Függőség vagy skizofrénia? Mégis miben szenvedett A Gyűrűk Ura gollamja? Szakember válaszol
Gollam tragikus története a mentális betegségek hatását és - kezelésük hiányában - azok súlyos következményeit szemlélteti. A Gyűrűk Ura trilógiában Gollam karaktere korábbi énje, Szméagol, és a sötétebb énje, Gollam között tépelődik, mely a skizofréniával és más mentális betegségekkel kapcsolatos küzdelmek ábrázolásaként szolgál. Miközben várjuk a Gollamnak szentelt külön film megjelenését, ebben a cikkben megismerhetjük karakterét a modern pszichológia szemüvegén keresztül.
Ezeket láttad már?
Gollam története Szméagollal, egy hobbittal kezdődik, aki horgászat közben véletlenül felfedezi az Egy Gyűrűt. A mágikus tárgy Szméagolra gyakorolt azonnali és mindent elsöprő hatása jelzi átalakulásának kezdetét. A Gyűrű iránti intenzív vágya és megszállottsága szimbolizálja a mentális betegségének és hanyatlásának kezdetét is.
Szmeagol egyetlen barátját, Deagolt is meggyilkolja a gyűrű megszerzéséért vívott küzdelemben, végül a többiektől való félelmében és gyűlöletében, valamint a gyűrű védelme érdekében elhatárolódik a közösségtől és kívülállóként kezd el élni. Nyers húson és halakon él és elszigetelt, izolált élete alatt megteremti Gollam erőszakos karakterét.
Milyen mentális betegséggel küzdhetett Gollam?
A kérdés nem csak a rajongók, de a tudósok figyelmét is felkeltette: 2004-ben megjelent egy szakmai cikk a British Medical Journal-ben, ami egy neves orvosi folyóirat, amelyben beazonosították Gollam mentális betegségét. A szakmai cikkben a UCL orvostanhallgatói Dr. Liz Simpson vezetésével Szmeagolt egy egyedülálló, 587 éves hobbitszerű, hajléktalan férfiként jellemzik, aki antiszociális és agresszív viselkedést mutat, és akinek az egy gyűrű áll gondolatai és lénye középpontjában.
Az UCL kutatói egy felmérésben orvostanhallgatókat kérdeztek meg arról, vajon milyen mentális betegséggel küzdhetett Gollam. A legtöbb válaszadó a skizofréniára gyanakodott, míg néhányan a többszörös személyiségzavart feltételezték Gollam viselkedése mögött, bár ez utóbbi esélyét csökkenti a tény, hogy Gollam tudatában volt mindkét személyiségének.
A kutatásból végül az derült ki, hogy Gollam legnagyobb valószínűséggel a skizoid személyiségzavarnak nevezett mentális betegségben szenved, hiszen a skizoid személyiségzavart jellemző 9 kritériumból 7 Gollamra is megfeleltethető. Ezek közé tartoznak a következők: Gollam a magányos tevékenységeket részesíti előnyben, nehezen vagy egyáltalán nem kapcsolódik másokkal, sőt, kerüli is a másokkal való interakciókat, érzelmileg ingadozó és a paranoia jeleit is mutatja (Gollam gyakran utal arra, hogy a “Nagy Szem örökké figyel”), valamint jellemző rá a külső és belső világa közötti megosztott identitás.
A megosztott én
Gollam jellemének egyik legmeglepőbb aspektusa a kettős, megosztott személyisége. Szméagol korábbi, kedvesebb énjének maradványait képviseli, míg Gollam a rosszindulatú, megszállott alteregóját testesíti meg.
Ez a belső harc hasonlítható a skizofréniában és a skizoid személyiségzavarban szenvedő egyének által tapasztalt disszociatív élményekhez, amikor a személyiségük különböző aspektusai között szétszakadva érzik magukat vagy felerősödötten kötődnek a belső világukhoz a külső világgal szemben.
Gollam önmagával folytatott beszélgetései, amelyekben Szméagol és Gollam személyisége között váltogat, a belső konfliktust és zavarodottságot szemléltetik. A Gollam és Szméagol közötti fájdalmas és gyakran ellenséges párbeszédek tükrözik a kínokat és az önpusztító tendenciákat, amelyek az ilyen mentális betegségeket kísérhetik.
Elszigeteltség és paranoia
Gollam állapotának másik kulcsfontosságú eleme a mély elszigeteltsége a külvilágtól, másoktól, a világtól. Miután elűzték a közösségéből és bujkálni kényszerült, Gollam évszázadokon át egyedül élt és csak a Gyűrű társasága csökkentette belső szenvedését. Ez a szélsőséges elszigeteltség viszont csak tovább súlyosbítja mentális hanyatlását. Az elszigeteltség fokozódó paranoiához is vezet, amikor az egyén úgy érzi, hogy mások üldözik vagy fenyegetik, de nincs rá racionális alapja.
Gollam gyanakvása mindenkivel szemben, aki a közelébe kerül - még azokkal szemben is, akik kedvesen és nyitottan viszonyulnak hozzá - tükrözi azt a paranoiát, amelyet sok skizofréniában vagy skizoid személyiségzavarban szenvedő személy megtapasztal. Képtelen megbízni másokban és állandó félelme a Gyűrű elvesztésétől vezérli viselkedésének nagy részét, ami további elidegenedéshez vezet és megerősíti téveszméit.
A függőség hatása
A Gyűrű Gollam feletti hatalma a függőség szemüvegén keresztül is értelmezhető. A Gyűrű iránti megszállott igénye hasonlít a kábítószerfüggőséghez, amikor a függő személy élete a függősége köré szerveződik, minden más rovására. Gollamnak a Gyűrű hatására bekövetkező fizikai és mentális hanyatlása rávilágít arra, hogy a függőség hogyan pusztíthatja el az ember jól-létét.
Együttérzés és megértés
Bár Gollamra gyakran gonosz karakterként tekintenek, döntő fontosságú, hogy együttérzéssel és megértéssel közelítsünk a történetéhez, ahogyan a valós életben is tennénk a mentális betegségekben szenvedő személyek esetében. Tolkien árnyaltan ábrázolja Gollamot, megmutatja a sebezhetőségének pillanatait és a megváltás utáni vágyát is. Ez az összetettség arra ösztönzi az olvasókat és a nézőket, hogy együtt érezzenek Gollam helyzetével, ahelyett, hogy egyszerűen elítélnék őt.
A film lehetséges hatása
A Gollam háttértörténetét és mentális problémáit feltáró, külön erre a célra készült film további mélységeket adhat összetett karakteréhez. A Gollam átalakulását övező pszichológiai dimenziók feltárásával a film felhívhatja a figyelmet a mentális betegségekre és rávilágíthat a megértés fontosságára, valamint erőteljes emlékeztetőül szolgál az empátia és a támogatás szerepéről azok számára, akik a való életben hasonló küzdelmekkel néznek szembe.
Miközben várjuk a történetét mélyebben feldolgozó filmet, lehetőségünk nyílik elgondolkodni a mentális egészség összetettségén és az együttérzés tartós szükségességén e kihívások kezelésében.