A Harry Potter egy generációt tanított meg, hogy akkor is ki kell állni az igazunkért, ha könnyebb lenne hallgatni
A Harry Potter több egy népszerű sorozatnál. J. K Rowling mesemondó képessége kulturális jelenséget teremtett, amire világszerte felfigyeltek. Mutatjuk, hogyan változtatta meg egy generáció gondolkodását ez a valószínűtlenül zseniális varázslóvilág.
Ezeket láttad már?
A jövőévben indul a HBO Max streamingszolgáltatónál a nagysikerű, hét kötetből álló fantasy, a Harry Potter regényeken alapuló tévésorozat. Az írónő, J. K. Rowling és fő karakterei, a Roxfort Boszorkány-és Varázslóképző iskola diákjai generációkra voltak óriási hatással, megváltoztatva ezzel az irodalomhoz, és a tömeg-és populáris kultúrához, gondolkodásunkhoz, politikai nézetünkhöz való viszonyunkat.
A több mint 500 millió példányban elkelt könyvek kasszasiker filmsorozathoz vezettek, amelyek olyan világsztárokat adtak a világnak, mint a szemünk előtt és velünk együtt felcseperedő Daniel Radcliffe vagy Emma Watson. A varázslók világa az elmúlt 20 évben gyerekek millióit szippantotta be, könyveket bújtak, HP filmeket néztek, jelmezbe öltöztek, kviddics seprű versenyeket szerveztek. A jelenség egy egész generációnak mutatta meg, hogyan lépjen kölcsönhatásba az általa kedvelt popkultúrával, miként fordítsa később a hasznára, építsen köré üzletet például a zene, a művészetek vagy a divat világában.
A Vermonti Egyetem politológiai professzorának főiskolások körében végzett felmérése rámutat, hogy a Harry Potter hatása a milleniumi „mugligenerációra”(varázstalan, hétköznapi emberek) messze túlmutat a Roxfort fantáziavilágán és a varázsláson. Az olvasók és a film franchise nézői általában nyitottabbak a sokszínűségre, rugalmasabbak, hisznek az egyenlőségben, toleránsabbak, szkeptikusabbak, politikailag aktívabbak, kevésbé tekintélyelvűek és cinikusak, erőszakellenesek. A könyv ráerősített a világról alkotott képünkre vagy új nézőpontokat adott. A misztikus történetekben való elmélyülés, a Voldemort elleni küzdelem és a szereplőkkel való azonosulás összhangba került a varázslóvilágéval, a követők életfelfogása több ponton eltér a nem Potter rajongókétól. Olyan műfajok tökéletes keveredése gyerekek és felnőttek számára, mint a fantasy, a kaland és a rejtély.
A Beatles és a Star Wars után után szabadon inspirál
A Harry Potter milleniumi generációra gyakorolt hatása hasonló, mint amekkora a Star Wars-é az X generációra, a Beatles-é a baby-boomerekre és a Casablanca a második világháborús nemzedékre. Bár az írónő történetmesélő zsenialitását nem lehet alábecsülni, ennek ellenére a Harry Potter sikere valahol az időzítésnek is betudható. A Harry Potter generáció a szeptember 11-e, a gazdasági válság, a megszaporodott terrorcselekmények, a kulturális és társadalmi változások bizonytalan időszakában vált nagykorúvá. A sorozat hangneme a világban zajló eseményekkel egyidőben lett hagyományos gyerekkönyvből egy zordabb, hosszabb, kevésbé iskolaközpontúbb és meggyőzőbb, végkifejletű vitathatatlanul összetettebb alkotássá. Menekülést kínált, miközben tükröt mutatott.
A Harry Potter-jelenség egy másik időspecifikus aspektusa, hogy egy időben született az internetes kultúra és az online világ felemelkedésével, ami hasonló katarzist váltott ki a világon, mint maga a könyv. Párhuzamosan jöttek létre, kéz a kézben fejlődtek. Sokak számára az internet, akárcsak a Harry Potter, a csoda, a felfedezés, a közösség tere – más szóval a varázslat világa volt. A Harry Potter rajongói oldalak az internet első éveiben a legaktívabb és látogatottabb helyeknek számítottak – a felhasználók gyakran a Harry Potter jeleneteken és karaktereken keresztül kommunikálták az önmagukkal és a világgal kapcsolatos kérdéseiket és aggályaikat.
Ez a fanfiction, ami a népszerű műalkotások rajongók általi „továbbírását” jelenti és sok szempontból a média és kulturális műveltség egy szélsőséges formája, a Harry Potterrel együtt meghatározta a generációt.
Megtanított kiállni amellett, amiben hiszünk
A sorozat fontos erkölcsi és etikai kérdésekkel foglalkozik, megtanította a fiatalokat a barátság, az empátia fontosságára. Mindezek maradandó nyomot hagytak a Harry Potterrel, Ronnal és Hermionéval felnővő generációkban. Olyan élethelyzetekkel találkozhattunk, amelyek túlmutatnak az osztálytermen vagy a kviddicspályán. Bátorságra, szeretetre, áldozatvállalásra tanított. Arra, hogy akkor is ki kell állni az igazunk mellett, ha könnyebb lenne azt elhallgatni. Roxfort sok esetben az élet iskolájának mintapéldája.
A modern mugli korszak hatására egy nemzedék zarándokolt Londonba és ismerte meg a brit kultúrát. Sokaknak a Harry Potter univerzum jelentette a könyvekkel és az irodalommal való első kapcsolatot, elősegítve az olvasás egy életén át tartó szeretetét. Miközben a sorozat számos új, kitalált szót és mágikus kifejezést is bevezetett. Kibővítette a szókincsünket, olyan szófordulatokkal teszi színesebbé a hétköznapi társalgásainkat, mint a „Mischief managed” (Csínytevés teljesítve) vagy az „Accio” (Idézek).
Egy iparág változott meg alapjaiban
De a Harry Potter hatására megváltozott a gyerekkönyvek kiadásának üzleti modellje is. A Vox.com szerint a Harry Potter könyvek eleinte rendkívül ellentmondásosak voltak, mégis ez az egyik első, terjedelemben is nagy gyerekkönyv, ami keményfedeles dizájnt kapott. A Scholastic kiadó másban is úttörőnek számított - kiemelt helyre tette a könyvesboltokban, újságokban hirdetett, ami ritka egy olyan ismeretlen szerző esetében, mint amilyen Rowling volt a debütálás előtt. Talán ennek is betudható, hogy olyan többféle műfajt ötvöző crossover sláger lett, amit a felnőttek is imádtak. Egy minden életkorban élvezetes olvasmány, amelynek történeteiben önmagunkat láthatjuk viszont. Azok az erkölcsi dilemmák és döntések, amelyekkel Harry és barátai szembesülnek, időtlenek. Egyes kritikusok ezt aggasztónak találták, szerintük ez azt sugallja, hogy a felnőttek túl ostobák az irodalomhoz.
A sikerhez rögös út vezetett, a könyveket ördögűzők, egyéb különc tanácsadók véleménye alapján több esetben is próbálták betiltani az iskolákban okkultizmusra egyéb félelmetes dolgokra hivatkozva. Egy tiszteletes azt állította, hogy a könyvekben lévő varázsigék, mint az „avada Kedavra, a „crucio” vagy az „Imperio” valódiak és működnek. Olvasásért azonban végül senkit nem büntettek meg, a tiszteletesen sem fogott a varázslat.
A sorozat a varázslóvilág iránti közös szenvedélyen keresztül több generációt is megszólított, összehozta az embereket. JK Rowling egy szemüveges fiún keresztül tört pálcát a világ történései felett.
A bestsellereken felnőtt korosztály mára szülővé vált, lelkesen osztják meg élményeiket a gyerekeikkel is Roxfort kreatív világáról. A filmadaptációkkal a filmvásznon is életben tartják a varázslatot, biztosítva ezzel, hogy a Harry Potter legenda továbbra meghatározza a popkultúrát.
Megnyitotta a kaput a geek kultúra a stréberek előtt, illetve olyan produkcióknak ágyazott meg, mint az Alkonyat, az Éhezők viadala vagy a Beavatott.
A milleniál generáció bármely más korosztálynál többet olvas, ami a Harry Potternek is köszönhető. Generációs hatása messze túlmutat a könyveken, filmeken és egyéb tematikus termékeken, ami mára több iparágat is ellát ikonikus logójával. Meghatározta az olvasási, szórakozási szokásainkat, a világnézetünket. Bár továbbra is inspirálja az új generációt, hatása nem biztos, hogy ugyanilyen lenne, ha ma jelenne meg.
Nagyszerű, hogy akkor dobták piacra, amikor talán a legnagyobb szükség volt rá. Harry Potter magával ragadó világa továbbra is ott van, ha visszavonulnánk egy misztikus világba és ennénk a Bagoly Berti-féle Mindenízű Drazséjából. Például a hányás ízűből vagy a fülzsírosból, esetleg a szellemesből. Mágikus történetekre, különleges karakterekre, társadalmi összetartásra, egymás elfogadására a jövőben is igényünk lesz.