Így érvényesítsd az akaratod a főnököddel szemben úgy, hogy ne legyen belőle balhé
A szervezet-szakpszichológus, Juhász Márta szerint már az irodák berendezése is sokat elárul arról, mennyire hajlítható vezetővel állunk szemben.
Ezeket láttad már?
Ha a főnökhöz bejutni Indiana Jones-t megszégyenítő erőfeszítésekbe telik, valószínűleg nem mer szikrákat szórni a tekintetünk, ha végre a szemébe nézhetünk. Ettől függetlenül nem szabad meghátrálnod, ha a hozzáállásod nem ad támadási felületet, bátran próbálkozhatsz az igényeid menedzselésével.
Főnök és beosztott egyben?
Előfordul, hogy a közvetlen felettesünk nem a cég tulajdonosa, így az igazgatóhoz képest ő is csak egy alkalmazott. Ha azt akarod, hogy harcoljon az érdekeidért, adj meg neki minden segítséget, a határidőre elkészített, precíz munkával. Egy hanyag munkatárssal szemben úgy fogja érezni, hogy nincs értelme harcolni az érdekeiért. Mindig gondold át, hogy a rád osztott feladatot tudod-e teljesíteni, és ha más megoldási formában hiszel, ne félj közölni a feletteseddel. Hidd el, hálás lesz érte!
A munkahelyi környezet a lelki egészségedre is nagy hatással van
A munkahelyi környezet a lelki egészségedre is nagy hatással van
Énünk három oldala
"Mindenkiben benne lakozik a gyerek, a felnőtt és a szülő. A körülményektől függően mindig más és más jön elő belőlünk. Jutalom hatására gyermekké válunk, de a támadásra agresszivitás a válasz. A főnök és a beosztott között a felnőtt-felnőtt viszony az ideális" – ismerteti Juhász Márta a lehetőségeket. Rendelkeznünk kell egy egészséges önbizalommal, ami akadályozza a túlzott agressziót, de a gyámoltalanságtól is megvéd. Ha kiállsz az érdekeidért, miközben megadod a másiknak a tiszteletet, eredményes lehet a próbálkozásod.
A főnöknő szemszögéből
Egy online magazin főszerkesztője, Zsófi (27) szerint fontos, hogy a vezető motiválja beosztottjait, és a jó munkát ismerje el "Van, akit humorral lehet ösztönözni a jobb teljesítményre, míg másokat keményebben kell fogni, hogy ne lustálkodják el a napot. Fontos, hogy úgy érezzék, önálló, kreatív munkavégzésre is lehetőségük van. És ha elakadnak a feladatokkal, tudják, hogy számíthatnak a vezetőjükre." Juhász Márta szerint a légkört mindig a főnök határozza meg. Amennyiben együttműködő és demokratikus, könnyebben állítja maga mellé a beosztottakat.
Új seprű hogy seper?
Egy új főnöknél bonyolultabb a helyzet, hiszen a beosztottak jobban ismerik a céget, mégis hallgatniuk kell a jövevényre. Nem szabad támadóan reagálni a friss munkatárs minden szavára, de a behódolás sem vezet jóra. "A kommunikáció feszültségoldó hatású, ezért kell sokat beszélgetni a vezetőknek az alkalmazottakkal" – mondja Juhász Márta. Ha az újdonsült főnöknek valóban elismerésre méltóak a képességei, a tekintély úgyis kialakul.