„Impotens a párom, most mit tegyek?”
Amikor bekövetkezik egy-egy váratlan erekcióvesztés, a párok első reakciója az, hogy megrémülnek. Vannak, akik egyből a legrosszabbra gondolnak: arra, hogy a pár férfi tagja impotens. Mi a teendő, ha már nem úgy áll, mint régen?
Ezeket láttad már?
Kétségbeesetten keresett meg a következő, egyébként igent gyakori kérdéssel: „Impotens a párom, mit tegyek?”. Ahogy később kibogoztuk, a férfi közel sem képtelen sem az erekcióra, sem a behatolásra. A valódi problémájuk az, hogy már nem jutnak el olyan könnyen az aktusig, mint korábban. Mivel már nem úgy állt a zászló, mint mikor megismerkedtek, egyből arra gondoltak, hogy valami baj van a gépezettel. Mivel az impotencia volt a legkézenfekvőbb kifejezés, amit ismertek, ezzel illették a nehézségüket, és több orvost is meglátogattak, hogy kiderüljön, hogyan lehet megjavítani az „elromlott” testet.
Mielőtt tovább haladnánk a történettel, nézzük meg, mit is jelent pontosan az impotencia. Hozzáteszem, a szexológus képzésem alatt egyáltalán nem használtuk ezt a kifejezést, így gyanítom, nem vonatkozik hivatalos megjelölésként egyetlen diszfunkcióra sem. Olyan diagnózis, hogy valaki pusztán „impotens”, szerintem nem létezik, ez csak egy köznépi kifejezés arra, hogy nehézségek vannak az erekcióval.
A Wikipedia szerint egyébként az impotenciának négy vállfaja van:
- „impotentia generandi, nemzőképtelenség avagy sterilitás
- impotentia coeundi, az erekció diszfunkciója: leggyakrabban lelki okora vezethető vissza, de lehet keringésrendszeri háttere is a problémának
- impotentia ejaculandi, nincs ejakuláció, mert nincs vagy túl kevés a sperma
- impotentia satisfactionis: a férfi ejakulál, de nincs orgazmusa”
Ne nevezzük ész nélkül impotensnek a párunkat!
Az a férfi, aki nehezebben izgul fel, mint korábban, semmiképp sem impotens. Ettől még a helyzet okozhat komoly fejfájást a párkapcsolatban, ezt nem akarom elvitatni, de nem érdemes impotenciára hivatkozni. Nem a szakzsargont akarom védeni, hanem a szóban forgó párkapcsolatot. Az impotencia a fejünkben összekapcsolódik a teljes férfiatlansággal, képtelenséggel, selejtességgel. Közben például erekciós nehézségeknél egyáltalán nem egyértelmű, hogy a férfi gépezetében van a hiba, közel sem biztos, hogy nem reagál a műszere!
Egyszer egy fiatal srác fordult hozzám azzal, hogy neki erekciós problémái vannak. Kiderült, hogy az az aktus, ahol ő helyt akart állni, egyáltalán nem volt egy szexi helyzet. A lány el szerette volna veszíteni a szüzességét, de közben egyáltalán nem vágyott rá. Félt, elzárkózó volt, ennek megfelelően teljesen passzív viselkedést mutatott. Megnyugtattam a srácot, hogy valószínűleg semmi baj nincs vele, sőt, épp ellenkezőleg. Az, hogy egy ilyen egyáltalán nem szexi helyzetben a teste nem produkál erekciót, hogy aztán kvázi erőszakot követhessen el a lány testén, az kimondottan helyes! Ez azt jelenti, érzékenyen reagált a teste a helyzetre, és érezte, hogy itt nem érdemes behatolni.
Egy másik példa: az a férfi, akit bántalmaz a párja, szintén nem csoda, ha nem merevedik meg, amikor a nő hozzá ér! Tehát nem mindig a férfi „hibája”, hogy nem alakul ki az erekció, vagy nem lobban fel a vágy. És amúgy is, általában nem is érdemes úgy tekinteni a helyzetre, hogy azt keressük, „ki tehet róla”. Az esetek többségében egyébként is két (vagy több) emberen múlik a probléma.
Az a férfi, akit „leimpotenseznek”, akár még traumaként is megélheti ezt. Elkezdhet kételkedni a férfiasságában, a képességeiben, még jobban elzárkózhat a párja elől. Ez pedig egy ördögi spirált okozhat, hiszen így legközelebb még kevésbé fogja kívánni, még kevésbé lesz erekciója, amitől még jobban befordulhat.
Mi a megoldás?
Első lépésként nevezzük meg pontosan a problémát. Egyáltalán nem képes erekcióra? Még maszturbáláskor sem, vagy „csak” a párjával? Ha reggelente például van merevedése, akkor valószínűleg a szerv működésével nincs gond. Persze egy orvosi ellenőrzés ettől még jól jöhet.
Lehet, hogy van merevedés, csak nem mindig, és az is gyakran előfordul, hogy impotenciának titulálják azt, amikor egy férfinak nem tart ki az erekciója a teljes aktus alatt, hanem néha megpihen. Ez egy teljesen normális testi működés, ami többnyire semmi komoly problémára nem utal, mégis nagyon ijesztő lehet, ha valaki korábban még nem tapasztalt ilyet. Ilyenkor a férfi is gondolhatja azt, hogy mostantól végképp elromlott, már sosem fog felállni, a nő pedig azt, hogy ő csinált rosszul valamit, vagy ő nem elég vonzó már. Mindegyik gondolat meglehetősen rémisztő és örök érvényűnek tűnhet, holott könnyen lehet, hogy csak annyi történt, hogy épp elkalandoztak a férfi gondolatai, vagy volt valami szerencsétlen mozdulat, esetleg épp nem volt olyan izgalmas az adott helyzet.
Az, hogy lelankad, nem jelenti azt, hogy soha többé nem fog felállni!
Sőt, teljesen normális, hogy egy hosszabb menet vagy egy fárasztó nap végén meg-meg szakad az erekció. Tovább megyek, a hölgy orális kényeztetése során se kell folyamatosan állnia a zászlónak. Kamaszkorban még úgy tűnhetett, mindig keményen állni fog a szerszám, hiszen akkor még a legfurcsább helyzetekben is ki tud alakulni a merevedés. A pornófilmekben se nagyon látni lankadt nemiszervet. Ezek után nem csoda, ha megijed a pár, hogy esetenként már nem olyan merev, vagy nehezebben áll fel, sőt meg-megpihen a férfi legbecsesebb kincse. Pedig valójában sokszor csak annyi történik, hogy a test teljesen normális öregedési tüneteket mutat.
Az öregedő test még nem impotens!
Ahogy az érrendszer idősödik, úgy egyre nehezebben jut vér a péniszt felállító erekbe is. Ahhoz, hogy megóvjuk a férfi merevedési képességeit, fontos az érrendszer-kímélő életmód: a megfelelő táplálkozás és mozgás, a dohányzás és alkoholfogyasztás csökkentése vagy felszámolása. Az egészségtelen élet lankadtsághoz is vezet. Persze az öregedés így sem állítható meg, és valószínű, hogy eljön az az idő, amikor a párnak meg kell tanulnia a behatolás nélkül is élvezni a szeretkezéseket, ami meglepő módon nem is olyan nehéz. Inkább fejben szükséges átkapcsolni, és megérteni, hogy nem csak a vaginális behatolás az egyetlen élvezetes módja a testi kapcsolódásnak. Jó hír, hogy az orgazmus nem függ az erekciótól a férfiaknál sem: egy merevedésre már nem képes fallosz is eljuthat a csúcsra!
Az cikk elején említett pár még közel sem tart itt. Ők, az ötvenes éveikben járva egyelőre valójában csupán azt tapasztalják, hogy a férfinek nem áll fel egyből, amikor eldöntik, hogy hancúrozni akarnak. Ez azonban tulajdonképpen egyáltalán nem katasztrófa, mert ha megtanulják beépíteni a szeretkezéseikbe a hosszabb egymásra hangolódást, akkor valószínűleg nem csak az erekciós problémáik szűnnek meg, de a magasabb fokú intimitásnak köszönhetően (azaz nem durr bele vágnak) az orgazmusaik is szintet fognak lépni.
PoliLili felnőtteknek szóló szexedukációs tevékenységével már nem csak az Ébredő Szexualitás blogon és YouTube csatornán találkozhatsz, hanem itt, a Glamourban is! Ingyenes webinárjaira itt tudsz jelentkezni.