Iris Apfel: egy különc stílusikon
Igazi stílusikonnak születni kell. Iris Barre, vagy ahogy mindenki ismeri, Iris Apfel pedig annak született. A 100 éves divatikon, belsőépítész, ékszergyűjtő, dizájner és modell számos olyan dolgot vitt véghez az életében, amivel megérdemli a stílusikon elnevezést. Összefoglaljuk, ki is ez a cseppet sem hétköznapi nő.
Ezeket láttad már?
Kilenc amerikai elnök számára tervezte újjá és újjá a Fehér Ház belső tereit, a világ minden tájáról van valamilyen ékszere, ruhakollekciójában számos extravagáns vintázsdarabot találunk, dokumentumfilmet készítettek és könyvet írtak róla, és még egy H&M kollekció is készült, amit ő tervezett, miközben modellként számos márka arca volt és még annál is több magazin címlapján szerepelt. Ha van bizonyíték arra, hogy a kor tényleg csak egy szám, akkor az maga Iris Apfel. Ebben a cikkben minden információt összegyűjtöttünk, amit az extravagáns divatikonról tudnod kell!
Miből lesz a cserebogár?
A divatikon 1921. augusztus 29-én született Queensben, New Yorkban egy üvegekkel foglalkozó céget vezető zsidó édesapa és egy divatbutikban dolgozó szintén zsidó édesanya egyetlen gyermekeként. Annak ellenére, hogy egy farmon nevelkedett, gyakran utazott metróval New York különböző részebe felfedező körutakra. „Abban az időben 5 centért az egész metrót végigutazhattad, így minden héten New York egy másik részébe mentem - Chinatown, Yorkwille, Harlem, Greenwich Village. Greenwich Village volt a hely, ahol elkezdtem nézelődni az antikboltokban és elvarázsolt az a rengeteg régiség.” – mesélte egy a The Guardiannak adott interjúban.
11-12 évesen vásárolta meg az első antik ékszerét egy Greenwich Village-i kis boltban, ami egy pincében volt. Iris azt mesélte, hogy az eladó úgy kezelte őt, mint egy igazi kis hercegnőt. Már ekkor elkezdte gyűjteni az ékszereket, amelyek az évek múlásával egyre extravagánsabbak, nagyobbak és látványosabbak lettek és egyre többet viselt belőlük egyszerre is.
Iris Apfel Queensben járt iskolába, majd művészetet tanult a New York University-n, ezután a University of Wisconsiban folytatta tanulmányait. Már fiatal lányként elkezdett dolgozni szövegíróként a Women’s Wear Dailynek, valamint Elinor Johnson belsőépítésznek rendezett be lakásokat újraeladáshoz a második világháború után. Ekkor jött rá arra, hogy van érzéke a különleges és egyedi dolgok beszerzéséhez. Talán itt kezdődött minden, hogy később belsőépítészeti tehetségét a Fehér Házban tudja hasznosítani. De ehhez nemcsak ő kellett, hanem férje Carl Apfel is, akinek a nevét házasságkötésük után fel is vette.
Iris Apfel házassága egy igaz szerelem története
Iris és Carl 1948-ban találkoztak. Egy interjúban a stílusikon elmondta, hogy hogyan történtek a dolgok a férjével: „Az első randevúnk Columbus napján volt, Hálaadáskor megkérte a kezem, Karácsonykor gyűrűt is kaptam, Washington szülinapján pedig már házasok voltunk.” Hogy mindenki számára érthető legyen az események gyors pörgése: Columbus napja október második hétfője, ezután Hálaadás november vége, Washington születésnapja pedig februárban van. A pár találkozásuk után egy évvel már házaspárként élt. 1950-ben pedig üzleti partnerek is lettek, és elindították az Old World Weavers névre hallgató cégüket, amelyben különleges textilek felkutatásával és restaurálásával foglalkoztak. Eleinte csak Amerikában, később évente kétszer Európába utaztak, hogy onnan is begyűjtsék a különleges textileket restaurálásra. A New York-i társadalomban már elismert belsőépítészként tartották őket számon, így kerültek a Fehér Házba.
A párnak gyermeke sosem született. Iris korábbi intejúiban említette, hogy a rengeteg utazás miatt nem lett volna lehetősége felnevelni a gyermekét, dadákra pedig semmiképp sem akarta volna rábízni.
Iris Apfelről 2014-ben Albert Maysles készített dokumentumfilmet IRIS címmel. A dokumentumfilmben szó esik a házasságáról és betekintést kapunk a házaspár különleges New York-i otthonába, amely telis-tele van játékokkal, színes és vidám, mintákban gazdag bútorokkal és egész évben használt karácsonyi dekorációkkal. Az apartmanról egyébként képek is készültek az Architectural Digest számára.
A dokumentumfilmben látható, ahogy a házaspár viccelődik és együtt nevet, ám az is kiderül, hogy Carl Apfelnek komoly betegsége van, amire nem akarnak gondolni és szeretnének minden percet boldogan tölteni. Akkor érintette meg őket komolyabban Carl betegsége, amikor kiderült, hogy a dokumentumfilmet forgató Albert Maysles rákos és még azelőtt elhunyt, hogy a film megjelent volna. Carl Apfel 2015-ben, 100 évesen halt meg. Iris és Carl 67 évig voltak házasok.
Kukkants bele a dokumentumfilmbe:
Karrier a Fehér Házban és azon túl
Iris Apfel karrierje nem a Fehér Házban kezdődött, hanem a Womens Wear Daily-nél, valamint a korábban említett Elinor Johnson belsőépítészettel foglalkozó cégnél, miután lediplomázott. A Fehér Házban végzett munkához már szükség volt a férjével közösen alapított cégre, a kreativitására, a különleges dolgokra érzékeny szemére és a shoppingolás szeretetére is. A Fehér Ház belső tereit kilenc amerikai elnök igényi szerint alkották újra és újra, ehhez pedig rengeteg textíliára és utazásra volt szükség. „Ez viszonylag könnyű munka volt, mert mindennek olyan hasonlónak kellett lennie az előzőhöz, amennyire csak tudott” - mondta a divatikon egy interjújában. Számára a problémát Jackie Kennedy jelentette, aki egy híres párizsi dizájnert hívott, hogy újítsa meg a Fehér Ház berendezését és varázsolja francia stílusúvá.
Nyugdíjas évek? Ugyan már!
A házaspár 1992-ben nyugdíjba vonult. Ám ezzel nem ért véget Iris Apfel karrierje, sőt, szinte ekkor indult be. New Yorkban már ismert volt kiemelkedő stílusérzéke, különleges ízlése és látványos ruhatára és kiegészítői miatt, így igazi divatikonnak tartották. Gyűjteményének köszönhetően az élete teljesen megváltozott 2005-ben, amikor Harold Koda, a Met Múzeum egyik kurátora felhívta, hogy egy korábbi jelölt visszalépett, így szeretnék kiállítani az ő ruha és kiegészítő gyűjteményét. A kiállított darabokhoz Apfel a legmenőbb vintage és dizájner ruháit és ékszereit szedte össze. A Rara Avis: Selections from the Iris Apfel collection (magyarul: Ritka madár: Válogatások Iris Apfel kollekciójából) című kiállítás 2 dolog miatt is más, különlegesebb, jobb volt, mint a többi. Egyrészt a Met múzeumban még sosem volt kiállítás olyan nőről, aki nem tervező, másrészt aki saját maga stylingolta a próbababákat, így a lehető leghitelesebbre sikerültek és pont úgy voltak felöltöztetve, ahogy Iris Apfel a valóságban is tette. Koda elmondása szerint még sosem volt ehhez hasonló kollekció,aminek a megvalósulását arra alapozta, hogy Iris híre szájról szájra terjedt. A kiállítást meglátogatta Carla Fendi, Giorgio Armani és Karl Lagerfeld is.
Iris Apfel életéről készült könyv is. A bibliográfiája 2018-ban jelent meg Iris Apfel: Accidental Icon címmel.
Kollaborációk királynője
A Met kiállítás sikere után Irist Kate Spade ruhatervező a márka arcának választotta Karlie Kloss modellel az oldalán, majd Alexis Bittar ékszertervező márkájának az arca is volt, ott pedig a fiatal divatbloggerből lett modellel, Tavi Gavinsonnal állt kamera elé. Készült kollaborációja a MAC sminkmárkával 2012-ben, 2018-ban pedig a Mattellel kollaborált és megjelent az Iris Apfel Barbie, így hivatalosan is ő lett a legidősebb nő, akiről valaha Barbie-t mintáztak meg. Nemcsak egy róla mintázott Barbie jelent meg, hanem egy általa stylingolt Barbie is.
Legutóbbi kollaborációja a H&M-mel valósult meg. Egy igazi, színekben, mintákban és csillogásban gazdag kollaboráció készült, ami tökéletesen tükrözi a divatikon stílusát.
Iris Apfel és a modellkedés
Ugyan Iris sosem találta magát kifejezetten szépnek, mégis modell lett belőle. A Guardiannak adott interjújában pedig egyenesen arról beszél, hogy olyan kövér volt, hogy a bolti eladók is azt kérdezték, hogy miért nincs olyan szép alakja, mint az anyjának. “Nem voltam csinos, nem voltam csinos akkor sem, amikor férjhez mentem és sosem érdekelt. Sosem szerettem a csinosat. Úgy értem, hogy ez jó, ne érts félre, de sosem voltam miatta mérges. És örültem neki, hogy így alakult, mert így másra figyeltem. Nagyon kövér voltam tiniként. Nagyon rossz arcüreg problémám volt, amit a doktor valamiféle malátával kezelt, így nagyon sokat híztam, ami az őrületbe kergette szegény anyámat, mert ő nagyon elegáns volt és engem is úgy akart öltöztetni.”
Ennek ellenére Iris Apfelt sosem érdekelte ki mit gondolt és vagányabbnál vagányabb ékszereket és ruhákat szerzett be vintage boltokból, később pedig már designer üzletekből is. A divatikonra jellemző, hogy az olcsó és sikkes dolgokat kombinálja, és mindig azt veszi fel, amihez kedve van. Többször is elmondta már, hogy úgy gondolja, hogy őt azért szeretik, mert különbözik és más, mint a többiek. “Szerintem az emberek azért szeretnek, mert más vagyok. Nem úgy gondolkodom, mint más. Az embereket annyira leköti a technológia legrosszabb része manapság. Úgy élik az életüket, mintha gombokat nyomkodnának. Nem használják a fantáziájukat” - mondta a The Guardian interjúban.
Talán ezért is keltette fel sokak figyelmét nyugdíjba vonulása után, mert stílusérzéke, extravaganciája és fantáziadús öltözködése még 80 éves korában sem vált unalmassá, ez pedig nők millióit inspirálta világszerte, hogy merjenek öltözködni, merjenek játszani a divattal. Fontos volt számára az is, hogy nem minden a márkákról szól és hogy a divatházaknak gondolniuk kéne a 60-as éveikben járó nőkre is, mert ők azok, akik igazán megengedhetik maguknak a ruhákat. 2013-ban felkerült a The Guardian “50 legjobban öltözött nő 50 felett” listájára is.
Iris Apfel kora is számottevő volt hírnevének megszerzésében, ugyanis bebizonyította, hogy a divat és a stílus kortalan. Ezzel számos magazin címlapján szerepelt, köztük a Harper’s Bazaar, a Collective és a Stylist. Megjelentek divatanyagok a szereplésével és Tommy Hilfiger meggyőzésére 97 évesen még az IMG modellügynökséghez is leszerződtették: “Nagyon izgatott vagyok, még sosem volt ügynököm” -árulta el a WWD-nek adott interjúban. Ennél az ügynökségnél van többek között Gigi Hadid és Gisele Bünchen is. Iris Apfel legutóbb a Boss kampányában szerepelt.