Pénzváltó vagy automata? Gazdasági szakember segít, mire figyelj, ha külföldön nyaralsz

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

A GLAMOUR-nál mélyen hiszünk benne, hogy minden nőt megillet az anyagi biztonság és szabadság, ehhez viszont átgondolt lépésekre van szükségük. Mi ebben támogatjuk őket a BiztosDöntés.hu-val közösen indított cikksorozatunkkal, a Tudatos pénzügyekkel, hogy magabiztosan hozzanak pénzügyi döntéseket, hogy átlássák és ismerjék a lehetőségeiket.

Nagyon nem mindegy, milyen pénznemben fizetsz, ha külföldön vásárolsz bankkártyával
Nagyon nem mindegy, milyen pénznemben fizetsz, ha külföldön vásárolsz bankkártyával
Fotó: praetorianphoto/Getty Images

Július elején a megemelkedett a bankoknál a tranzakciós illeték, ami például a bankodnál elérhető kedvezmények lehetőségét is megváltoztatja. Fontos, hogy tudj ezekről a változásokról, és azzal is jó, ha tisztában vagy, hogy ez a nyár még zavartalan lesz, mivel a változások csak jövőre lépnek majd életbe. A törvénymódosítás szerint a kormány 2024. augusztus 1-től emeli meg az átutalásokra és a készpénzfelvételekre vonatkozó pénzügyi tranzakciós illeték mértékét, emellett egy új, kiegészítő illetéket is bevezet a devizaváltásokra.

A megemelt, illetve új kiegészítő illetéket a bankoknak kell megfizetniük az állam felé, azonban a változásokat nem érvényesíthetik a lakossági ügyfeleknél, sem közvetlen, sem pedig közvetett formában. Legalábbis ebben az évben. Így a most olvasható megállapítások nem csak egész nyáron garantáltan elérhetők maradnak, de még idén ősszel sem fognak megváltozni.

Utazás előtt: erre készülj a pénzügyekben

A devizaárfolyamok ingadozásait valamelyest kivédheted, ha a külföldön elkölteni tervezett devizát már előre átváltod. Természetesen lehetséges, hogy az árfolyam később kedvezőbb lesz, bár nyáron általában magasan szokott maradni. Devizaváltást többféleképpen is elérhetsz kedvezményesen.

  • Egyrészt az utcai váltók általában kedvezőbb árfolyamon váltanak, mint a bankok. Ha a jövedelmed bankszámlára érkezik, ki tudod használni a törvényi ingyenes készpénzfelvételt, akár több családtaggal összefogva is.
  • De még jobb, ha a pénzt bankszámlán váltod. Régebben erre a Revolut volt az optimális megoldás, de ma már az Erste, Gránit és OTP Bank is kínál hasonlóan kedvező megoldást. Az OTP Banknál nem muszáj hozzá külön devizaszámlát tartani, mert a forintkártyás költésekre is érvényes a kedvezményes, OTP középárfolyam, viszont szükséges hozzá az Árfolyam+ nevű kiegészítő számlacsomagelem. Ez csak a következő hónap elsejétől lép életbe, érdemes tehát minél hamarabb megrendelni, havidíja jelenleg jövő tavaszig biztosan ingyenes.

Teljes pénzügyi katasztrófa a nyaralás alatt? Szakértőt kérdeztünk, hogyan kerülheted el

Teljes pénzügyi katasztrófa a nyaralás alatt? Szakértőt kérdeztünk, hogyan kerülheted el
  • Az Erste Banknál a meglévő bankkártyád bármikor átkapcsolható a plusz havidíjat nem tartalmazó devizaszámla mögé (ekkor átmenetileg devizakártya lesz belőle), így nem kerül külön pénzbe, ha devizaszámlán tartod a pénzedet és később arról költesz.
  • A Gránit Banknál van ugyan külön devizaszámla, a havidíja viszont akciósan ingyenes, ahogy a devizakártya első éves díja is.
  • Az Erste Banknál hétköznapokon 8 és 17 óra között havi 500 000 forintig, a Gránit Banknál hétköznapokon 9 és 17 óra között havi 650 000 forintig, az OTP Banknál pedig, az Árfolyam+ számlacsomagelem megléte esetén havi 600 000 forintig tudsz devizát váltani. Az OTP-nél egy másik 600 000 forintos keret vonatkozik a külföldi forintkártyás vásárlások miatti devizaváltásra.

„A devizaváltáson túl érdemes valamennyi készpénzt is magunkkal vinnünk. Adódhatnak olyan szituációk, még a pénzforgalmi infrastruktúra szempontjából fejlett nyugat-európai területeken is, hogy éppen nem tudunk bankkártyával fizetni, vagy a terminál elromlott. De az is akadály lehet, ha nem szólunk a bankunknak, hogy külföldre távoztunk és a rendszer csalás gyanúja miatt blokkolja a külföldi fizetést” – magyarázza Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Ugyancsak fontos szolgáltatás a külföldi utasbiztosítás. Ezen nem érdemes spórolni, mivel a költsége a nyaralás összes költségének egy csekély részében mérhető csak, miközben baj esetén megkímélhet több millió forintnyi kiadástól.

Ezek a biztosítások a bankkártyákba is be lehetnek építve, de figyelni kell arra, hogy mindenben megfelelnek-e az igényeidnek. A vésett kártyaszámmal gyártott kártyákba egyáltalán nem, míg a dombornyomású kártyaszámmal gyártott kártyák közül az Erste Bank, az MBH Bank és az UniCredit Bank kártyáiban létezik teljes értékű utasbiztosítást. Ezek több milliós térítési összeghatárokkal, általában lefedik a klasszikus utasbiztosításokkal elérhető szolgáltatásokat, de azért érdemes utánanézned a részleteknek, hogy ne a reptéren érjen csalódás, ha például nem fizet járatkésésre vagy elveszett poggyászra a kártyás biztosításod.

Nagyon korlátozott utasbiztosítást tartalmaz még az OTP Bank által kínál bankkártyák mindegyike. A többi banknál külön díjért vásárolhatsz utasbiztosítást. Ha szeretnél kiegészítő utasbiztosítás is kötni, arra a bankoknál csak korlátozott lehetőségeid vannak. Az MBH Banknál a beépített biztosítás mellé köthető külön, egy útra szóló biztosítás is, Iránytű néven, mely a családtagokra is kiterjeszthető. Az UniCredit Banknál pedig a beépített utasbiztosítás mellé a szélesebb körű védelemért Extra kiegészítő utasbiztosítás és Sport kiegészítő utasbiztosítás is választható.

Ha nem találsz megfelelő utasbiztosítási ajánlatot a bankodnál, akkor érdemes felkeresned egy biztosítót, vagy több biztosító ajánlatát egyetlen helyen összehasonlító alkuszt.

Baleset utazáskor? Mutatjuk, hogyan biztosítsd magad a legrosszabb ellen

Baleset utazáskor? Mutatjuk, hogyan biztosítsd magad a legrosszabb ellen

Ügyelj a pénzed biztonságára a nyaralás során is!

A legfontosabb, hogy a külföldi nyaralást azzal kezdd, hogy szólsz a bankodnak telefonon előre, hogy mikor mely országokat látogatod meg, akár átutazóban is. A bank a kívánt időre beállítja a rendszerében, hogy ezeket az országokat tényleg te keresed fel, így még véletlenül sem fogja blokkolni a csalásfigyelő algoritmus az itteni tranzakcióidat.

Ha van hitelkártyád, költhetsz arról is külföldön, de akkor figyelj oda arra, hogy kizárólag vásárlási tranzakciókat végezz és a havi elszámolási ciklusodat követő fizetési határidőig mind fizesd vissza ezeket a költéseidet a kamatmentesség érdekében! Értelemszerűen vigyázz a kártyádra, mert ha ellopják és netán megcsapolják a pénzed, az a hitelkártyán még jobban fáj.

Az viszont ne legyen dilemma, hogy a fizikai kártyád magaddal viszed-e a mobilba vagy okosórába digitalizált bankkártyád mellett. A válasz egyértelműen igen. Adódhatnak olyan élethelyzetek ugyanis, amikor nem tudod használni a digitalizált kártyát, csak a fizikait, mert például az ATM nem alkalmas érintéses kártyahasználatra, vagy az ATM ajtaja csak fizikai kártyával nyitható éjszaka. Külföldről márpedig nem tudsz gyorsan hazaugrani a plasztikért.

Mit tegyél, ha elfogy a pénzed, amíg külföldön vagy? Szakértő válaszol

Mit tegyél, ha elfogy a pénzed, amíg külföldön vagy? Szakértő válaszol

Erre figyelj, ha már külföldön vagy!

A legfontosabb dolgok egyike, ha már külföldön vagy, hogy ne vegyél fel készpénzt forintban kijelezve, illetve ne fizess forintban bankkártya terminálon.

„A dinamikus devizakonverzió szolgáltatás egy kényelmi szolgáltatás: ha elérhető az adott elfogadóhelyen, vagy ATM-nél, akkor a segítségével külföldön is forintban fizethetünk, éppúgy, mint idehaza. Ilyenkor biztosan a kijelzett összeg jelenik majd meg a számlakivonaton. A baj ezzel csak az, hogy extra árrést tartalmaz az árfolyam, amin forintra váltják a költést, így mindenképpen érdemesebb a klasszikus átváltást választani, azaz a helyi pénznemben fizetni" – mondja Gergely Péter.

A forint alapú fizetés külföldön csak opció, mindig lehet választani a helyi devizát is. Ha külföldön készpénzt veszel fel az EGT-tagállamokban (mely az Európai Unió összes országára, továbbá Norvégiára, Izlandra és Liechtensteinre vonatkozik), akkor próbálj euróban készpénzt felvenni, mert annak díja külföldön is a belföldi idegen ATM készpénzfelvétel díjával egyezik meg. Egyéb esetekben a külföldi készpénzfelvétel nagyon drága műveletnek számít.

Az OTP Bank kártyáival, illetve a CIB Bank Visa Inspire bankkártyájával ingyenes a készpénzfelvétel a külföldi bankcsoporti ATM-eken, az Erste Banknál pedig a belföldi saját ATM díjjal használhatók az Erste ATM-ek külföldön is. Az UniCredit Bank ATM-jei némi kedvezményt tartalmaznak külföldön a nem UniCredit ATM-ekhez képest. Érdemes indulás előtt utánajárnod, a meglátogatni kívánt országban vannak-e ingyenes vagy kedvezményes bankcsoporti ATM-ek.

A legjobb azonban, ha csak vásárolsz a kártyáddal külföldön, mert az minden banknál ingyenes.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Így nézett ki Sydney Sweeney, amikor életében először lépett a vörös szőnyegre: már akkor is igazi stíluskirálynő volt

Így nézett ki Sydney Sweeney, amikor életében először lépett a vörös szőnyegre: már akkor is igazi stíluskirálynő volt

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)