A magyarok többsége félreérti a halloweent - Te ismered az igazi történetét?
Szponzorált tartalom
Halloween ünnepe mindig is megosztó volt, és valószínűleg az is marad. Bár az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend, sok magyarból még mindig ellenérzéseket vált ki. Gondolkodjunk el egy pillanatra: mi is a bajunk tulajdonképpen a halloweennel?
Ezeket láttad már?
A halloween kultuszát övező ellenszenv továbbra sem csökken - elég csak megnéznünk bármilyen közösségi platform kommentszekcióját, a fröcsögő hozzászólásoknak se szeri, se száma. Olyan indulatokat tud kiváltani ez az “ártatlan” ünnep, amelyet egyetlen átvett társa sem überel, pedig nem a halloween az egyetlen, amely nem magyar hagyományokból fakad. Sokak szerint az amerikai kultúra része, holott ez a meggyőződés nagyon is téves, úgyhogy ismerjük meg a halloween igazi történetét.
Ekkor találkoznak élők és holtak
A halloween attól függetlenül, hogy Amerikában örvend a legnagyobb népszerűségnek, nem onnan indult el. Valójában egy ősi kelta hagyományról van szó, amely az idők során római és keresztény elemekkel is kiegészült. Egy olyan ünnepről beszélünk, amelyben összefonódnak a kulturális szokások, a vallási meggyőződés és a természetfeletti lényekben való erőteljes hit.
A kelták számára a hideg, sötét időszak kezdete jelentette az újévet, melynek előestéjén, október 31-én megnyílik egy kapu, és a lelkek szabadon vándorolhatnak az élők között. Ezért van az, hogy annyi rémtörténet kerül felszínre ezen a napon - gondoljunk csak bele a borzongató halloweeni estékre, amikor a gyerekek előszeretettel mesélnek egymásnak kísértettörténeteket, míg a felnőttek az átélt paranormális élményeiket osszák meg egymással. A kelta hit szerint ilyenkor különböző szertartások segíthetnek abban, hogy távol tarthassuk a szellemeket.
Amerikában az egyik legnagyobb bevételi forrás
Az kétségtelen, hogy a halloween az USA egyik legnagyobb durranása: a “Trick or Treat”, magyarul a “Csokit vagy csalunk!” szokás - ami ebben az esetben sem Amerikából, hanem Írországból és Skóciából ered - miatt több édességet adnak el abban az időszakban, mint Valentin-napon. Az sem titok, hogy a karácsonyhoz hasonlóan a halloween is egy hatalmas marketingfogás, 2015-ben például 7 milliárdos bevételt hozott, és elterjedését mi sem bizonyítja jobban mint az, hogy az amerikaiak közel 90 százaléka kidekorálja a lakását ezen a napon.
Az állatáldozat bemutatása ma is létező jelenség
Annak érdekében, hogy jobban megismerjük ezt az ünnepet - ami segíthet abban, hogy ne húzzunk rá teljesen irreleváns sztereotípiákat - jöjjön 6 érdekesség, amikről eddig biztosan nem tudtál.
- A szellemeknek való beöltözés azt a hiedelmet szolgálta, miszerint így a holt lelkek nem árthatnak a jelmezt viselőknek, mert azt hiszik ők is közülük valók.
- A szellemek távol tartása végett rituálék keretében állatáldozatokat mutattak be halloweenkor. Sajnos ez a hagyomány - ha már nem is olyan széles körben -, a mai napig létezik.
- Az amerikaiak olyan nagy rajongói az ünnepnek, hogy csak a háziállataiknak összesen több mint 150 milliárd forint értékben vásárolnak jelmezeket.
- A szülők egyik legnagyobb rémálma, hogy a gyerekeik lejárt szavatosságú vagy mérgező csokit kapnak, ahogy háztól házig járnak az édességért. Sajnos a félelmük nem alaptalan, volt már többször is példa erre.
- 2004-ben Hollywoodban betiltották a szerpentinspray-k használatát, mert olyan mértékű károkat okoztak az utcákon. A spray használata azóta bűncselekménynek számít, és többszázezres pénzbírság, de akár börtönbüntetés lehet a következménye.
- A tökfaragó versenyek hatalmas népszerűségnek örvendenek halloweenkor; 2013-ban Keene városában több mint 30 ezer darab töklámpást faragtak ki, amivel bekerültek a Guiness Rekordok Könyvébe.
Az év legmisztikusabb ünnepe
Most, hogy már többet tudsz a halloweenról, talán könnyebben félre tudod tenni az ellenérzéseidet vele kapcsolatban. Helyette inkább élvezd ezt az izgalmas, színes és kellőképpen hátborzongató ünnepet, és engedd, hogy hatalmába kerítsen a hamisítatlan halloweeni hangulat. Jöhetnek a világító töklámpások, a narancs és fekete színekben pompázó dekoráció, a horror filmek, a félelmetes kísértethistóriák és a pazar kosztümök, amikben a legmenőbb bulikon tündökölhetsz. És azt se felejtsük el, hogy míg a halloween nem amerikai ünnep, az anyák napja és az apák napja viszont az, míg a gyereknap Törökországból származik - ha ezeket az ünnepnapokat előszeretettel magunkévá tettük, a halloween miért lenne kivétel?