Ki az a Salamon, akinek a töke összefügg a halloweennal?
Szponzorált tartalom
Biztos, hogy sokan ismerik a mondást, miszerint fénylik, mint a Salamon töke. Valószínűleg sokan valami pikáns legendára gondolnak, azt azonban kevesen tudják, hogy valójában honnan ered a mondás. Olyannyira, hogy még a történészek sem teljesen biztosak a dolgukban, ugyanakkor Salamon töke fénylik, ragyog vagy csillog, és úgy tűnik, hogy még a halloweenhez is köze van.
Ezeket láttad már?
Ahhoz, hogy megértsük, honnan eredhet a mondás, messze vissza kell menni a történelemben, egészen Magyarország hetedik királyáig, Salamonig. És már itt jön az érdekesség, tényleg elképzelhető, hogy egy mondás ezer évig fennmaradt, vagy tényleg ekkora hatást gyakorolt Salamon töke a magyarokra - vagy épp halloween ünnepére?
Oké, de ki az a Salamon?
Árpád-házi uralkodó, 1063 és 1074 között Magyarország királya. Már apja életében ifjabb királlyá koronázták, de családjával el kellett menekülnie, miután apai nagybátyja, a későbbi I. Béla 1060-ban megdöntötte apja hatalmát. Később csapatokkal tért vissza Magyarországra, és 1063-ban királlyá is koronázták. Felesége, Judit, IV. Henrik német-római császár húga, visszatérése után kiegyezett unokatestvéreivel, Gézával és Lászlóval, akikkel együtt harcoltak a kunok és a csehek ellen, egészen addig, míg a kapcsolatuk megromlott, és Géza fellázadt ellene. 1074-ben vereséget szenvedett a mogyoródi csatában, majd később lemondott a trónról, és zarándoklatokba kezdett.
És miért fénylik a töke?
A trónviszályok során Géza és László legyőzte, és bár 1081-ben hivatalosan is lemondott a trónról, László úgy gondolta, nem fog belenyugodni, így 1082-ben letartóztatták László elleni összeesküvés vádjával, és a visegrádi toronyba záratták. A legenda szerint az ajtót is befalazták, az őröknek pedig parancsba adták, hogy éjszaka fokozott figyelemmel kövessék, mit csinál a toronyban Salamon, nehogy elmeneküljön. Az őrség pedig emiatt faragott töklámpásokkal világította meg a börtön ablakait. A töklámpások azonban nem csak a tornyot világították meg, de hamarosan a dunai hajósoknak is támpontként szolgáltak Salamon tökének fényei.
Mások szerint Salamon megbánta, amit tett, és úgy vezekelt, hogy a töklámpásokkal utat mutatott a dunai hajósoknak. Az ajtók befalazása meglehetősen kegyetlennek hangzik, és az is. A legenda szerint Salamon bebörtönzése hatalmas felháborodást váltott ki az ország lakosságában. Persze nem mintha ekkoriban olyan demokratikusan zajlottak volna a dolgok, hogy ez olyan nagyon megviselte volna Lászlót, ám szintén a legendák szerint az egyház ultimátumot adott neki: addig nem avatják szentté a korábbi királyokat, amíg a királyi családban nincs béke. Ezért szabadon engedték Salamont.
Vannak problémák a sztorival, de a lényegen nem változtat
A történészek vitatkoznak ezekkel a legendákkal, hiszen a Visegrádi vár tornyát csak később építették, így valószínűleg nem itt, hanem egy római kori toronyban raboskodott. De a lényegen nem változtat, vagyis hogy a töklámpás nem halloweeni hóbort, nem az Egyesült Államokból vettük át, hanem már ezer évvel ezelőtt is jelen volt Magyarországon. Igaz, Salamon vagy az őrei minden bizonnyal nem faragtak rá szemet és szájat, de egészen biztosan használták.