Tudsz a napi pénzköltéseddel segíteni a környezetnek?
A rövid válasz szerint azért, mert jó érzés, hogy ezzel is levegőhöz jut a bolygónk. A hosszabb válasz viszont sokkal bonyolultabb: a fenntartható használat remekül rávilágít arra, hogy a vásárlásaid, vagyis az életmódod milyen karbonlábnyomot hagy maga után. Ez pedig már bőven túlmutat a bankoláson.
Ezeket láttad már?
A GLAMOUR-nál mélyen hiszünk benne, hogy minden nőt megillet az anyagi biztonság és szabadság, ehhez viszont átgondolt lépésekre van szükségük. Mi ebben támogatjuk őket a BiztosDöntés.hu-val közösen indított cikksorozatunkkal, a Tudatos pénzügyekkel, hogy magabiztosan hozzanak pénzügyi döntéseket, hogy átlássák és ismerjék a lehetőségeiket.
Sokáig nem esett elég szó arról, milyen fontos a környezetre gyakorolt káros hatásokat egyénileg is csökkenteni. A mai X és Y generáció tagjai, vagyis a 29-58 év közöttiek például a tankönyvekben még olyan képekkel, rajzokkal találkozhattak a városokról, amely elengedhetetlen része volt a távolban bőségesen füstölgő gyárkémény.
"Sok minden történt a környezetvédelem terén a rendszerváltás óta, és az elmúlt évtizedben megérkeztünk oda, hogy most már egyénileg is tenni kell az élhetőbb környezetért és a fenntartható fejlődésért"- mondja Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. "Nem bízhatjuk ezt kizárólag az ipari termeléssel foglalkozó cégekre vagy a politikusokra. A változásnak az egyéni ember tudatossá válásában kell megindulnia, mint amilyen például a veszélyes anyagok kezelése, a szelektív hulladékgyűjtés, a természet erőinek bevonása az energiatermelésbe, és így tovább. A kor szelleme pedig mára elérkezett a környezettudatos bankoláshoz is."
Mielőtt azonban rátérnénk az életmódod karbonlábnyomának mérésére, előbb lássunk egyszerűbb példákat is a bankok világából!
Környezetbarát bankkártyák
Ha létezik környezetbarát papír, csomagolóanyag, sőt evőeszköz, akkor miért is ne létezhetne környezetbarát bankkártya is?
Erre a kérdésre adott választ (és kézzel fogható megoldást) a Gránit Bank 2021 novemberében, amikor megkezdte a fenntarthatóságot szolgáló, környezetbarát alapanyagból készült bankkártyák kibocsátását. A GRÁNIT Standard Mastercard bankkártyák alapanyaga olyan adalékot tartalmaz, melynek köszönhetően – mikrobákban gazdag környezetben, azaz megfelelő komposztálási körülmények között – 60 napon belül megkezdődik a PVC lebomlása.
Az OTP Banknál 2022 májusától készül 84 százalékban biopolimerből a Mastercard Word Elite Limited Edition kártya, ami teljesen természetes, növényi forrásból származó anyag (kukoricakeményítő). Előállítása takarmánynövényből történik, nem pedig az emberi fogyasztásra használt állományból. A gyártása harmadával kevesebb fosszilis energiaforrást igényel és mintegy 70 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár. Összességében körülbelül 10 grammal kevesebb üvegházhatású gázt termel életciklusa során a kártya a PVC-kártyához képest. Megfelelő körülmények között 6 hónap alatt teljesen lebomlik, szemben a megszokott plasztik bankkártyák átlagosan 400 évével.
Az MBH Bank is kibocsát egy fenntartható Visa bankkártyát, melyért az ügyfelek az egyszerre kisebb kiadással járó havi díjat fizethetik, szemben a bank többi bankkártyájának éves díjával. A 100 százalékban újrahasznosított anyagokból készült kártyáért az ügyfelek ugyanannyit fizetnek, mint a többi kártyáért.
A legzöldebb természetesen az a bankkártya, amelyet fizikai formában le sem gyártanak. Ezt a kártya birtokosa NFC szabványú telefonjával tudja fizetésre használni a Google Pay vagy Apple Pay rendszerrel, készpénzfelvételre pedig egyre több bank ATM hálózatában, az érintéses funkcióval felszerelt gépeken. Az UniCredit ATM-ekben bankkártya nélküli készpénzfelvételt is igénybe vehetnek az ügyfelek, a bank mobilalkalmazásával. Mobiltelefonba digitalizálható bankkártya ma már mindegyik magyar banknál kapható, de még nem mindegyik kérhető kifejezetten fizikai kártyagyártás nélkül is.
Mobilappok, melyek mutatják a környezeti terhelésed
A háztartási javaidat leggyakrabban vásárlással szerzed be. Ezek alapján pedig a vásárlás helyétől függően megbecsülhető, hogy mennyi szén-dioxid kibocsátás köthető a költéseidhez. Ha ezzel tisztában vagy, akkor máris tudod, hogy környezetkímélő vagy épp környezetkárosító életmódot folytatsz.
A hazai bankoknál már elkezdődött a karbonkalkulátorok megjelenítése a mobilapplikációkban, melyek segítenek követni a karbonlábnyomod mértékét. A kalkulátorok minden tranzakciót figyelnek és a vásárlás helyétől függően megbecsülik az egyes banki tranzakciók kereskedelmi besorolásához tartozó, az adott iparág által generált szén-dioxid egyenérték indexet. Ebből pedig már Te is meg tudod állapítani, hogy egy hónapban hány kilogramm szén-dioxid került a légkörbe a vásárlásaid, azaz tulajdonképpen az életeddel kapcsolatosan meghozott döntéseid kapcsán.
Ezek alapján pedig már van lehetőséged módosítani a környezethez való viszonyodat és ezáltal eldöntheted, hogy hogyan semlegesíted a karbonlábnyomodat. Mivel kibocsátás-mentesen nem tudsz élni, ezért csak csökkentéssel, illetve semlegesítéssel tudod helyrebillenteni a fogyasztásoddal okozott kibocsátást. Csökkentés lehet például, ha kevesebb húst fogyasztasz, vagy ha autó helyett közösségi közlekedéssel, kerékpárral közlekedsz. Semlegesítésre jó példa egy fa elültetése vagy egy olyan környezetvédő szervezet támogatása, amely szén-dioxidot von ki a levegőből.
A Gránit eBank mobilalkalmazásban 2021 óta érhető el az Öko Kalkulátor, mely a bankkártyás költéseid alapján kiszámolja a karbonlábnyomod mértékét és a szén-dioxid kibocsátásod ellensúlyozására pár kattintással elérhető faültetést kínál. A fák elültetését a 10 Millió Fa Alapítvány végzi. Az Öko Kalkulátorral rendszeresen követheted a bankkártyás költéseidhez kapcsolódó kibocsátásod, egyúttal semlegesítheted is azt. A Gránit Bank ügyfelei segítségével már több ezer fát ültettek el az elmúlt 3 évben.
Az OTP Banknál 2023-ban indult el a havi karbonlábnyom számítása. A kimutatást a főoldalon található Karbonlábnyom összefoglalóban és a Havi költéseim kimutatásban is láthatod és összehasonlíthatod a friss értéket az előző hónapokkal.
A Raiffeisen Bank applikációjában idén indult el a saját szén-dioxid kibocsátásod követése az egyes üzletkategóriák szerint, amelyekben vásároltál. A kalkulátor segít összehasonlítani a kibocsátásod mértékét hónapról hónapra, az előző hónapokkal összevetve. A karbonlábnyomod mértéke – az előző hónap összes tranzakciójának összesítése után – azonban csak akkor látható a mobilalkalmazásban, ha legalább 20 000 forint értékben és az adott kategóriában megfelelő számú alkalommal vásároltál.