Ezekkel a módszerekkel hónap végére is biztosan marad pénzed

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest

Nem semmi inflációs magasságokat hagytunk magunk mögött az elmúlt év végén, és bár ma már lassabban emelkednek az árak, még mindig nem dőlhetünk hátra. Sokan részben vagy egészben felélték a megtakarításaikat, erre pedig még az ünnepi időszak is rátett egy lapáttal. Mit tehetsz, hogy könnyebb legyen?

pénzügy hitelek
Nem vagy egyedül, de fontos, hogy tudatosan és megfontoltan kezeld a pénzügyeid
Fotó: Cottonbro/Pexels

A GLAMOUR-nál mélyen hiszünk benne, hogy minden nőt megillet az anyagi biztonság és szabadság, ehhez viszont átgondolt lépésekre van szükségük. Mi ebben támogatjuk őket a BiztosDöntés.hu-val közösen indított cikksorozatunkkal, a Tudatos pénzügyekkel, hogy magabiztosan hozzanak pénzügyi döntéseket, hogy átlássák és ismerjék a lehetőségeiket.

Egyre többen élnek hitelkeretből a hónap végére

A hónap második felében egyre többen találják magukat olyan helyzetben, hogy a következő fizetésig rendelkezésre álló pénzük már nem fedezi a havi kiadásaikat, és ehhez még egy nagyobb számla vagy váratlan kiadás sem kell. Több oka is van annak, ha így járunk. Az élethez szükséges költségek jelentősen nőttek az elmúlt időszakban, gondoljunk csak a rezsiköltségekre és az üzemanyagárakra. Amikor eleve magasak a kiadásaink, és a fizetésünk nem, vagy nem ugyanilyen mértékbe nő, akkor különösen rosszul jön egy váratlanul felmerülő költség. Ráadásul a nem megfelelő pénzügyi döntések is nehéz helyzetbe sodorhatnak bennünket.

Sokan próbálják hitellel áthidalni a nehéz időszakot, de egyáltalán nem mindegy, melyik hitelt választod. Egy nem megfelelően megválasztott hitel hosszú távon nem kínál fenntartható megoldást, és az a veszély is fennáll, hogy adósságcsapdába kerülsz.

Mennyibe kerülnek a hitelek, és mit vegyünk fel, ha muszáj?

Ne feledd, hogy a hitelfelvétel mindig költséggel jár. Ugyan a felvett összeg kisegít a bajból, de azt vissza is kell fizetni, méghozzá kamatokkal és díjakkal együtt. Ezért fontos a körültekintő választás.

Nincs szükség bankkártyára, hogy pénzhez juss!

Nincs szükség bankkártyára, hogy pénzhez juss!

Folyószámlahitel

Ez egy hitelkeret, ami a bankkártyádhoz van kötve. A bank a fizetésed alapján határozza meg, mekkora hitelkeretet kaphatsz, általában a számlára érkező jövedelmed két-háromszorosát. Nagyon kényelmes, mert nem kell újra és újra igényelned, hanem a hitelkeret erejéig negatívba mehet a számlád, amit a fizetésed minden hónap elején visszatölt. Viszont figyelned kell a kamatokra és a kezelési költségekre. A hitelkeret kamata magas, és könnyű vele úgy bánni, mintha a fizetésed meghosszabbítása lenne. Ha nem vigyázol, könnyen eshetsz abba a hibába, hogy folyamatosan hitelkeretből élsz.

Hitelkártya

A hitelkártya szintén egy bankszámlához kapcsolódik, de egy különálló kártya, amin egy adott hitelkeret áll a rendelkezésedre. Az összeg szintén a fizetésedtől függ, de az nem tölti vissza automatikusan. A felhasznált hitel visszafizetéséről neked kell gondoskodnod. Ha a türelmi időn belül – ami általában 45 nap – visszafizeted a hitelt, akkor a bank nem számít fel kamatot. Ellenkező esetben viszont igen magas, akár 40-50 százalékos kamattal is számolhatsz. A hitelkártyáról drága készpénzt felvenned, és erre az összegre sem az ingyenes készpénzfelvétel, sem a türelmi idő nem vonatkozik. Kártyás vásárlásokra viszont jól használható, és akár pénzvisszatérítés is tartozhat a konstrukcióhoz.

Személyi kölcsön

Egy általad megjelölt összeget igényelhetsz a banktól, amelyet adott futamidő alatt havonta kell visszafizetned. A kölcsön összege általában 500 ezer és 10 millió forint között lehet, de vannak bankok, amelyek ennél kisebb vagy nagyobb összeget is tudnak adni, ha a feltételeknek megfelelsz. A kölcsön szabad felhasználású, tehát bármire elköltheted, de érdemes alaposan megfontolnod, hogy pontosan mennyi pénzre van szükséged, és csak akkora összeget igényelni.

Jelenleg a legtöbb személyi kölcsön kamata 14,5 és 18 százalék között van, az induló költségek pedig általában alacsonyak, vagy egyáltalán nem számít fel ilyet a bank. Kedvező személyi kölcsönöket találsz jelenleg az Ersténél, UniCreditnél és a MagNet Banknál. Ha vállalod, hogy a banknál számlát nyitsz, és a fizetésed oda érkezik, akkor kedvezőbb feltételeket kaphatsz. A kamat a futamidő végéig fix, futamidő pedig akár 7-8 év is lehet. A személyi kölcsön törlesztőrészlete tehát a futamidő végéig változatlan. Ez kiszámíthatóvá és jól tervezhetővé teszi a törlesztést.

Hogyan kezelheted jól a hónap végi pénzügyi nehézségeket? Erre is van pár módszerünk!

Készíts költségvetést, és tartsd is be!

A pénzügyeid stabilizálása érdekében a legfontosabb lépés, hogy készítesz egy havi költségvetést. Vedd számba, mennyit költesz havonta, és próbálj meg a kereteken belül maradni!

Hozz létre sürgősségi alapot!

Ha már van egy működő költségvetésed, és tudod mennyit költesz, akkor minden hónapban próbálj meg félretenni egy kis összeget a saját sürgősségi alapodba. Ez az összeg fog majd segíteni, ha váratlan kiadásaid támadnának. A pénzt mindig a hónap elején tedd a sürgősségi alapba, és próbáld meg úgy kezelni, mintha nem lenne, egész addig, amíg fel nem kell használnod.

Így akadályozhatod meg az összes pénzed elvesztését

Így akadályozhatod meg az összes pénzed elvesztését

Dolgozz ki adósságkezelési stratégiát!

Lehet, hogy már vannak adósságaid, akár több is. Lehet lehívott hitelkereted, áruhiteled vagy tartozhatsz egy ismerősnek. Ha így van, akkor segíthet, ha kidolgozol egy adósságkezelési startégiát. Tervezd meg, mikor mekkora összeget fizetsz vissza. Ha épp tudsz, akkor elő is törleszthetsz, a legtöbb konstrukció ezt megengedi. Személyi kölcsönnél évente egyszer, évi 200 ezer forintig ingyen törleszthetsz elő, így gyorsabban csökken a tartozásod. Igyekezz először mindig a drágább kölcsöneidtől megszabadulni. Ha több drágább kölcsönöd is van, akkor egy személyi kölcsön arra is jó lehet, hogy ezeket kiegyenlítsd. Használhatod tehát adósságrendezésre is.

Útravaló

Ha a hónap végére egyre nehezebben jössz ki a pénzedből, ne hibáztasd magad, sokan vannak ezzel így. Fontos viszont, hogy a pénzügyeidet tudatosan kezeld, és hogy szigorú legyél magaddal a tervek betartásánál. Tájékozódj a lehetőségeidről, mert a pénzügyi stabilitás elérésében sokat segítenek a megfelelő döntések. Például a legjobb kölcsön és egy közepes között többszázezer forint lehet a különbség.

Megosztás Küldés Messengeren Pinterest
Google Hírek ikon
Kövesd a Glamour cikkeit a Google hírekben is!
Techxpo További cikkek

Ez is érdekelhet

Így nézett ki Sydney Sweeney, amikor életében először lépett a vörös szőnyegre: már akkor is igazi stíluskirálynő volt

Így nézett ki Sydney Sweeney, amikor életében először lépett a vörös szőnyegre: már akkor is igazi stíluskirálynő volt

Értesülj elsőként legújabb híreinkről

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

Ezeket a hatóanyagokat mindenképpen érdemes beépíteni a bőrápolási rutinba! Mutatjuk, miért (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

5 dolog, amit azonnal meg kell tenned, ha online bántalmazás áldozata lettél (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Íme 4 tipp, hogy a stressz ne tegye tönkre az ünnepeket! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)

Tényleg rájönnél, ha át akarnának verni? Teszteld le most! (x)