4 ok, amiért azonnal meg kell nézned a Sabrina hátborzongató kalandjait a Netflixen
Ha a 90-es években nőttél fel és nézted a Nickelodeont, akkor biztosan te is belefutottál a Sabrina, a tiniboszorkány sitcomba a beszélő macskával, a vicces gimis boszival, akinek Britney Spears a barátnője és a Backstreet Boys-szal bandázik. Sabrina, azaz Melissa Joan Hart egy ikon volt, és bár annak idején a televíziózás nem éppen a diverzitásról szólt, szerencsére 2 évtizeddel később a Netflixnek sikerült egy olyan köntösbe öltöztetni az Archie képregények imádott hősét, hogy egyszerre hajt fejet az eredeti sorozat előtt, miközben iszonyatosan izgalmas és dagad a női erőtől is.
Ezeket láttad már?
A Netflix sorozatának várva várt befejező, 5. évada már elérhető a streamoldalon, és ha eddig még nem kezdted el nézni ezt a zseniális sorozatot, akkor felsorolunk 4 okot, amiért most azonnal neki kell állnod:
1. Mert igazi lázadónak érzed majd magad tőle
A Sabrina hátborzongató kalandjainak egyik visszatérő motívuma a lázadás, Sabrina maga is egy roppant eltökélt és okos lány, aki nem fél megkérdőjelezni semmit, és az egész történet a köré épül, hogy Sabrina nem hajlandó beállni a sorba, elfogadni a szabályokat és eleget tenni mások, sokszor férfiak, elvárásainak. Az egész Spellman család is ezt a mentalitást képviseli, annak ellenére, hogy a Sátán előtt áldoznak, nem vetik alá magukat a gonosz akaratának, hanem mindig azon vannak, hogy jó döntéseket hozzanak.
Az új Sabrina sorozat nemcsak sugározza magából a női erőt, hanem a saját hitedet is megkérdőjelezed
Az új Sabrina sorozat nemcsak sugározza magából a női erőt, hanem a saját hitedet is megkérdőjelezed
2. Mert sötét és félelmetes
A sorozat írója az a Roberto Aguirre-Sacasa, aki a Riverdale sorozatot is jegyzi, ami épp a néhol horrorba átcsapó sötétségéről híres, tinik főszereplésével. A spin-off még ennél is sötétebb tónust üt meg. Az első szezon kifejezetten horrorisztikus, a későbbi szezonok már egy fokkal könnyedebbek, úgyhogy ha az eleje megijeszt, akkor a második évadtól már sokkal enyhébb epizódokra számíthatsz. Nemcsak a történetmesélés félelmetes, hanem maguk a témák, amik előkerülnek, a démonűzéstől és a boszorkányüldözéstől a szellemidézésen át a holtak feltámasztásáig és magáig a Sátán megjelenéséig. További érdekessége a sorozatnak, hogy míg az első szezonban a Sátánt rettegett gonosz uralkodóként ismerjük meg, addig a további szezonokban sokkal inkább önmaga karikatúrájává válik, amint testet ölt, és a férfiak esetlenségével, a hatalmon lévők gőgösségével ruházzák fel, amitől inkább nevetséges, mintsem félelmetes lesz.
3. A reprezentáció miatt
A sorozat egyik legnagyobb erőssége az elfogadás és a másság ünneplése. A 2000-es évfordulóban vetített sitcom sorozatban abszolút nem kapott figyelmet a heteronormatív kapcsolatokon kívül semmilyen más szexualitás vagy éppen nemi identitás. A Sabrina hátborzongató kalandjaiban viszont a szabadság ünneplése az egyik legnagyobb motívum - nemcsak az akaraté, hanem a szexualitásé is. Amellett, hogy a nők felemelése kerül a fókuszba, minden egyéb létező diverzitás teret kap a homoszexualitástól a transzneműségig. Bár a Sabrina, a tiniboszorkány sugárzásának idejéhez képest rengeteget fejlődött a televízió ebben a tekintetben, még ma is kevés ennyire elfogadó és reprezentatív sorozatot lehet találni, mint a Sabrina hátborzongató kalandjai, főleg, amiben tinédzserek találkozhatnak önmagukkal a képernyőn keresztül.
4. Mert erőteljesen feminista
Az eredeti Sabrina is csupa girl power volt, ez nem vitás, viszont az új Sabrina kimondott hangsúlyt fektet a női erőre és a nők felemelésére egy patriarchális világban. A sorozat egészen radikális ebből a szempontból, mert nemcsak látványosan női erőt sugárzó, hanem olyan komplex feminista szemléletet tükröz, amivel ritkán találkozunk a televízióban. Sabrina Spellman született harcos, aki pontosan tudja, hogy mit akar, és ezért önfeláldozóan mindent megtesz - a Kiernan Shipka által megformált karakter abszolút jó példakép lehet a fiatal lányok számára, olyan, amilyet tényleg megérdemelnek már végre.