bizonyos kispolgári rétegek bizonyos színpadi helyzeteket provokatívnak élhetnek meg. „Minden jelenség kritizálható, kritikailag is megfogalmazható. Egy dologhoz nem férhet kétség: hogy mindig az áldozat oldalán állunk” – véli Urbán. „Höfgennél épp az az érdekes, hogy egyszerre van meg benne Faust és Mephisto, mint ahogy vélhetően minden művészben. Mind részesei vagyunk ennek a világnak. Nem hiszek abban, hogy mindig valaki más a hibás. Ha valaki azt mondja, hogy ő még nem piszkolta be a kezét, az elég gyanús” – mondja az előadás központi problematikájáról szólva.
A produkció koreográfusa Widder Kristóf, a jelmezeket Pető Kata tervezte, a zenei vezető Gátos Iván. További előadások: június 28, július 13, 15, este 19.30. Az előadás 18 éven felülieknek szól.