Szerelmeslevél egy elveszett generációhoz – A hét könyve: Hová lettél, szép világ
Sally Rooneyt gondolom senkinek sem kell bemutatni. A Baráti beszélgetések és Normális emberek után, óriási várakozás előzte meg a Hová lettél, szép világot, Rooney eddigi legmélyebb és talán legfontosabb könyvét. A világsikerű író harmadik kötetében a szereplők a modern világ nehézségei közepette keresik az élet értelmét.
Ezeket láttad már?
A Rooney-univerzumban Dublin a világ közepe, az ott élő, húszas- harmincas fiatalok pedig mind rendkívül intelligensek, sokat utaznak, vacsora partikra járnak és bonyolult emberi kapcsolatokon keresztül keresnek valamiféle boldogságot. Az ír tehetség korábbi könyveihez hasonlóan most is a baráti és szerelmi viszonyok vannak fókuszban, azzal a különbséggel, hogy Rooney a mai társadalmi berendezkedésen keresztül vizsgálja a kapcsolatokat, nem pedig a karakterekre szűkítve.
Eileen egy irodalmi lap szerkesztőjeként dolgozik az ír fővárosban, nem utálja a munkáját, de nem is lelkesedik érte; a mindennapjait szerkesztés, olvasás, majd aggasztó hírek hajnalig tartó görgetése tölti ki. Alice, a húszas évei végén járó sikeres író, egy idegösszeroppanást követően elköltözik Dublinból, egy csendesebb, tengerparti városba, ahol megismeri Felixet. Alice és Eileen legjobb barátnők, az egymásnak küldött hosszú, viktoriánus hangnemet idéző e-mailekből egy igazán bensőséges és szoros kapcsolat rajzolódik ki: megosztják egymással az örömüket, de főképp a félelmeiket, bizonytalanságukat. A fejezetekben egymás után követhetjük hogyan alakul Alice és Felix, illetve Eileen és gyerekkori legjobb barátja, Simon kapcsolata. Rooney tagadta, hogy Alice lenne a főszereplő (úgy gondolja mind a négyen egyenlően fontosak), mégis nehéz nem összehasonlítani a hirtelen jött irodalmi sikerekkel küzdő Alice életét Sally Rooney-val. Azokban a fejezetekben, ahol Alice a hírnév árnyoldalát latolgatja akaratlanul is elgondolkodunk: vajon az író az életében is így éli meg az elsöprő személyi kultusz kialakulását? Lelkileg nehezen viseli a könyvbemutatók sorozatos egymásutánját, a modern regény korlátait és kötelezettségeit? Ezekért az érzékenyebb gondolatokért nagyon is megéri beleolvasni a könyvbe, a Rooney-tól megszokott száraz és letisztult hangnem végre kicsit feloldódik és személyesebbé válik – és közelebb engedi a több millió olvasóját is.
Rooney-t már a debütálásakor a millenniál generáció hangjának kiáltották ki, nem véletlen, hogy apró mozdulatokból és ki nem mondott szavakból is képes hiteles képet festeni teljesen átlagos ír fiatalokról, akik dolgoznak, szeretnek, szomorkodnak és vágyakoznak. A Hová lettél, szép világ legnagyobb erénye, hogy a könyv tűpontosan elhelyezi a szereplőket nem csak térben, hanem a kortárs világ egy nagyon specifikus és meghatározó szeletében is. Akkor, amikor a vírus, a háborúk és gazdaság okozta bizonytalan időkben, a viszonylagos jólétben felnőtt Y-generációnak elhatalmasodó egzisztenciális válsággal kell megküzdenie, rengeteg kérdés felmerül: Merjenek családot vállalni? Megéri tanulni, ha a jól fizető munka lehet csak távoli álom marad? Hogyan kötődjünk egymáshoz egy egyre távolodó társadalomban?
Akit talán nem győzött meg a Baráti beszélgetések kirakósa, vagy a Normális emberek érzelmi bonyolultsága, az biztosan értékelni fogja a könyv határozott reflexióit. A klímaváltozástól, a Brexiten, a rasszizmus és szexualitás kérdésein át egészen a karantén megéléséig minden kurrens témát érintenek nem csak a barátnők levelezései, hanem a karakterek egymás közötti beszélgetéseik is. Bár Alice, Eileen, Felix és Simon mind fundamentálisan eltérő személyiségek, mégis valahogyan kiegészítik egymást, igazán színes spektrumú baráti társaságot alkotva. Ahogyan megismerjük őket, nem csak párként vagy barátként, hanem individuumként is, Rooney szépen lassan rávezet bennünket, hogy a nap végén, teljesen mindegy ki dolgozik gyárban, kinek van doktori diplomája, ki sikeres vagy mikor omlik össze a nyugati civilizáció, csak egy dolog számít: hogy szeressünk és szeretve legyünk.
Csibra-Kaizler Tamara