,,A bántalmazás semmilyen körülmények közt, semmilyen formában nem elfogadható"
A Cartoon Network csatorna a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanáccsal karöltve idén ötödik éve indítja el nagyszabású, Aki ver, az nem haver kampányát a bullying, gyermekek egymás közötti bántalmazása ellen az iskolák, a média, valamint kampánynagykövet és influenszerek bevonásával. A kampány nagykövetével, Kapás Boglárkával beszélgettünk
Ezeket láttad már?
Az olimpiai bronzérmes, világbajnok, hétszeres Európa-bajnok úszónő, pszichológus hallgatónak missziója, hogy minél több gyermekhez eljusson az üzenet: a bántalmazás semmilyen formában, semmilyen körülmények közt nem elfogadható. A bántalmazás legtöbbször az iskola falai közt zajlik, vagy onnan indul ki, ezért a szervezők idén is az iskolai szemléletváltást, illetve az iskolások edukációját tűzték ki célul. A Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács egy olyan interaktív, online programot készített, amely játékos formában tanítja meg a gyermekeknek, mi is a bullying, milyen formában, szituációkban szembesülhetnek vele, és hogyan oldhatják meg ezeket a nehéz helyzeteket.
Miért érezted fontosnak, hogy csatlakozz a kampányhoz?
Büszkén vállaltam az 'Aki ver, az nem haver' kampányban való részvételt nagykövetként. Egyrészt személyes érintettség miatt, másrészt hiszem azt, hogy mindennemű erőszak ellen tenni kell. Ha már megadatott, hogy használjam a hangom, kötelességemnek érzem, hogy segítsek. Fontos, hogy a gyerekek tudják, a bántalmazás semmilyen körülmények közt, semmilyen formában nem elfogadható. Hogy mindig van segítség, legyen az egy szülő, testvér, tanár, barát vagy edző, a lényeg: beszélni kell róla. Ugyanakkor a támogatás és a barátság erejét sem hangsúlyozhatjuk eléggé a téma kapcsán. Ha valaki látja egy társán, hogy bajban van és segítségre szorul, legyen bátor és merjen fellépni az erőszak ellen.
Mi a legfontosabb missziód a kampány egyik nagyköveteként?
Számomra az a legfontosabb, hogy mindenki megértse, a bántalmazás nem merül ki a fizikai bántalmazásban. A fogalomba beletartozik az is, ha valakit lelkileg bántanak: kirekesztenek, kiközösítenek, csúfolnak. Az együttműködés, egymás elfogadása kiemelkedően fontos lenne ahhoz, hogy egy jobb világban élhessünk, hogy jól érezzük magunkat a világban.
Szerinted, mit tudunk tenni az ellen, hogy minél kevesebben kerüljenek fenyegetett helyzetbe?
A tudatosság növelése elengedhetetlen ahhoz, hogy kevesebb gyermeket bántalmazzanak. A kampány nagyköveteként a másik fontos feladatom, hogy zéró toleranciát hirdessünk, hogy a gyerekek tudják: a bántalmazás semmilyen körülmények között nem elfogadható, hogy a bántalmazott nem hibás. Fontos még a gyerekek bátorítása arra, hogy merjenek beszélni arról, ha őket vagy társukat bántják. Az, hogy valaki elmondja egy felnőttnek, hogy nyomasztja valami, nem számít árulkodásnak.
Milyen veszélyek fenyegetik manapság a gyerekeket?
A bántalmazás mindig is jelen volt a gyerekek körében, legfeljebb ma több eset kiderül – ez is a célunk, hogy egyre kevesebb legyen a bántalmazás, és az a maradék se maradjon rejtve. Ám az internet széles körű elterjedésével már a virtuális térben is bánthatják egymást a gyerekek, ezt hívják kiberbántalmazásnak vagy cyberbullyingnak. Ez új típusú megközelítést igényel: a legtöbb szülő és tanár idejében még nem ütötte fel a fejét a jelenség, így nem tudnak a tapasztalataik alapján segíteni. Ez a generáció az első, amely megtapasztalhatja az internetes bántalmazást, éppen ezért fontos, hogy a tanárok és a szülők utánanézzenek az ilyen bántalmazás megelőzésének, kezelésének lehetőségeinek, és ne az internet tiltásával válaszoljanak az ilyen esetekre, mert bár ez a lépés a legegyszerűbb, valójában még a tüneteket sem kezeli, nemhogy a problémát.
A kampány részeként közel két hónapon keresztülláthatók a vadonatúj, Aki ver, az nem haver c. kampányfilmek a Cartoon Network csatornán, valamint az a komplex weboldal, amely szpotokkal, kisfilmekkel, szakértői tanácsokkal, iskolai tananyaggal és tesztekkel segítik a gyerekeket.