A szavak forradalma - könyvajánló
A szavak erejével mindenki tisztában van, az idén tízéves Red Bull Pilvaker megmutatta, hogy az irodalmi klasszikusaink manapság legalább ugyanolyan hatásosak, mint születésükkor.
Ezeket láttad már?
Idén március 15-ére megint összeállt a Pilvaker-család, ebben a formában utoljára, hogy a magyar irodalom felfedezésére ösztönözzön mindenkit. A nagyszabású eseményre a Papp László Budapest Sportarénában került sor, ahol Papp Szabi, Járai Márk, Sub Bass Monster, Lábas Viki, Marsalkó Dávid, Fluor Tomi, Diaz és a Random Trip zenészei, valamint Trokán Nóra, Pálmai Anna és Bánki Beni mellett még sok fellépő gondoskodott az igazán forradalmi estéről. Az esemény kapcsán a GLAMOUR Women of the Year Az év színésznője kategória egyik jelöltjét, Pálmai Annát kérdeztük:
Idén jubilál a Pilvaker. Neked mit jelent ez az esemény?
Apró fogaskereke vagyok a Pilvaker gépezetének, itt inkább lennék rapper vagy énekes, ők a legmenőbbek ebben, nem is kérdés. De arra büszke vagyok és jó érzéssel tölt el, amikor több ezer ember előtt szólalhat meg általam egy vers. Ez az este valóban a szavak és a hang forradalma.
Az elmúlt tíz évben számtalan irodalmi klasszikus csendült fel zenei köntösben. Melyik a kedvenced és miért?
A Magány nagy kedvencem, de az összes szám rajta van a playlistemen, ha kedvem van, sokszor hallgatom őket.
Mi volt a különlegessége az idei rendezvénynek?
Egy minden eddiginél hatalmasabb, jubileumi műsorral készültünk, ráadásul a csapat ebben a formában most utoljára volt látható együtt színpadon.
Te is imádod a Pilvakert? Akkor ezek a könyvek is tetszeni fognak:
Erdős Virág KÖNNYEI
A kötetei szinte eseményszámba mennek, és most is egészen különleges tapasztalatokról, érzésekről szólnak Erdős Virág versei. Az első karanténidőszakban biciklis futárként dolgozott, verseskötete ennek a tapasztalatnak a megdöbbentően eleven, művészileg érvényes lenyomata.
Edith Bruck: AZ ELVESZETT KENYÉR
Az évtizedek óta Rómában élő, magyar származású írónő Ki téged így szeret című kisregénye hatvan éve jelent meg, és azóta az egyik legismertebb és legtöbbet emlegetett mű a holokauszttal kapcsolatos világirodalomban. A magyarul is több kiadást megért, nagy hatású mű után kilencvenévesen újra felidézi az élettörténetét a Tiszakarádon született írónő.
Lana del Rey: VIOLET A FŰBEN HÁTRAHAJOL
A dalaihoz hasonlóan édes-bús melankóliában pácolt verseire Lana Del Rey bevallása szerint is Walt Whitman és Allen Ginsberg hatott a leginkább. A kötet felfogható egyfajta szerelmes levélként, amelyet Kaliforniához írt a popsztár, aki a saját fotóival illusztrálta a verseket. A Tóth Réka Ágnes és Simon Márton fordításában készült magyar verziót olvasva belesüppedhetünk Lana del Rey katartikusan melankolikus világába, amelyhez zenei aláfestés is tartozik.
Dolly Alderton: SZELLEMEK
Végre egy igazán szórakoztató és humoros, de mégis hiteles könyv a kora harmincas éveiket taposó nők problémáiról, párkapcsolati nehézségeiről. A sikeres gasztroíró Nina Dean története meglepő felüdülés. A történet csavar egyet a romantikus regények bevett menetén, de abból nem enged, hogy végig ellenállhatatlanul szórakoztató legyen, ugyanakkor mégis pontos leírását adja egy sokak számára nagyon is ismerős élethelyzetnek.
A cikk eredetileg a GLAMOUR magazin 2022-es áprilisi lapszámában jelent meg.